Karma dla kota: 10 najpopularniejszych błędów przy wyborze 

LinkedIn

W Twoim domu pojawił się puchaty, mruczący domownik i zastanawiasz się czym karmić koty? Nie należy zapominać, że mimo puszystego futerka, przyjaznego nastawienia i chęci obcowania z ludźmi są to drapieżniki. Odpowiednia dieta to klucz do dobrego, zdrowego rozwoju Twojego pupila. Jaka karma dla kota będzie najlepsza? Żywienie zwierząt to odpowiedzialność spoczywająca po stronie opiekuna, dlatego zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, ile koty powinny jeść – niezależnie czy to mokrej, czy suchej karmy oraz jakich błędów w żywieniu pupila unikać.

Czym karmić koty? Najczęściej popełniane błędy w wyborze karmy

Wybór odpowiedniego produktu i sposobu żywienia może być trudny. Szeroki asortyment, kolorowe opakowania i chwytliwy marketing sprawiają, że łatwo o popełnienie błędu. Dowiedz się czego nie robić, by karmić koty zgodnie z ich potrzebami.

Tylko mięsne produkty w diecie

To prawda, że koty są mięsożercami, jednak nie oznacza to, że powinny jeść tylko mięso. Czym karmić koty, żeby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze? Oprócz białka warto zadbać także o źródła tłuszczów, witamin i minerałów.

Nieodpowiednia karma

Odpowiedni rozwój pupila jest ściśle uzależniony od diety. Jaka karma dla kota będzie najlepsza? Bogata w mięso i tłuszcze, uzupełniona witaminami i minerałami. Należy unikać produktów, które zawierają konserwanty i sztuczne wypełniacze. Zrezygnuj także z podawania kotu nieświeżej, przeterminowanej karmy.

Stosowanie tylko karmy suchej

Długoterminowe stosowanie karmy suchej to poważny błąd w żywieniu kota. Jego dieta powinna składać się także z mokrej karmy. Koty piją mało wody, dlatego takie pożywienie może zapewnić im jej niezbędną dawkę. Ile mokrej karmy dla kota? Najlepiej sugerować się zaleceniami producenta z opakowania. Jeśli łączysz mokre i suche pożywienie, dokonaj obliczeń, ponieważ ilość energii różni się w zależności od formy karmy.

Zawartość zbóż w diecie

Zboża, a w szczególności pszenica są dla kotów ciężkostrawne i są popularnym alergenem. Dlatego zastanawiając się, jaka karma dla kota będzie najlepsza, w pierwszej kolejności odrzuć tę, która ma w składzie zboża.

Źle zbilansowane składniki odżywcze

Kocia dieta powinna być bogata nie tylko w białko, lecz także w tłuszcze, witaminy, węglowodany pochodzące z warzyw lub owoców, przeciwutleniacze, makro i mikroelementy. Zastanawiając się czym karmić koty, upewnij się, że wybrany produkt jest pełnowartościowy.

Mało zróżnicowana dieta

Karmienie kota tylko jednym rodzajem karmy to błąd. Warto postawić na różne formy, mieszać pożywienie mokre z suchym, używać specjalnych zabawek, w których można ukryć smakołyki. Dobrym uzupełnieniem jest dieta BARF. Jednak jak przygotować surowe mięso dla kota? Wystarczy pokroić je w drobne kawałki lub zmielić.

Ile koty powinny jeść? Błędy wynikające ze sposobu żywienia

Nawet jeśli wiesz już czym karmić koty i jaka jest najlepsza karma dla pupila, nie jest to jednoznaczne, z tym że już nie popełnisz żadnego błędu. Zdarza się, że to opiekunowie swoimi zachowaniami mogą powodować różne dolegliwości u zwierzaka. Sprawdź, ile koty powinny jeść i czego unikać w żywieniu.

Podawanie kotu jedzenia ze stołu

Układ pokarmowy kota, jest inny od ludzkiego. Jeśli nie chcesz narazić pupila na różne dolegliwości, a siebie na wizyty u weterynarza, serwuj mu żywność właściwą dla gatunku.

Częstotliwość żywienia kota

Ile koty powinny jeść? Najlepiej podawać im karmę w małych porcjach, nawet 3 do 5 razy dziennie.

Żywienie tylko z miseczki

Koty to drapieżniki i urodzeni łowcy. Zadbaj o to, by jedzenie nie lądowało zawsze w jego miseczce. Dobrze sprawdzą się specjalne zabawki lub tworzenie łańcucha łowieckiego przed posiłkiem, np. poprzez zabawę wędką.

Nieograniczony dostęp do karmy

Pełna miseczka cały dzień? Marzenie każdego domowego czworonoga! To jednak błąd i sposób na szybką otyłość.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, jaka karma dla kota będzie najlepsza, odwiedź nasz sklep zoologiczny. W PetBox doradzimy czym karmić koty i podpowiemy odpowiednie dawkowanie, by Twój pupil jadł tyle, ile powinien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *