Obroża czy szelki – co wybrać na spacer?

LinkedIn
Obroża czy szelki – co wybrać na spacer

Co jest lepsze, obroża dla psa czy szelki? Niezależnie od tego, czy zabieramy swojego psa na orzeźwiające spacery, czy trenujemy nowo adoptowanego szczeniaka, stajemy przed wyborem, którego musimy dokonać w tym względzie. Czy szelki sprawdzają się lepiej podczas treningu? Czy obroża jest łatwiejszy na krótkie spacery? Poniżej zebraliśmy wady i zalety dla wykorzystania szelek oraz obroży podczas psich spacerów.

Zalety szelek dla psa

Istnieją dwa główne rodzaje szelek dla psów: jeden, w którym smycz jest zapinana z tyłu, którego doskonałym przykładem są Amiplay Szelki regulowane Guard Be Happy Donut  https://petbox.pl/produkt/amiplay-szelki-regulowane-guard-be-happy-donut/ oraz drugi, w którym smycz jest zapinana z przodu. Oba przynoszą sporo korzyści psiakowi jak i jego  właścicielowi.

 • SZELKI SĄ TRUDNE DO UCIECZKI

Szelki są trudniejsze do ucieczki niż obroże. Więc jeśli mamy żądnego przygód lub przebiegłego psa, tego typu rozwiązanie może być lepszą opcją.

 • SZELKI NIOSĄ ZE SOBĄ MNIEJSZE RYZYKO DLA ZDROWIA

Ogólnie szelki są przyjemniejsze dla psów niż obroże. Na przykład dobre szelki mogą złagodzić ból pleców. Jest również znacznie mniej prawdopodobne, że pociągną psa za gardło, powodując obrażenia. Jeśli mamy psa, który uwielbia ciągnąć mocno podczas chodzenia, warto rozważyć szelki.

 • NIEKTÓRE RODZAJE OGRANICZAJĄ CIĄGNIĘCIE

Szelki (zwłaszcza odmiana z przednim klipsem) mogą zmniejszyć skłonność psa do ciągnięcia podczas chodzenia. Ponieważ szelki pokrywają większą powierzchnię psa niż mała obroża, nacisk rozkłada się bardziej, zapewniając większą kontrolę podczas chodzenia. Może to ostatecznie ułatwić spacer dla was obojga.

Wady szelek dla psów

Oczywiście szelki dla psa nie są idealne. Mają też pewne wady.

 • TRUDNOŚĆ W ZAKRESIE UZYSKANIA ODPOWIEDNIEGO DOPASOWANIA

Szelki mogą być nieco trudniejsze do zakładania i zdejmowania, przynajmniej dopóki się do nich nie przyzwyczaimy. Bardzo ważne jest również ich dopasowanie. Pies może uciec z uprzęży, jeśli jest zbyt luźna, ale jeśli jest zbyt ciasna, może to być bolesne. Nawet jeśli dopasowanie jest dobre, niektórym psom przyzwyczajenie się do uprzęży zajmuje trochę czasu. Dlatego warto przetestować psa z szelkami przed wyruszeniem w pierwszą wspólną podróż.

 • SZELKI ZAPINANE Z TYŁY MOGĄ ZACHĘCAĆ DO CIĄGNIĘCIA

Podczas gdy szelki zapinane z przodu zniechęcają psy do ciągnięcia, uprzęże zapinane z tyłu mogą nauczyć psa ciągnięcia więcej. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku ras hodowanych do ciągnięcia, takich jak husky syberyjskie.

 • CZASEM SZELKI MOGĄ BYĆ NIEWYGODNE

Niektóre psy mogą uważać szelki za niewygodne. Sierść psów długowłosych może łatwiej zaplątać się w szelki niż w obroże dla psów. Jeśli dopasowanie nie jest dobre, może powodować otarcia.

Zalety obroży dla psów

Podczas gdy szelki  pewnością mają wiele zalet, korzystanie z obroży dla psa, takiej jak Amiplay obroża regulowana Be Happy Donut https://petbox.pl/produkt/amiplay-obroza-regulowana-be-happy-donut/ również przynosi korzyści.

 • OBROŻE SĄ ŁATWE W NOSZENIU

Obroże dla psów są powszechne. Wszystko, co  właściciel musi zrobić, to przypiąć smycz i iść. To znacznie szybszy proces niż zakładanie szelek dla psa. 

 • OBROŻE WYSTĘPUJĄ W WIELU ODMIANACH I STYLACH

Obroże są dostępne w wielu stylach, w tym płaskie obroże, obroże z ograniczonym poślizgiem i obroże rolowane, które nie matują sierści psa.

 • KORZYSTANIE Z OBROŻY JEST MNIEJ OBCIĄŻAJĄCE FIZYCZNIE

Chodzenie z psem na smyczy i obroży może wymagać mniejszej siły fizycznej niż chodzenie z psem z uprzężą. Dzieje się tak, ponieważ dzięki obroży mamy większą siłę nacisku, ponieważ smycz jest zapinana na szyi zamiast na plecach. Szelki zapinane z przodu mogą również zapewnić nieco większą dźwignię.

Wady obroży dla psów

Niestety, obroże dla psów mają również wady, niezależnie od tego, czy spacerujesz z psem dorosłym, seniorem czy szczeniakiem.

 • PIES MOŻE UCIEC JEŚLI OBROŻA NIE JEST DOBRZE DOPASOWANA

Psy mogą uciec z obroży, które nie są wystarczająco dopasowane. Ale jeśli są zbyt ciasne, mogą być bolesne. Znalezienie odpowiedniego dopasowania jest tak samo ważne w przypadku obroży, jak i szelek.

 • OBROŻA MOŻE ZAOSTRZAĆ NIEKTÓRE SCHORZENIA

Obroża może zaostrzyć wcześniejsze schorzenia niektórych psów. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku psów z problemami z plecami, jaskrą lub historią problemów z szyją lub tchawicą.

 • U NIEKTÓRYCH PSÓW MOGĄ POJAWIAĆ SIĘ NOWE PROBLEMY ZDROWOTNE

Niestety, zdrowe psy mogą mieć pewne problemy z używaniem obroży. Obroże mogą powodować ból pleców lub uszkodzić gardło psa, zwłaszcza jeśli pies ma tendencję do ciągłego ciągnięcia podczas chodzenia. Lekarz weterynarii może zalecić całkowite unikanie niektórych rodzajów obroży. Na przykład obroże dławiące i obroże z zębami mogą poważnie uszkodzić szyję psa.

Komentarz 1

 1. U Nas najbardziej sprawdzają się szelki;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *