Nosework – czym jest i jak zacząć treningi z psem?

LinkedIn
Nosework – czym jest i jak zacząć treningi z psem?

„Nosework”, to dobrze zapowiadający się psi sport. Podobnie jak w przypadku akcji poszukiwawczych i ratowniczych, ten sport polega na wyszukiwaniu i znajdowaniu różnych zapachów ukrytych w zróżnicowanych środowiskach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Zaczyna się od podekscytowania psa możliwością wykorzystania jego doskonałego węchu do poszukiwania ulubionej zabawki lub smakołyku ukrytego w jednym z kilku pudełek. W miarę jak pies zdobywa coraz większe umiejętności, wprowadzane są określone zapachy docelowe, a poszukiwania można rozszerzyć na całe pomieszczenia lub miejsca na zewnątrz.

Sport został stworzony w 2006 roku przez trzech profesjonalnych trenerów, którzy pracują z certyfikowanymi psami myśliwskimi. Opracowali K9 Nose Work , ponieważ uważali, że codzienne psy do towarzystwa mogą również skorzystać z radości pracy z zapachem.

Jakie są zalety nosework?

Korzyści dla psa obejmują aktywność fizyczną, stymulację umysłową i budowanie pewności siebie. Zarówno dla psa, jak i dla przewodnika praca węchowa to świetny sposób na przeniesienie ich relacji na wyższy poziom. W rzeczywistości nosework jest coraz częściej stosowany w celu wzbogacenia psów w schroniskach. Zaangażowanie w pracę nosa pomaga utrzymać psy w zdrowiu psychicznym, gdy czekają na stałe domy, a nawet może być narzędziem marketingowym, które pomaga im zostać adoptowanym.

Jakie psy mogą brać udział w nosework?

Piękno pracy nosa polega na tym, że może to zrobić praktycznie każdy pies, w tym psy, które nie mogą brać udziału w bardziej energicznych ćwiczeniach ze względu na wiek lub ograniczenia fizyczne. Trening pracy z nosem może zwiększyć pewność siebie nieśmiałych lub bojaźliwych psów, a nawet jest odpowiedni dla psów, które mają zbyt dużo energii, ponieważ pomaga im nauczyć się koncentracji.

Jakiego rodzaju sprzęt lub materiały są potrzebne do nosework?

To kolejna wspaniała zaleta pracy z nosem: jedynym „sprzętem”, którego będziesz potrzebować na początek, jest zapas smakołyków i kilka kartonowych pudełek. No i oczywiście – nos naszego pupila.

Jak zacząć nosework u psa?

Naprawdę łatwo jest zacząć uczyć psa pracy z nosem. Oto, czego będziemy potrzebować:

  1. Około sześciu kartonów
  2. Niektóre z ulubionych smakołyków psiaka
  3. Smycz o długości około 2 metrów (minimalna długość)

Oto kroki, które należy wykonać:

  1. Ogranicz psa tak, aby nie przebywał w obszarze roboczym, którym może być pokój w domu lub ogrodzony ogródek. Nie chcesz, żeby zobaczył, gdzie chowasz smakołyki.
  2. Rozłóż pudełka i włóż do co najmniej połowy z nich kilka smakołyków. Pozostaw pudełka otwarte i łatwo dostępne, aby ułatwić psu znalezienie smakołyków. Chodzi tutaj o zachęcenie psa do samonagradzania, silną zachętę dla niego do kontynuowania gry.
  3. Wprowadź psa do obszaru roboczego i pozwól mu samodzielnie zorientować się, gdzie znajdują się smakołyki. Pozwól mu swobodnie jeść smakołyki z pudełek. Możesz go chwalić podczas jedzenia, o ile go to nie rozprasza.
  4. Zastawiaj dodatkowe pudełka, gdy Twój pies szuka.
  5. Usuń psa z miejsca pracy i pozwól mu odpocząć przez kilka minut. Nie musi znajdować wszystkich smakołyków przed odpoczynkiem.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *