Najzdrowsza karma dla kota: jak wybrać odpowiednią dietę dla Twojego zwierzaka?

LinkedIn

Mruczące czworonogi to towarzysze życia wielu osób. W związku z tym warto wiedzieć, jak karmić kotka, by zapewnić mu długie, zdrowe życie, pełne radości i energii do zabawy. Odpowiednia, dobrze zbilansowana i pełnowartościowa dieta to także redukcja ryzyka otyłości, co jest stosunkowo częstym problemem, zwłaszcza u zwierząt domowych. Jaka karma dla kota będzie dobrym wyborem? Co warto wiedzieć o żywieniu tych czworonogów? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak wybrać karmę dla kota i co zrobić, by pupil był zadowolony.

Jak karmić kotka? Podstawowe informacje o żywieniu

Coraz więcej osób wie, że żywienie pupila to niekoniecznie zgarnianie resztek ze stołu do miseczki. Mało tego – świadomy opiekun unika tego jak ognia. Jak karmić kotka, by uniknąć uporczywych dolegliwości pupila? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że koty to drapieżniki, więc ich dieta powinna być bogata w mięso lub ryby. Jak często karmić kota? Zaleca się dawkować żywność w małych porcjach co kilka godzin od 3 do 5 razy w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest także odtwarzanie cyklu łowieckiego przed jedzeniem, np. poprzez zabawę wędką. Dzięki temu rozbudzisz apetyt zwierzaka i spełnisz jego potrzeby.

Wiedząc, jak karmić kotka, nie zapominaj o tym, czego należy unikać. Koty nie mogą jeść soli, która jest dla nich szkodliwa. Nie powinny jeść także:

  • cebuli,
  • czosnku,
  • winogron,
  • czekolady,
  • mięsa i wędlin z przyprawami,
  • kości z gotowanego kurczaka.

To tylko część produktów, których powinny unikać koty. Są to zwierzęta, które mają bardzo mocno rozwinięty instynkt łowiecki i są mięsożercami. Mając to na uwadze, warto zastanowić się, jaka jest najlepsza karma dla kota.

Jaka jest najlepsza karma dla kota – sucha czy mokra?

Właściciele czworonogów stoją przed wieloma dylematami w żywieniu swojego pupila. Jedną z najczęstszych zagwozdek jest kwestia czy lepsza będzie sucha, czy mokra karma dla kota. Z reguły te zwierzęta nie piją za dużo, a jednocześnie ich organizmy, a w szczególności nerki potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Dlatego w żywieniu kotów lepiej sprawdzi się mokra karma dla kota, która dzięki dużej wilgotności dostarczy do organizmu pupila wody. Takie pożywienie zawiera nawet 75–85% wody, przy czym sucha karma ma jedynie 5–10%. Czy koty powinny jeść suchą karmę? Nie ma ku temu przeciwwskazań, pod warunkiem dopilnowania odpowiedniego nawodnienia pupila.

Jak wybrać karmę dla kota?

Znając potrzeby pupila, nadszedł czas na wybór odpowiedniego pożywienia. Jak wybrać karmę dla kota, by była nie tylko smaczna, lecz przede wszystkim dobrze zbilansowana i odpowiadająca potrzebom gatunku? Istotna jest tutaj zawartość mięsa, która powinna wynosić ok. 70%. Nie mniej ważny jest skład – powinna być bogata w podroby, takie jak serce, wątróbki, szyjki.

Warto też zadbać o odpowiednią zawartość witamin i minerałów, takich jak cynk, jod, selen, A, D3, E oraz tauryna. Dobra karma dla kota nie powinna zawierać zbóż – ślina kotów nie ma amylazy, która odpowiada za trawienie produktów roślinnych. W diecie pupila nie powinny też znajdować się niektóre ryby – unikaj: śledzia, tuńczyka czy makreli. Bezpieczne będą natomiast dorsz, łosoś czy pstrąg.

Jeśli potrzebujesz porady i wsparcia w odpowiedzi na pytanie, jaka karma dla kota będzie najlepsza, to skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *