Imiona dla psów – czym się kierować i jak nazwać psa?

LinkedIn
Imiona dla psów - czym się kierować i jak nazwać psa

Stało się – podjęliśmy decyzję, że do naszej rodziny dołączy czworonożny przyjaciel. Znaleźliśmy idealnego pupila, przygotowaliśmy wyprawkę, pozostał jeszcze jeden ważny dylemat. Jak nazwać psa? Wybór imienia jest dla wielu opiekunów sporym wyzwaniem. To coś, co będzie towarzyszyć naszemu psu przez całe życie. Jak mądrze wybrać imię dla psa?

Jeśli bierzemy psiaka z hodowli, mamy ułatwiony wybór. Szczeniaki trafiają do nowych domów już z nadanym przez hodowcę imieniem. Miotom przyporządkowane są litery alfabetu. To od nich zaczynają się imiona piesków. Drugim członem imienia jest przydomek hodowlany. Piesek trafia do nowego domu zazwyczaj między 8. a 12. tygodniem życia. W tym czasie nie reaguje jeszcze na imię. Jeśli nie podoba nam się wybór dokonany przez hodowcę, możemy go zmienić. Ważne, by być konsekwentnym i nazywać psa jednym imieniem.

Imię powinno być krótkie, aby pies je zapamiętał. Najlepiej, by miało dwie, maksymalnie trzy sylaby i zawierało w sobie głoski dźwięczne, takie jak b, d, g, w, z, ź, ż, l, ł, r, m, n, j , dz, dź, dż i samogłoski. Nie powinno rymować się z komendami, których chcemy nauczyć psa. Inaczej będzie dochodzić do pomyłek. Zrezygnujmy np. z nazwania psa “Vlad”, bo brzmi bardzo podobnie jak słowo “siad”. Imię powinno być oryginalne, aby nasz czworonóg nie reagował na wołania innych opiekunów. Dobrze, żeby można było je zdrabniać, bo na pewno będziemy zwracać się do naszego przyjaciela pieszczotliwie.

W wyborze imienia dla psa ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Popularne są miana, inspirowane jedzeniem, jak np. Mango, Wafel, Kokos. Pomysłów szuka się też w literaturze czy kinie – stąd np. Bilbo, Geralt, Yoda, Indiana. Imię może odwoływać się też do upodobań opiekuna, jego hobby czy niezwykłych cech psa. Warto, by odzwierciedlało jego  charakter i osobowość. Dla cichego basenji czy malamuta raczej nieodpowiednie będzie np. imię Szczekuś. Czasem warto poczekać, aż poznacie się na żywo – dopiero wtedy okazuje się, że pies staje się Łatkiem, Śnieżynką, Olbrzymem czy Cwaniakiem.

Komentarz 1

  1. Mi sie podoba imię dla psa Burek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *