Kleszcze – kiedy się pojawiają ? Jak zabezpieczyć pupila?

LinkedIn
kleszcze

Kleszcze stanowią zagrożenie przez cały rok. Kleszcze żyją około dwóch lat i mają cztery odrębne fazy życia:

  1. Jaja. Dorosłe samice składają jaja na wiosnę. Pomimo swoich rozmiarów jedna samica może złożyć tysiące jaj.
  2. Larwa. Latem z jajek kleszczy wykluwają się małe larwy. Te chętne i trudne do zauważenia drapieżniki są spragnione pierwszego posiłku z krwi. Czekają i przyczepiają się do małych zwierząt, takich jak myszy. Larwy nie przenoszą chorób w momencie wylęgu, ale mogą się nimi zarazić, jeśli żywią się zakażonym zwierzęciem. Gdy się pożywią, są gotowe do rozpoczęcia następnej fazy.
  3. Nimfa. Larwy linieją w nimfy jesienią i wiosną. Nimfy są szczególnie aktywne wiosną, kiedy szukają kolejnej krwi. Nimfa będzie żywić się zwierzętami lub ludźmi przez 4-5 dni. Jeśli przenosi boreliozę lub inne choroby, nimfa może zarazić żywiciela.
  4. Dorosły. Dobrze odżywiona nimfa opuszcza żywiciela i jesienią dorasta do dorosłego osobnika.

Kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, kleszcze na każdym etapie stają się uśpione. Aby przetrwać, przyczepiają się do ciepłego żywiciela lub zakopują się w ziemi lub ściółce, gdzie zimą są izolowane przez śnieg. Podobnie jak niedźwiedź, ich systemy zwalniają, dopóki pogoda nie będzie znów ciepła. Nawet po silnym mrozie, jeśli pogoda się ociepli, kleszcze uaktywnią się do czasu ponownego spadku temperatury.

Jeśli Twój pies spędza czas na świeżym powietrzu, jest narażony na kleszcze. Nawet psy, które spędzają większość czasu w pomieszczeniach, mogą stać się żywicielami tych pasożytów.

Poniżej znajdują się 4 podstawowe sposoby, w jaki sposób możemy uchronić pupila przed kleszczami.

  1. Regularne sprawdzanie swojego psa pod kątem kleszczy

Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie negatywnych skutków kleszczy jest wczesne wykrycie problemu. Jeśli pies ma tendencję do wędrowania przez wysoką trawę lub gęste zarośla, okresowo należy sprawdzać czy nie ma kleszczy, koncentrując się na szyi, głowie, uszach, łapach i między palcami. Sprawdzanie kleszczy raz dziennie, a nawet kilka razy dziennie na obszarach wysokiego ryzyka, zwiększy Twoje szanse na znalezienie kleszcza, gdy jest jeszcze na psie.

  1. Unikanie miejsc, gdzie jest dużo kleszczy

Kleszcze można znaleźć wszędzie tam, gdzie żyją dzikie zwierzęta — szczególnie na obszarach leśnych lub wzdłuż szlaków, ale także w parkach, ogrodach przydomowych i parkach dla psów, budach i żłobkach. Należy ograniczać spacery z psiakiem w takie miejsca.

  1. Pozbycie się kleszcze z własnego podwórka

Zarośnięte krzaki i kępy wysokiej trawy mogą być punktami zapalnymi kleszczy, więc warto usunąć zagrożenie przez koszenie, pielenie lub przycinanie. Następnie zaleca się użycie specjalnych środków np. sprayu na kleszcze na całym podwórku, aby usunąć kleszcze.

  1. Profilaktyka kleszczy dla psa

Najważniejszym krokiem w walce z kleszczami jest profilaktyka. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalistyczne obroże, preparaty do nakrapiania, spraye, szampony lub tabletki, które mogą uchronić psiaka przed kleszczami.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *