Inteligentny jak Border Collie – kilka słów o tej rasie

LinkedIn

Inteligentny jak Border Collie – kilka słów o tej rasie

Jeszcze jakiś czas temu Border Collie kojarzony był wyłącznie z psem pasterskim. Dzięki jego inteligencji i przyjaznemu usposobieniu szybko się to zmieniło. Dziś na jego zakup lub adopcję decydują się nie tylko osoby szukające psa do pilnowania stada. Jeśli Ty również chcesz, aby piesek tej rasy zamieszkał pod Twoim dachem, dowiedz się więcej na temat jego charakteru, karmienia, pielęgnacji oraz zdrowia.

Jaki charakter i usposobienie mają psy rasy Border Collie?

„Collie” to słowo pochodzące z języka celtyckiego, które tłumaczy się jako „przydatny”. Takie są właśnie psy Border Collie, które od lat sprawują pieczę nad pasącymi się zwierzętami i zaganiają je do zagrody.

Jednak Border Collie to nie tylko pies pasterski. Równie dobrze sprawdza się w roli domowego pupila. Jest opiekuńczy i cierpliwy, dzięki czemu na jego posiadanie decydują się rodziny z dziećmi. Pies tej rasy jest także bardzo towarzyski, więc chętnie asystuje swojemu właścicielowi w różnych aktywnościach. Dlatego może być dobrym przyjacielem osób żyjących w pojedynkę.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, czy adopcję psa tej rasy powinieneś mieć na uwadze, że są to żywiołowe zwierzęta. W związku z tym uwielbiają długie zabawy i spacery. Zastanów się, czy masz na nie czas.

Poza tym są to psy, które oprócz spacerów i zabaw potrzebują dużej ilości uwagi. Jeśli jej nie otrzymają, mogą stać się niesforne i posępne.

Jak pielęgnować psy rasy Border Collie?

Odpowiednia pielęgnacja jest ważna nie tylko ze względu na wygląd, ale i zdrowie Twojego pupila. Na szczęście nie jest czasochłonna i składa się z podstawowych czynności, takich jak regularne kąpiele, czesanie, przycinanie pazurów, czy czyszczenie uszu.

W okresie zimowym dochodzi do tego sprawdzanie stanu poduszek na łapach (ponieważ w wyniku kontaktu z solą rozsypywaną na chodnikach i drogach, mogą ulegać podrażnieniom). Z kolei w okresie letnim do listy trzeba dodać przeglądanie skóry i sierści, co ma na celu sprawdzenie, czy pies nie złapał kleszcza (jeśli tak się stanie, usuń go za pomocą pęsety lub specjalnego aparatu).

To tyle, jeśli chodzi o dodatkowe obowiązki wynikające z danej pory roku. A co z podstawowymi zabiegami, takimi jak kąpiel, czy szczotkowanie? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki na ten temat.

Kąpiel

Rasa Border Collie charakteryzuje się długim włosem. Jednak w porównaniu do innych psów o podobnym typie owłosienia, nie wymaga tak częstych kąpieli. Po czym poznasz, że czas umyć pupila? Obserwuj wygląd jego sierści. Gdy zrobi się matowa i nieświeża jest to znak, że najwyższy czas na kąpiel.

Pamiętaj, aby do mycia psa nie używać kosmetyków przeznaczonych do ludzkiej skóry (ponieważ jej pH jest inne). Wybierz specjalne kosmetyki dostępne w sklepach zoologicznych. Dzięki nim nie tylko usuniesz z sierści pupila wszelkie zanieczyszczenia, ale i zadbasz, aby była lśniąca.

Sierść zawsze należy myć dwukrotnie, a następnie delikatnie zmyć pianę, odcisnąć sierść ręcznikiem i nałożyć balsam. Warto o nim pamiętać, ponieważ pomaga odbudować naturalną otoczkę włosa i sprawia, że jest dobrze odżywiony. A w przypadku długiej sierści zapobiega jej plątaniu oraz elektryzowaniu.

Szczotkowanie

Nie wszystkie psy lubią szczotkowanie. Dlatego warto przyzwyczajać je do tego zabiegu pielęgnacyjnego już od najmłodszych lat. Choć sierść szczeniaka nie wymaga szczotkowania, zadbaj o to, aby pies oswoił się z miękką szczotką. Zacznij od krótkich sesji i stopniowo je wydłużaj.

Jak często powinieneś szczotkować pupila? Jeśli masz psa długowłosego, zaleca się, aby robić to mniej więcej raz w tygodniu. Pamiętaj, żeby najpierw spryskać sierść, ponieważ delikatne zwilżenie zapobiega zniszczeniu włosa (w sklepie zoologicznym bez problemu dostaniesz specjalną odżywkę w sprayu).

W jakie akcesoria pielęgnacyjne się zaopatrzyć? Jeśli chodzi o szczotkowanie, przyda Ci się druciana szczotka oraz średnio gęsty, metalowy grzebień.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Nie tylko sierść, ale i łapy, pazury, uszy, zęby oraz oczy wymagają szczególnej uwagi, jeśli chodzi o pielęgnację.

Jedną z najbardziej podstawowych czynności jest regularne przycinanie pazurów. Kiedy przychodzi na to pora? Nie ma tu żadnej reguły, ale przyjmuje się, że należy robić to średnio raz na tydzień (lub raz na 2-3 tygodnie).

Jeśli zdecydowałeś, że sam będziesz obcinał pazury swojemu pupilowi, zaopatrz się w odpowiednie akcesoria. Mowa tu o obcinaczce i pilniku. Gdy masz już wszystko, co niezbędne, umieść psa na macie antypoślizgowej i zacznij obcinanie pazurów od tylnych łap.

Dieta i żywienie Border Collie

Jak żywić psa pasterskiego Border Collie? Wybór karmy zależy od wieku, stanu zdrowia, a także upodobań Twojego zwierzaka. Na szczęście oferta naszego sklepu z karmą dla psów jest na tyle bogata, że bez problemu znajdziesz w niej odpowiedni produkt.

Karma powinna być wysokiej jakości, ponieważ tak jak w przypadku ludzi, sposób żywienia ma wpływ na zdrowie Twojego pupila. Szukając produktu, który zaspokoi wszystkie potrzeby organizmu, zwróć uwagę na karmę dla psa Baltica.

W ofercie znajdziesz m.in. karmę Baltica Fish & Duck 12 kg, która nie zawiera potencjalnych alergenów (do których zalicza się konserwanty, groch, kurczaka, gluten), ani zbóż. Za to ma w składzie dużo białka, witamin, minerałów oraz składników wzmacniających odporność Twojego pupila. Dlatego polecana jest psom o zwiększonych potrzebach żywieniowych (np. w okresie ciąży).

A jeśli Twój psiak cierpi na nietolerancję pokarmową, poszukaj dla niego karmy o hipoalergicznej formule. Jedną z nich jest Baltica Salmon Hypoallergenic 12 kg, która nie zawiera składników należących do potencjalnych alergenów (m.in. grochu, kurczaka). Za to ma w składzie mannanooligosacharydy (MOS) usprawniające pracę jelit.

Jeszcze inne potrzeby żywieniowe mają psy wykazujące nadwrażliwość na karmę, która zawiera kilka źródeł białka pochodzenia zwierzęcego. Jeśli Twój pupil również do nich należy, dobrym wyborem dla niego będzie np. Baltica Duck With Pear. Zawiera tylko jeden rodzaj mięsa (suszoną kaczkę), a oprócz tego ma w składzie biopierwiastki w formie liposomalnej (charakteryzujące się lepszą biodostępnością), prebiotyki oraz kompleks składników wspierających aparat ruchu.

Na co najczęściej chorują psy rasy Border Collie?

Decydując się na zakup lub adopcję psa konkretnej rasy, warto mieć świadomość, z jakimi chorobami może się zmagać. W przypadku Border Collie jest to najczęściej:

  • dysplazja stawów kolanowych i łokciowych,
  • miopatia nitkowata (jest to choroba o podłożu genetycznym, która prowadzi do uszkodzenia włókien mięśniowych),
  • choroby oczu (m.in. zapalenie rogówki),
  • schorzenia neurologiczne.

W tym momencie pojawia się również pytanie o to, jak długo żyją psy należące do rasy Border Collie? Długość życia waha się od 10 do 17 lat. Jednak to, czy piesek dożyje sędziwego wieku, zależy od wielu czynników m.in. genów, diety, czy aktywności fizycznej. Nie mniej ważne jest również narażenie na stres. Pamiętaj, że jest to rasa, która źle znosi samotność. Dlatego postaraj się spędzać jak najwięcej czasu ze swoim pupilem.

Border Collie to rasa, która wyróżnia się wysokim poziomem inteligencji, a przy tym radosnym usposobieniem. Dlatego, choć na początku psy tej rasy miały za zadanie pilnować stada, to dziś często występują w roli domowych pupili. Jeśli również chcesz kupić lub zaadoptować psiaka, pamiętaj, że jest to rasa, która uwielbia ruch i źle znosi samotność.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *