Dogtrekking – czym jest i jak się do niego przygotować?

LinkedIn
Dogtrekking – czym jest i jak się do niego przygotować

Dogtrekking to długodystansowe wędrówki z psem. Jest on szczególnie popularny w wielu krajach, takich jak Polska, Belgia i Austria. Krótko mówiąc, dogtrekking to po prostu długa wędrówka z psem. Długie w tym kontekście oznacza, że pokonany dystans wynosi co najmniej 80 kilometrów, które zwykle pokonuje się w ciągu jednego do dwóch dni.

Z drugiej strony, w przypadku krótszych dystansów między 40 a 80 kilometrów mówi się o doghikingu, przy czym różnica w stosunku do dogtrekkingu jest ograniczona do pokonanego dystansu. W przypadku dużych różnic wzniesień na trasie, dystans można również nieco zmniejszyć podczas zarówno trekkingu z psem, jak i doghikingu.

Dla jakich psów nadaje się dogtrekking?

Nawet jeśli prędkość trekkingu z psem jest łatwa do opanowania w porównaniu z większością innych psich sportów, nie należy lekceważyć ciężaru długich marszów.

Trekking z psem z pewnością nie jest zatem odpowiedni dla każdego psa. Mops czy jamnik z trudem pokonają tak dużą odległość, podczas gdy pies myśliwski lub pasterski może być w swoim żywiole podczas długich wędrówek.

Dogtrekking wymaga treningu

Jednak niezależnie od rasy, dogtrekking wymaga tego, aby pies był zdrowy i miał określony poziom sprawności. Dlatego wskazane jest, aby trenować, zanim odważy  się pokonać dystans 80 kilometrów lub więcej. Należy zacząć od dłuższych okrążeń bazowych i stopniowo zwiększaj przebyty dystans. W końcu pieszy trekking powinien sprawiać przyjemność zarówno właścicielowi jak i psu.

Dogtrekking jako sport wyczynowy

W ostatnich latach dogtrekking zyskał coraz większą popularność jako sport wyczynowy. Na tych imprezach ambitni wędrowcy mogą rywalizować ze sobą i starać się pokonać szlak w jak najkrótszym czasie. W tym celu wszyscy uczestnicy otrzymują od organizatora mapę i wskazówki dojazdu. Aby wszystkie ekipy przebiegły zaplanowaną trasę i nie szły nigdzie na skróty, muszą po drodze minąć kilka punktów kontrolnych.

Właściwy sprzęt do dogtrekkingu

Jeśli chcemy uprawiać trekking z psem, potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu. W końcu zarówno pies, jak i jego właściciel muszą mieć zapewnione wszystko, co ważne na długiej wędrówce. Przede wszystkim należy kupić odpowiednią linę do ciągnięcia z paskiem na brzuch dla siebie i odpowiednie szelki dla psa.

Dodatkowo należy pamiętać o wytrzymałych butów turystycznych, które zapewnią bezpieczeństwo w terenie. Ponadto treking z psem wymaga następującego wyposażenia, które zazwyczaj jest obowiązkowe na zawodach:

  1. a) apteczka pierwszej pomocy,
  2. b) śpiwór i karimata,
  3. c) mapa szlaku,
  4. d) reflektor,
  5. e) odpowiednie buty dla psa jako ochrona łap,
  6. f) woda dla właściciela i psa,
  7. g) miska i karma dla psó

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *