Golden Retriever

LinkedIn
Golden Retriever

Golden retriever to średniej wielkości rasa o złocistej sierści (stąd też nazwa rasy psa),  pochodząca ze Szkocji. Znany ze swoich życzliwych oczu, lojalności i entuzjazmu do życia, golden retriever jest jedną z najpopularniejszych ras psów. Choć historycznie hodowane jako psy myśliwskie w szkockich górach, goldeny są również doskonałymi psami rodzinnymi.

Psy – przedstawiciele tej rasy zwykle dobrze dogadują się z dziećmi i są niezwykle czułe i inteligentne. Golden retrievery są wspaniałymi psami służbowymi i często odnoszą sukcesy jako psy przewodnicy, asystenci lub psy poszukiwawcze i ratownicze.

Pielęgnacja Golden Retrievera

Golden retrievery mają średniej długości sierść z grubym podszerstkiem. Zrzucają ją umiarkowanie przez większą część roku i obficie wiosną i jesienią. Powinny być szczotkowane codziennie i prawdopodobnie będą wymagały kąpieli mniej więcej raz w miesiącu. Można spodziewać się życia z dużą ilością psiej sierści, jeśli jest się właścicielem golden retrievera.

Golden retrievery potrzebują przycinania pazurów raz lub dwa razy w miesiącu, aby zapobiec ich rozdwajaniu się i powodowaniu problemów ze stopami. Powinno się również pomóc swojemu przyjacielowi  w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej, myjąc zęby co najmniej kilka razy w tygodniu. Ponieważ mają opadające uszy, są bardziej narażone na infekcje ucha, więc regularnie należy sprawdzać uszy swojego psa.

Aktywność fizyczna Golden Retrievera

Goldeny to psy aktywne, które wymagają codziennego ruchu i dokładnego szkolenia. Najlepiej, aby golden retriever miał dostęp do placu zabaw do zabawy i kilka razy dziennie wyprowadzany na spacer. Golden retrievery dobrze dogadują się z większością innych psów, dlatego wycieczka do parku dla psów na wolnym wybiegu z pewnością będzie mile widziana.

Rasa ta lubi być tam, gdzie akcja toczy się z rodziną, a nie na podwórku, gdzie łatwo może poczuć się samotna. Nie nadają się na psy stróżujące, ponieważ są przyjaźnie nastawione do wszystkich. Socjalizacja jest ważna dla psów i przychodzi całkiem naturalnie golden retrieverowi. Powinny dobrze sobie radzić w gospodarstwie domowym z wieloma zwierzętami domowymi z innymi psami i kotami.

Golden retrievery są łagodne, cierpliwe i lubią bawić się z dziećmi.

Główne problemy zdrowotne Golden Retrievera

Odpowiedzialni hodowcy starają się utrzymać najwyższe standardy rasy ustanowione przez kluby kynologiczne. Psy hodowane zgodnie z tymi standardami rzadziej dziedziczą choroby. Jednak w rasie mogą wystąpić pewne dziedziczne problemy zdrowotne, takie jak:

  1. Dysplazja stawu biodrowego: wada rozwojowa panewek stawu biodrowego, która może prowadzić do bólu i zapalenia stawów
  2. Dysplazja łokcia: bolesna wada rozwojowa łokci psa na przednich łapach
  3. Osteochondroza (OCD): stan zapalny, w którym chora chrząstka oddziela się od sąsiedniej kości
  4. Różne rodzaje raka: najczęstsze nowotwory u golden retrieverów to naczyniakomięsak i chłoniak.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *