Jak zorganizować psu czas w domu? 10 pomysłów na zabawę

LinkedIn
POMYSŁY NA ZABAWE

Kapryśna jesienna pogoda nie sprzyja długim spacerom. Krótkie dni i deszczowa aura sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domu. Dotyczy to też naszych psów. Pupil, który nie może wyszaleć się na świeżym powietrzu, szybko zaczyna się nudzić. Brak wyzwań to prosta droga do problemów behawioralnych – jeśli nasz psiak nie ma gdzie spożytkować swojej energii, może to skutkować niszczeniem przedmiotów lub agresją. Gdy za oknem plucha, zamiast zagrzebywać się z pupilem pod kocem, warto zaprosić go więc do wspólnej zabawy.

Przeczytaj, jak zorganizować psu czas i zamienić monotonne jesienne wieczory w niesamowitą rozrywkę dla Was obojga.

 

1. Poszukiwanie smakowitych skarbów

Węch to najważniejszy zmysł naszego czworonożnego przyjaciela. Dzięki nosowi eksploruje świat, a poznawanie nowych zapachów na spacerze to dla niego najlepsza rozrywka. Węszenie jest też fantastycznym punktem wyjścia do wspólnej zabawy. Poukrywaj ulubione smakołyki psa w różnych miejscach domu. Porozrzucaj je pod łóżkiem, na oparciu krzesła czy w butach domowników. Jesteśmy pewni, że Twój pies nie spocznie, póki nie znajdzie ich wszystkich.

2. Przysmaki w kuli lub kocyku

Świetnymi zabawkami, które wykorzystują zamiłowanie psa do węszenia, są kule i maty węchowe. Złożone z kolorowych, przeplatających się pasków, pomiędzy którymi ukrywa się przysmaki, zachęcają psa do szukania. Można zrobić je samodzielnie ze skrawków polaru. Innym narzędziem do zabawy może być koc – wystarczy wysypać na nim smakołyki, a następnie zwinąć go w rulon. Pies musi wtedy trochę pogłówkować, żeby do nich się dostać.

3. Rozpoznawanie przypraw

Jeśli Twój przyjaciel bez problemów radzi sobie ze znajdywaniem przysmaków, warto zainteresować się niesamowitą aktywnością, jaką jest nosework. To sport oparty na pracy psów policyjnych, który polega na detekcji rozmaitych zapachów. Wiele noseworkowych ćwiczeń możesz wykonywać w domu. Zaopatrz się w identyczne puszki, jedną z nich zostaw pustą, w innej schowaj aromatyczne przyprawy – laskę cynamonu lub goździki. Nagradzaj psa, gdy prawidłowo wskaże źródło zapachu.

4. Zabawa w chowanego

Nie ma chyba takiej osoby na świecie, która jako dziecko nie bawiła się w chowanego. Ta gra, wymagająca pomysłowości i refleksu, zapewnia wiele emocji. Warto nauczyć jej także swojego psa. Zaangażuj do tego innych domowników – niech zajmą uwagę pupila, podczas gdy Ty schowasz się w innym pomieszczeniu, za drzwiami lub w szafie. Potem zawołaj psa i pozwól mu siebie szukać. Zabawa gwarantowana!

5. Powrót do przeszłości

Jesienna słota to dobra okazja, aby przejrzeć stare zabawki psa. Zapewne Twój czworonóg ma swoją szufladę lub skrzynię, w której trzymasz kupione dla niego maskotki, piłeczki i gryzaki. Warto przejrzeć trzymane tam skarby – na pewne znajdziecie coś, co zainspiruje Was do wspólnej zabawy. Być może znajdziecie ukochany przedmiot z dzieciństwa, który z powrotem obudzi w Twoim pupilu szczenięcą radość?

6. Przeciąganie z psem

Szarpak znajduje się w wyprawce niemal każdego psa. Większość czworonożnych przyjaciół uwielbia zabawy w przeciąganie! W ten sposób zaspokaja swoje naturalne instynkty i buduje relację z opiekunem. Do klasycznego szarpania włącz elementy zabawy w berka – goń psa, kiedy tylko uda mu się zabrać szarpak lub uciekaj, kiedy to Ty masz przewagę. Pozwalaj czasem pupilowi wygrać – w ten sposób budujesz jego pewność siebie.

7. Tor z przeszkodami

Ograniczony metraż mieszkania nie sprzyja bieganiu, niektóre przedmioty można wykorzystać jednak w ćwiczeniach ruchowych. Z mebli możesz zrobić tor przeszkód, a z kija od szczotki przeszkodę, którą trzeba przeskoczyć. Przydadzą się też kartony po paczkach – wskakiwanie na nie nauczy psa większej świadomości ciała. Możesz też pokazać swojemu przyjacielowi, jak robić slalom między swoimi nogami. Ogranicza Cię tak naprawdę tylko Twoja wyobraźnia!

 8. Nauka komend

Czy wiesz, że 10 minut treningu intelektualnego psa męczy go tak samo jak 30 minut spaceru? Podczas planowania wspólnych aktywności pamiętaj o tym, aby trenować nie tylko ciało psa, ale też jego umysł. Zabawa w domowym zaciszu to wspaniała okazja, aby przypomnieć pupilowi komendy, które już umie i nauczyć go nowych. W ten sposób w znakomity sposób budujesz komunikację między Wami.

9. Rozpoznawanie słów

Jeśli Twój pies lubi intelektualne rozrywki, do powtarzania komend warto włączyć też naukę słów. Połóż przed psem trzy różne zabawki i poproś go o przyniesienie jednej z nich. Jeśli nauczy się jej nazwy i poda Ci właściwy przedmiot, nagródź go pochwałami i przysmakiem. Po kilku sesjach takiej zabawy bezbłędnie będzie wiedzieć, co masz na myśli!

 10. Sesja głaskania

Po szalonej zabawie przychodzi czas na odrobinę relaksu. Wspaniałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu będzie głaskanie lub masaż. Nie ma jednego sposobu masowania psa, trzeba to dostosować do preferencji naszego czworonoga. Ważne, by go wyciszyć, polepszyć sen, rozluźnić mięśnie. Głaskanie ma też ogromny wpływ na człowieka – nie tylko zacieśnia naszą relację z psem, ale też sprawia, że stajemy się dzięki niemu szczęśliwsi.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *