Jak schłodzić psa w upalne dni?

LinkedIn

Jak schłodzić psa w upalne dni?

Upały są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, lecz również dla czworonogów. Wysoka temperatura w połączeniu z niedostateczną podażą płynów to prosta droga do tego, aby zwierzę doznało udaru cieplnego. Jeśli chcesz tego uniknąć, przeczytaj nasz poradnik i poznaj najlepsze sposoby na chłodzenie psa latem!

Dlaczego psy źle znoszą upały?

Psy, inaczej niż ludzie, radzą sobie z wysoką temperaturą otoczenia. Ich skóra pozbawiona jest niemal całkowicie gruczołów potowych – te występują jedynie na łapach. Jest ich jednak zbyt mało, by efektywnie schłodzić organizm zwierzaka. Właśnie dlatego w przypadku psów podstawowym miejscem wymiany termicznej jest układ oddechowy. Charakterystyczne dyszenie to w przypadku czworonogów jedyny skuteczny sposób na regulację temperatury i pozbycie się nadmiaru ciepła. Nie zawsze jest ono jednak wystarczające, aby zwierzę odczuło ulgę. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby pies nieco się ochłodził.

Najlepsze sposoby na chłodzenie psa latem

Jeśli zwierzę większość czasu spędza na zewnątrz, pamiętaj, aby jego legowisko znajdowało się w zacienionym i przewiewnym miejscu. Nie trzymaj psa w kojcu, jeśli Twój pupil będzie tam narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Zwierzak znacznie lepiej będzie się czuł, leżąc na trawie w cieniu drzew lub w chłodnym pomieszczeniu. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na chłodzenie psa latem jest skropienie jego sierści wodną mgiełką (np. za pomocą ogrodowego zraszacza).

W przypadku pupilów trzymanych w domu, legowisko dla psa należy przenieść do najchłodniejszego pomieszczenia. W sklepach zoologicznych można znaleźć także specjalne maty chłodzące, przeznaczone do rozłożenia na podłodze. Tego rodzaju podkłady skutecznie pochłaniają nadmiar ciepła, pozwalając w ten sposób na schłodzenie psa. Latem warto zadbać też o to, aby w mieszkaniu był przewiew. Uchyl zatem okna lub włącz klimatyzator. Jeśli pupil nie boi się wody w najbardziej upalne dni, możesz dodatkowo wykąpać swojego psa.

Woda to podstawa!

Niezależnie od tego, gdzie pies spędza większość dnia, należy zadbać o to, aby miał on dostęp do świeżej i czystej wody. Warto regularnie kontrolować jej poziom i na bieżąco uzupełniać braki. Zapewnienie odpowiedniej podaży płynów to jeden z najważniejszych sposobów na chłodzenie psa latem. Pamiętaj jednak, że woda w misce nie może być zbyt zimna. Najlepiej, aby miała ona temperaturę pokojową.

Jak karmić psa w czasie upałów?

W upalne dni wielu właścicieli psów zastanawia się, jak prawidłowo karmić zwierzaka. Jeśli dieta Twojego czworonoga opiera się głównie na mokrej karmie, pamiętaj, aby pokarm, który podajesz pupilowi, miał temperaturę pokojową. Zimna karma wcale nie pomoże zwierzakowi szybciej się ochłodzić. Co więcej, spożycie pokarmu wyjętego prosto z lodówki może skończyć się dla czworonoga zapaleniem gardła.

W czasie upałów bardzo dobrze sprawdzi się również sucha karma dla psa. Pamiętaj jednak, że jest ona bardziej kaloryczna niż ta mokra oraz zawiera w swoim składzie mniej wody. Właśnie dlatego podczas upałów nie zapomnij o odpowiedniej podaży płynów. Nie przejmuj się również, jeśli zwierzak ma gorszy apetyt. Podczas wysokich temperatur niektóre psy celowo pomijają posiłki lub spożywają mniejsze porcje karmy.

Jeśli jednak zauważysz, że zwierzak jest powolny lub ospały, rozważ zmianę diety pupila na bardziej lekkostrawną. Nasz sklep z karmą dla psów to dobre miejsce, aby kupić dietetyczne i pełnowartościowe produkty żywieniowe dla zwierząt. Karma o obniżonej zawartości tłuszczów dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale nie spowoduje, że zwierzak w okresie mniejszej aktywności fizycznej zacznie szybko przybierać na wadze.

Po czym poznać udar cieplny?

Upały są niebezpieczne dla psów przede wszystkim ze względu na ryzyko udaru cieplnego. Do jego najczęstszych objawów należą:

  • przyspieszony i spłycony oddech,
  • słanianie się na nogach,
  • dezorientacja,
  • drgawki,
  • wymioty,
  • omdlenia.

Jeśli w upalny dzień zaobserwujesz takie objawy u swojego pupila, zadbaj o szybkie schodzenie psa. Podaj mu do picia zimną wodę oraz połóż zwierzę na wilgotnym ręczniku rozłożonym na podłodze. Jeśli niepokojące symptomy nie ustąpią, koniecznie wezwij weterynarza.

Jak zadbać o psa w upalny dzień?

Aby pies dobrze znosił upały, warto przestrzegać jeszcze kilku innych zasad. Spacery z czworonogiem zaplanuj wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz nie będzie bardzo wysoka. Pamiętaj, aby na przechadzkę wziąć ze sobą wodę. Zwierzak, który chwilę pobiega, może szybko się zmęczyć. Jeśli Twój pies lubi pływać, pozwól mu podczas spaceru wskoczyć do wody. Krótka kąpiel w jeziorze to świetny sposób na schłodzenie psa latem. Podczas spacerów w upalne dni nie zakładaj psu kagańca. W ten sposób uniemożliwisz mu swobodne oddychanie, a tym samym regulację temperatury ciała. Nie zostawiaj także pupila w nagrzanym mieszkaniu lub samochodzie. Jeśli natomiast Twój piesek nie ma ochoty do zabawy, pozwól mu na odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *