Dieta seniora – czym karmić starszego psa?

LinkedIn
Dieta seniora – czym karmić starszego psa

Podobnie jak człowiek, także psiak może stawić czoła dużym wyzwaniom, gdy będzie starszy, ale dzięki pewnym ostrożnym zmianom w jego diecie, te wyzwania można złagodzić, a czasem całkowicie zniwelować. Pamiętać należy, że żywienie psów jest złożonym tematem, dlatego też dietę starszego psa należy omówić z lekarzem weterynarii, ponieważ jego wiek, waga, stan zdrowia i preferencje mogą mieć wpływ na to, co powinien jeść.

Pies – senior. Kiedy jest ten wiek?

Nie ma ściśle określonego wieku, w którym pies zmienia się z „dorosłego” na „seniora”. Wiek różni się w zależności od wielkości, wagi i stanu zdrowia psa. Duże psy zwykle żyją krócej, więc często są uważane za starsze w wieku około 6 lat. Małe rasy mogą nie być starszymi psami, dopóki nie skończą 9 lat. Rozmiar to jednak nie jedyny czynnik. Z medycznego punktu widzenia pies może nie być uważany za seniora, dopóki nie zacznie wykazywać objawów starzenia. Należą do nich zmiana masy ciała, problemy ze wzrokiem lub ból stawów. Ważną rolę odgrywa również waga psa. Psy z nadwagą lub otyłością starzeją się szybciej, więc prawdopodobnie zostaną uznane za starsze w młodszym wieku.

Starsze psy potrzebują mniej kalorii

Jedna z najważniejszych zmian w diecie psa seniora nie dotyczy rodzaju karmy, ale jej ilości. Metabolizm psa spowalnia wraz z wiekiem. Oznacza to, że organizm spala mniej kalorii i potrzebuje mniej jedzenia, aby funkcjonować. Wiele starszych psów jest również mniej energicznych, więc spalają jeszcze mniej kalorii. Ponieważ nadmiar kalorii jest przekształcany w tłuszcz, wolniejszy metabolizm jest jednym z głównych powodów, dla których starsze psy mają tendencję do nadwagi. Przyrost masy ciała może skrócić oczekiwaną długość życia psa, zwiększyć ból stawów i ogólnie sprawić, że pies będzie mniej zdrowy.

Starsze psy mogą potrzebować więcej białka

Utrzymanie masy mięśniowej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psa w miarę jego starzenia się. Ważne jest, aby zapewnić psu wystarczającą ilość białka, ponieważ z wiekiem jego organizm może stać się mniej skuteczny w syntezie białka. Z tego powodu karmy dla psów starszych często zawierają źródła białka wyższej jakości. Mięso i ryby wydają się być najłatwiejszymi do strawienia źródłami, chociaż niektóre nowsze pokarmy wykorzystują białko owadów. Jednak przy zwiększaniu ilości białka musi być zachowana równowaga.

Psy z problemami zdrowotnymi mogą wymagać specjalnej diety

Na rynku dostępnych jest wiele karm dla psów starszych. Mogą być odpowiednie dla zdrowych psów, które dopiero się starzeją, ale nie są przeznaczone dla psów z problemami zdrowotnymi. Jeśli pies ma problemy ze zdrowiem, należy  dostosować jego dietę, aby zapewnić mu składniki odżywcze, których potrzebuje. Zawsze powinno się poprosić weterynarza o poradę w tym zakresie.

Niektóre starsze psy mogą korzystać z suplementacji

Istnieje szeroka gama suplementów sprzedawanych dla starszych psów. Chociaż niektóre z nich są z pewnością korzystne, wiele z nich ma niewielkie lub żadne poparcie naukowe.

Starsze psy mogą potrzebować większej zachęty do jedzenia

To normalne, że psy z wiekiem jedzą mniej, ale nadal powinny mieć apetyt. Jeśli pies je dużo mniej niż normalnie lub w ogóle nie chce jeść, może to być oznaką leżącego u podstaw problemu medycznego. Choroby nerek, cukrzyca, rak lub problemy z zębami mogą wpływać na apetyt psa, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii w celu postawienia diagnozy. Po wykluczeniu poważnych przyczyn jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby jedzenie było bardziej atrakcyjne dla starszego psa – dodanie gotowanego mięsa czy warzyw, wymieszanie suchej karmy z wodą, zwiększenie ilości posiłków w ciągu dnia to tylko część tipów, które mogą poprawić komfort jedzenia u psa seniora.

Komentarze 2

  1. super artykuł:)

  2. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *