Maine Coon – charakterystyka i pielęgnacja

LinkedIn
Maine Coon – charakterystyka i pielęgnacja

Maine coony to duże, czułe koty, które uwielbiają bawić się i spędzać czas ze swoimi ludźmi. Ta rasa kotów jest zwykle znana ze swoich ogromnych rozmiarów – do metra długości – ale właściciele Maine Coon znają i cenią te koty za to, że są kochającymi zwierzętami rodzinnymi.

Maine coony są zaskakująco popularne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w pewnym momencie rasa ta była bliska wyginięcia. W 2019 roku amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów umieściło Maine Coon jako piątą najpopularniejszą rasę kotów

Wygląd rasy Maine coon

Maine coon to największa rasa kotów domowych, a wielkość jest z pewnością jedną z jej charakterystycznych cech fizycznych. Rozmiar typowego Maine Coon ma od 48 centymetrów do nawet metra długości. Te solidnie zbudowane koty zwykle ważą od 4 kilogramów (samice) do ponad 8 kilogramów (samce) i mają muskularne ciała z szeroką klatką piersiową i solidnymi nogami.

Obfite futro w sierści Main coone sprawia, że te majestatyczne zwierzęta wyglądają na jeszcze większe. Ich długa sierść jest jedwabista i gładka, a przy ramionach staje się krótsza. Maine coony występują w różnych kolorach i wzorach. Można znaleźć jednolicie białe, kremowe, rude, niebieskie i czarne maine coony, a także pręgowane, dwukolorowe, particolor, szylkretowe, cieniowane i perkalowe maine coony.

Inne definiujące cechy fizyczne to duże spiczaste uszy, często zwieńczone kosmykami włosów, wyraziste owalne oczy i długi, puszysty ogon.

Temperament Maine coon

Nie można dać się zwieść ich imponującym rozmiarom — w głębi duszy maine coony to miękkie, delikatne olbrzymy, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi ludźmi. Bardzo oczekują, że będą częścią rodziny i nie przywiązują dużej wagi do przestrzeni osobistej ani prywatności. Te koty są zachwycone na myśl o podążaniu za tobą z pokoju do pokoju w ciągu dnia.

Chociaż Maine Coony są zdecydowanie czułe i towarzyskie, zwykle nie są kotami na kolanach. Ta rasa zazwyczaj woli spędzać czas obok ciebie niż na tobie – co może być dobrą rzeczą, biorąc pod uwagę ich rozmiar.

Maine coony są niewiarygodnie inteligentne, kochają zabawę i zachowają swoją kocią wesołość do późnej starości. Nie są agresywną rasą i tolerują bycie podnoszonym, trzymanym i przytulanym. Te zwierzęta są przyjazne, miłe i cierpliwe w stosunku do dzieci.

Opieka i pielęgnacja rasy Maine coon

Maine coon wymaga regularnej, dedykowanej pielęgnacji i częstych kąpieli. Ich długa sierść jest zwykle jedwabiście gładka, ale kiedy zaczyna wyglądać na tłustą, czas na kąpiel. Wymagają również cotygodniowego szczotkowania, aby ich długie włosy i podszerstek nie były splątane. Te koty dość dużo gubią sierść, a regularne szczotkowanie pomoże również pozbyć się luźnej sierści. Nie martw się — maine coon uwielbia zwracać na siebie uwagę, więc pielęgnacja jest zwykle przyjemnym zadaniem.

Maine coony nie mają specjalnych potrzeb związanych z ćwiczeniami – będą zachowywać ten sam harmonogram aktywności co większość kotów, z długimi godzinami snu i zabawnymi napadami skakania i biegania po domu. Zabawki dla kotów i drapaki mogą pomóc im wypracować część tej energii.

Te superinteligentne koty można łatwo wyszkolić. Niektórzy właściciele opisali Maine Coon jako „podobne do psa” ze względu na ich zdolność do szkolenia – mogą nauczyć się chodzić na smyczy na świeżym powietrzu, a nawet bawić się w aportowanie. Szybko przechodzą do podstawowego treningu domowego i korzystania z kuwety, ale pamiętaj, że te duże koty będą wymagały dużej kuwety, aby pomóc im wygodnie załatwiać swoje sprawy. Maine coony należy wcześnie socjalizować.

Komentarz 1

  1. Przepiękna rasa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *