Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

LinkedIn

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Wydawać by się mogło, że chodzenie na smyczy jest dla psa czymś naturalnym. W rzeczywistości tak to nie wygląda. Nauka chodzenia na smyczy to cały proces, który wymaga Twojego czasu i zaangażowania. Warto już wcześniej wiedzieć, jak się za to zabrać – dlatego sprawdź poniższe wskazówki.

Jak zacząć uczyć psa chodzenia na smyczy?

Tak jak w przypadku ludzi, warto zacząć naukę już od najmłodszych lat. Szczeniaki znacznie szybciej przyswajają wiedzę. Dlatego łatwiej przyzwyczaić je do chodzenia na smyczy, a tym samym uniknąć różnych problemów w przyszłości.

Tu pojawia się pytanie, od czego zacząć? Najpierw wybierz odpowiednią obrożę oraz smycz (lub szelki). Dzięki temu Twój pupil poczuje się komfortowo, co z pewnością ułatwi naukę chodzenia na smyczy. Podczas zakupów, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • rozmiar obroży, czyli jej długość i szerokość. Aby ustalić, jaki będzie najlepszy, zmierz obwód szyi psa, a następnie dobierz rozmiar obroży zgodnie z informacją podaną przez producenta.
  • Materiał, z którego wykonana jest smycz. Do wyboru masz przyjemną w dotyku skórę (lub ekoskórę), taśmę lub sznur (które są lekkie, a zarazem wytrzymałe) oraz metalowy łańcuch przeplatany skórzanymi elementami. Ostatnia z wymienionych opcji sprawdza się raczej w przypadku dużych psów, a nie szczeniaków. Poza tym weź pod uwagę, że tego typu smycz, choć charakteryzuje się dużą wytrzymałością, to jest dość ciężka i niemiła w dotyku (szczególnie w chłodniejsze dni).
  • To, jak się zachowuje Twój pies – jeśli jest bardzo żywiołowy, wybierz dla niego smycz z dość grubą, szeroką taśmą. Z kolei w przypadku, gdy należy do spokojnych czworonogów, możesz dać mu więcej swobody i postawić na smycz automatyczną.

Gdy Twój psiak opanuje już chodzenie na smyczy, warto zaopatrzyć się w kilka smyczy. Jedna powinna być uniwersalna, a druga dostosowana do konkretnych sytuacji (np. uprawiania sportów), o ile istnieje taka potrzeba.

Jeśli wybór obroży i smyczy masz już za sobą, pora rozpocząć uczenie psa chodzenia na smyczy. Najlepiej z tym nie zwlekać i zacząć już od pierwszego spaceru. Oto kilka wskazówek, które przydadzą Ci się przy rozpoczęciu nauki chodzenia na smyczy:

  • daj psu trochę czasu, aby przyzwyczaił się do obroży i smyczy. Następnie delikatnie zachęcaj szczeniaka, aby szedł za Tobą. Jeśli się posłucha, pochwal go, a następnie ponów próbę.
  • Wybierz do nauki spokojne miejsce. To ważne, ponieważ w zatłoczonym parku, czy przy ruchliwej drodze ciężko o skupienie uwagi.
  • Zabierz ze sobą ulubione przekąski Twojego pupila, które będą służyły za nagrodę. Wręczaj je, gdy psiak wykonuje polecenia i idzie tak, że smycz nie jest napięta.
  • Gdy tylko zauważysz, że smycz jest napięta i pies ciągnie do przodu, zatrzymaj się na chwilę.
  • Rozpocznij naukę od krótkich lekcji i powtarzaj je, gdy tylko jest to możliwe.

Dlaczego pies nie chce chodzić na smyczy?

Uczenie psa chodzenia na smyczy zakończyło się niepowodzeniem? W takim razie, zamiast poddawać się, należy przyjrzeć się, jaki jest tego powód i jak rozwiązać problem.

Jednym z częstych błędów jest wykształcenie złych nawyków, jeszcze, gdy Twój pupil jest szczeniakiem. Pozwalasz mu iść gdzie chce, ciągnąć smycz i ignorować wszelkie polecenia? W takim razie nauczy się, że nie ma w tym nic złego i będziesz musiał odkręcać wszystkie błędy w przyszłości. Dlatego już od początku warto trzymać dyscyplinę.

Inna sprawa to niechęć do smyczy. Jeśli jest ona źle dobrana, Twój pupil może czuć się niekomfortowo. Taka sytuacja ma miejsce np. wtedy gdy masz małego pieska, a chcesz prowadzić go na ciężkiej, metalowej smyczy.

Podsumowując, jeśli Twój pies odmawia chodzenia na smyczy, przyjrzyj się, jakie złe nawyki mogą być źródłem problemu. W przypadku, gdy nie możesz sam znaleźć i skorygować błędów, zgłoś się po pomoc do behawiorysty.

A jeśli problemem jest źle dobrana smycz lub obroża, zapoznaj się z ofertą akcesoriów dla zwierząt i wybierz produkt, który będzie lepiej dostosowany do potrzeb Twojego zwierzaka.

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?

Zacznij od nauki spokojnego wyjścia z domu. Nie przypinaj smyczy do obroży, gdy Twój pies skacze i jest podekscytowany. Gdy już się uspokoi i założysz smycz, wyjdź z domu i idź przodem. Zwierzak powinien nauczyć się, że to ty wybierasz kierunek.

Podczas spaceru zacznij naukę tzw. chodzenia na luźnej smyczy. Oznacza to, że gdy Twój pies zacznie ciągnąć smycz, powinieneś się zatrzymać, a następnie poczekać aż pupil do Ciebie podejdzie. Dopiero wtedy możesz go nagrodzić i kontynuować spacer (gdy smycz jest znów luźna). Pamiętaj, że aby nauka zakończyła się sukcesem, powinieneś być konsekwentny.

Bywa, że nauka chodzenia na smyczy spędza sen z powiek właścicielom psów. Aby tak nie było, należy zacząć ją, jak najwcześniej i wystrzegać się uczenia psa złych nawyków. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak lub zaczniesz naukę zbyt późno, nie poddawaj się po pierwszej próbie. Cierpliwość i konsekwencja z pewnością się opłacą.

 

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *