Jak rozpoznać, że Twój pies cię kocha?

LinkedIn
Jak rozpoznać, że Twój pies cię kocha?

Jak rozpoznać, że Twój pies Cię kocha? Oto dowody niesamowitej psiej miłości!

Czym jest szczęście? To oczywiście mokry nos i merdający ogonek. Pies jest dla nas członkiem rodziny i najlepszym przyjacielem, którego darzymy szczerym i bezwarunkowym uczuciem. Czy jednak jest ono odwzajemnione? Mówi się, że pies jest jedyną istotą na świecie, która kocha Cię bardziej niż siebie samego. Jak rozpoznać, czy rzeczywiście tak jest?

Twój pies merda ogonem, kiedy Cię widzi

Roztańczony ogon naszego przyjaciela to jedna z najbardziej rozpoznawalnych oznak jego radości. Ta część ciała służy psu do komunikacji – używa go, by wyrazić swoje emocje. Istotne jest to, że pies macha ogonem tylko wtedy, gdy chce komuś coś powiedzieć. Nawet czując ogromną radość, nie będzie więc nim merdał, gdy zostanie sam w mieszkaniu. Istotna jest też trajektoria psiego ogona – o radości świadczy intensywne ruszanie nim w prawo. Jeśli pies ma przy tym rozluźnione ciało, otwarty pysk i błyszczące oczy, nie ma wątpliwości – kocha Cię i rozsadza go szczęście na Twój widok.

Twój pies „całuje” Cię po twarzy i dłoniach

Większość psich opiekunów zna dobrze te scenę: po kilku godzinach nieobecności otwieramy drzwi mieszkania, a nasz pupil biegnie do nas niczym wystrzelony z procy i liże nas po twarzy i dłoniach. Pocałunek jest dla nas, ludzi, symbolem miłości.

Zetknięcie ust ze skórą drugiej osoby wyraża czułość, namiętność, atencję. Czy podobnie jest z psimi buziakami? Tak – lizanie po twarzy i rękach to sposób, w jaki pies wyraża miłość. Ten gest czułości zarezerwowany jest tylko osób, które uważa za najbliższych członków swojego stada. Podczas lizania uwalniają się endorfiny, dzięki czemu nasz pupil czuje się zrelaksowany, szczęśliwy i bezpieczny.

Twój pies patrzy Ci głęboko w oczy

Masz czasem wrażenie, że Twój pies wpatruje się w Ciebie niczym w obraz? To proste – robi to, bo Cię kocha. Psy na ogół nie przepadają za patrzeniem w oczy – unikaj tego w przypadku obcego czworonoga, potraktuje to bowiem jako rzucone mu wyzwanie i chęć dominacji. Inaczej jest, kiedy to nasz pupil wpatruje się w nas z czułością. Chce w ten sposób pokazać nam, że jest obok. Spojrzenie ma skłonić nas do reakcji, zabawy lub pieszczot. Pies pokazuje, że potrzebuje naszej uwagi, bo jesteśmy dla niego ważni.

Twój pies szuka kontaktu i zasypia obok Ciebie

Ludzie lubią przytulać tych, których kochają – podczas tej czynności wydziela się oksytocyna. Nie wszystkie psy są jednak fanami tego gestu. Ściskanie ogranicza im zakres ruchów i sprawia, że czują się nieswojo. Inaczej jest, gdy to pies inicjuje kontakt fizyczny. Psi pyszczek położony na Twoich kolanach, gdy pracujesz? Łapka, którą trąca Cię pies podczas drzemki na kanapie? Szukanie bliskości Twojego ciała świadczy o tym, że pies czuje się przy Tobie bezpiecznie. Jeśli pupil sam przychodzi do Ciebie, szuka Twojego dotyku i daje się głaskać, oznacza, że lubi Twoją obecność. Podczas snu zwierzęta są zupełnie bezbronne. Jeśli pies zasypia obok Ciebie, ufa Ci, a zaufanie jest oznaką prawdziwej miłości.

Twój pies jest wszędzie tam, gdzie Ty

Idziesz do kuchni po szklankę wody – on jest przy Twoich nogach. Szykujesz się, aby wziąć prysznic – on czeka pod kabiną. Jeśli Twój pies chodzi za Tobą jak cień, nie ma wątpliwości – nie może bez Ciebie żyć. Nie ma miejsca, w którym wolałby być bardziej niż to u Twego boku. Model przywiązania czworonoga do swojego opiekuna bardzo przypomina ten, jaki nawiązuje się między małym dzieckiem a matką. Możliwe, że w obcych, nieznajomych miejscach i sytuacjach Twój pies szuka kontaktu z Tobą, a gdy dzieje się coś złego, zwraca się do Ciebie po wsparcie i pocieszenie. Dzieje się tak dlatego, że jesteś jego „bezpiecznym miejscem”. Niczym rodzic zapewniasz mu opiekę i bezpieczeństwo, będąc dla niego całym światem.

Twój pies zaprasza Cię do zabawy

Próbujesz skupić się na tabelkach w Excelu, gdy pod Twoimi nogami ląduje piłeczka? Pod poduszką znajdujesz obśliniony szarpak? Jeśli Twój pupil robi wszystko, żeby zaprosić Cię do wspólnej zabawy, oznacza to, że kocha spędzać z Tobą czas. Zwierzęta strzegą swoich zdobyczy – jeśli Twój pies dzieli się z Tobą zabawkami i smakołykami, jesteś bez wątpienia jego najlepszym przyjacielem. Zwróć też uwagę na to, jak szybko pies reaguje na przywołanie. Jeśli na spacerze wołasz jego imię, a on zostawia czworonożnych kolegów i biegnie do Ciebie, ceni czas spędzony z Tobą ponad wszystko inne.

Twój pies kocha Twój zapach

Szukasz zagubionej części garderoby, a ta znajduje się w psim legowisku? W chwilach nieuwagi pies wyciąga z kosza na pranie Twoje brudne skarpetki? Zasypia wtulony w Twoją bluzę i lubi wylegiwać się na Twoich butach? Dzieje się tak dlatego, że należący do Ciebie zapach jest dla niego najpiękniejszy na świecie. Psy poznają świat nosem, a woń swojego opiekuna wyczują bezbłędnie spośród milionów innych. Kiedy wychodzisz na dłużej, zostaw swojemu pupilowi coś, co należy do Ciebie. Tak osłodzisz mu czas rozłąki i pomożesz ukoić tęsknotę. 

Oczywiście, każdy pies jest inny – tak jak my, nasi przyjaciele mają swoje niepowtarzalne cechy i charaktery. Nie muszą wykazywać wszystkich opisanych zachowań. Jeśli tak jest, nie oznacza to, że nie żywią do nas pozytywnych uczuć. Jeśli kochamy psa całym sercem, on to czuje i odwzajemnia się nam tym samym. 

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *