Dlaczego koty jedzą trawę?

LinkedIn
Dlaczego koty jedzą trawę?

Chociaż nie ma jednego powodu, dla którego koty mogą uzupełniać swoją dietę trawą, generalnie nie stanowi to problemu. Jeśli jednak zauważymy, że kot je dużo trawy, koniecznie należy zwrócić się o pomoc do weterynarza.

Zwiększenie poziomu witamin

W społeczności zajmującej się opieką nad zwierzętami istnieje mit, że jedynym powodem, dla którego koty jedzą trawę, jest wywoływanie wymiotów, gdy mają rozstrój żołądka. Jednakże tak naprawdę kot może jeść trawę, aby zwiększyć poziom witamin. Trawa zawiera składnik odżywczy zwany kwasem foliowym, który pomaga przenosić tlen przez krwioobieg. Niektórzy eksperci twierdzą, że jedzenie trawy może również złagodzić ból gardła, podczas gdy inni uważają, że koty robią to po prostu dlatego, że lubią smak i konsystencję.

Przyspieszenie wypróżniania

Kot ma instynkt drapieżnika, w wyniku czego poluje na małe zwierzęta, takie jak myszy i ptaki. Te zwierzęta mają małe kości, futro i pióra, z których nie wszystkie mogą z łatwością przejść przez przewód pokarmowy kota. Z tego powodu koty mogą używać trawy jako środka przeczyszczającego, aby pomóc w trawieniu.

Wywołanie wymiotów

Ponieważ kotom brakuje enzymów do rozkładania zbyt dużej ilości trawy, mogą ją jeść, aby wywołać wymioty i usunąć niestrawny materiał (taki jak futro i pióra) z żołądków.

Środek na stres

Jedzenie trawy może być również oznaką, że twój kotek jest zestresowany. Niektórzy twierdzą, że jeśli kot znajduje się w stresującym środowisku, może stresować się jedzeniem, podobnie jak ludzie stresują się lub jedzą emocjonalnie, aby pomóc mu się zrelaksować lub uspokoić.

Czy jedzenie trawy przez kota jest bezpieczne?

Zjedzenie odrobiny trawy od czasu do czasu nie jest wielkim problemem, ale zbyt dużo może spowodować komplikacje medyczne. Znaczna część kotów przebywa w domu przez cały rok, więc jeśli wychodzą na zewnątrz i jedzą trawę, prawdopodobnie należy skonsultować to z lekarze weterynarii, jeśli się stresujemy tym faktem. W niektórych przypadkach, jeśli kot zje zbyt dużo trawy, może utknąć w żołądku i wymagać operacji usunięcia. Wizyta u weterynarza pomoże zidentyfikować wszelkie podstawowe warunki, które mogą powodować, że kot zjada trawę.

Jednak niektóre koty po prostu lubią smak trawy, a w niewielkich ilościach może dostarczyć cennego błonnika dla kociąt o wrażliwych żołądkach.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *