Większość opiekunów kotów zaoferowała swojemu kotu powąchanie lub spróbowanie kocimiętki i obserwowała, jak ich koci przyjaciele reagują na nią pozytywnie – jedzą, wąchają, tarzają się w niej lub po prostu wylegują w zrelaksowanym stanie – ale czym dokładnie jest kocimiętka i dlaczego koty wydają się wręcz za nią szaleć?
Co to jest kocimiętka?
Kocimiętka to roślina — znana naukowo jako Nepeta cataria — należąca do rodziny miętowatych. Aktywny składnik nazywa się nepetalaktonem, na który wiele kotów domowych reaguje na wiele różnych sposobów. Co ciekawe – wpływa ona nie tylko na małe koty domowe, ale pozytywnie reagują na nią również dziko żyjące duże koty, takie jak lwy i tygrysy.) Roślina wytwarza tę substancję chemiczną (nepetalakton) w mikroskopijnych cebulkach, które pokrywają jej liście, łodygi i strąki nasienne. Kiedy te delikatne cebulki pękają, uwalniają nepetalakton do powietrza, dlatego można znaleźć koty żujące roślinę, aby uwolnić więcej nepetalaktonu. Chociaż pierwotnie pochodzi z Europy i Azji, obecnie rośnie dziko w całym kraju wzdłuż dróg i autostrad. Kocimiętka to szaro-zielona roślina z postrzępionymi liśćmi w kształcie serca i grubymi łodygami, które są pokryte puszystymi włoskami.
Dlaczego koty szaleją na punkcie kocimiętki?
Wielu ekspertów uważa, że ta substancja chemiczna (nepetalakton) działa jak czynnik wabiący na koty i wyzwala reakcję. Gdy twój kot poczuje kocimiętkę, może zacząć ją pocierać, kopać, żuć i tarzać się, aby uwolnić olej uwięziony w liściach rośliny. Kiedy dostaje się do nosa kota, wiąże się z receptorami neuronów czuciowych wyściełających jamę nosową, które z kolei aktywują różne obszary mózgu kontrolujące emocje i zachowanie. Efekty działania kocimiętki są krótkotrwałe i zwykle trwają od 10 do 15 minut. Dawka kocimiętki i sposób, w jaki twój kot ją spożywa, spowoduje różne reakcje: im więcej twój kot ją zje lub wdycha, tym silniejszy efekt.
Koty często reagują na kocimiętkę, wąchając, liżąc, jedząc, tarzając się i pocierając policzki. Niektóre inne reakcje obejmują rozciąganie, ślinienie się, skakanie i nadpobudliwość, podczas gdy inne mogą stać się łagodne. Nawet jeśli twój kot może wykazywać takie zachowania, reakcja następuje poprzez układ węchowy. Gdy twój kot będzie miał dość, odejdą od niego. Kot może nie reagować ponownie na kocimiętkę przez co najmniej kilka godzin. Warto zauważyć, że nie wszystkie koty reagują tak na kocimiętkę – ta reakcja jest dziedziczona. Eksperci twierdzą, że jeden kot na trzy nie dziedziczy wrażliwości na nepetalakton, a kocięta nie rozwijają zdolności reagowania na kocimiętkę, dopóki nie osiągną wieku około trzech do sześciu miesięcy.
Czy koty mogą jeść kocimiętkę? Czy to jest bezpieczne?
Koty mogą spożywać kocimiętkę, a nawet może to być pomocne dla ich przewodu pokarmowego. Kocimiętka była faktycznie stosowana u ludzi ze względu na swoje właściwości przeciwbiegunkowe. Mając to na uwadze, ważne jest, aby uniemożliwić kotu spożywanie dużych ilości kocimiętki, ponieważ może to powodować zaburzenia trawienia.
Czy koty mogą przedawkować kocimiętkę?
Zbyt dużo kocimiętki może powodować problemy zdrowotne u kotów, takie jak wymioty, biegunka, zawroty głowy lub problemy z chodzeniem. Używaj tylko trochę na raz i zawsze możesz omówić odpowiednią ilość dla swojego kota z lekarzem weterynarii. Świeża kocimiętka jest silniejsza niż suszona, więc nie musisz podawać jej tyle kotu. Zaleca się również unikanie silnie skoncentrowanych olejków z kocimiętki ze względu na ich moc.
Komentarz 1
Ciekawy wpis 😉