Dieta, a długie życie w zdrowiu czworonogów

LinkedIn

Jak powszechnie wiadomo, zdrowe odżywianie ma duży wpływ na ludzkie zdrowie. A jak jest ze zwierzętami? Okazuje się, że zupełnie tak samo. Lśniąca sierść, zdrowe pazury, bystrość umysłu… to niejedyne zalety odpowiedniego żywienia naszych czworonogów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by pomóc swojemu pupilowi cieszyć się nienagannym zdrowiem!

3 czynniki, które wpływają na dłuższe życie

Zastanawiasz się, co wpływa na długie życie w zdrowiu naszych najpopularniejszych czworonożnych przyjaciół – psów i kotów? Oprócz genetyki, na którą nie mamy wpływu, istnieją trzy pozostałe czynniki, które to zależne są głównie od nas – właścicieli. Są to: prawidłowa opieka weterynaryjna, zapewnienie odpowiednich warunków do życia i jedzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wielu właścicieli psów i kotów na co dzień mierzy się z dylematami, czym właściwie je karmić. Sprawa jest niezwykle istotna, gdyż dobrze zbilansowany pokarm ma ogromny wpływ na zdrowie, jak i wygląd naszych pupili. Podstawową kwestią jest odpowiednie dobranie karmy do… no właśnie – do czego?

Oto, od czego zależy rodzaj pożywienia i jego proporcje:

  • – wiek (szczeniętom i kociętom powinno się serwować dwukrotnie wyższą porcję białka niż dorosłym zwierzętom),
  • – rasa,
  • – tryb życia,
  • – stan zdrowia i przebyte choroby, jak również stan fizjologiczny (ciąża, okres karmienia, okres po sterylizacji, kastracji…),
  • – ogólna kondycja.

Nieodpowiednio dopasowana karma oraz jej niewłaściwe proporcje mogą prowadzić do wielu zaburzeń i chorób, w tym do najpopularniejszego z nich: otyłości.

Otyłość

Otyłość jest problemem, z powodu którego cierpi coraz więcej zwierząt domowych. Aby jej zapobiec, niezbędna jest regularna aktywność fizyczna i oczywiście odpowiednia dieta. Choroba ta może nieść za sobą wiele następstw i schorzeń, które mogą odbić się na zdrowiu i życiu zwierzęcia. Leczenie otyłości powinno odbywać się pod okiem weterynarza. Jednak w myśl mądrego powiedzenia: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto robić wszystko, by nie dopuszczać do nadwagi, a tym bardziej otyłości u naszych pupili. Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiedni dobór rodzaju karmy i jej ilości.

Nieodpowiednie żywienie, czyli jakie?

Zastanawiasz się, czy Twoje zwierzę jest karmione we właściwy dla niego sposób? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i co może wpływać negatywnie na jego stan zdrowia:

  • – źle dobrane, niezbilansowane i niekompletne pożywienie,
  • – resztki ze stołu i jedzenie przeznaczone dla ludzi (w szczególności to przyprawione, ciężkostrawne i z listy zakazanych, jak np. czekolada czy rodzynki),
  • – nieświeże i mikrobiologicznie zanieczyszczone jedzenie, jak również karmy po terminie ważności,
  • – kierowanie się mitami żywieniowymi, a nie udowodnionymi i sprawdzonymi informacjami. Np. polewanie suchej karmy olejem dla poprawienia smaku, podawanie kotom i psom tej samej karmy itd.).

Karmy gotowe, czy jedzenie przyrządzane samodzielnie?

Dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w zdrowym i odpowiednim żywieniu zwierząt. Musi zawierać zarówno białko i tłuszcze, jak i witaminy oraz składniki mineralne. Zwierzęta domowe można karmić gotowymi karmami lub gotować samodzielnie. W przypadku tej drugiej opcji, należy znać proporcje i ubogacać tego rodzaju posiłki nie tylko w mięso, ale i warzywa wraz z „wypełniaczami” (ryż, kasze…). Jednak samodzielne gotowanie zwierzętom zbilansowanych posiłków to nie lada wyzwanie. Wymaga wiedzy i przede wszystkim czasu. A tego drugiego w dzisiejszych czasach większości z nas po prostu brakuje…

Uwaga na reklamowane, gotowe karmy

Na szczęście z odsieczą przychodzą producenci gotowych karm dla zwierząt. W ich ofercie znajdziesz zarówno te suche, mokre, jak i półwilgotne. Uwaga jednak na tanie, ogólnodostępne karmy. Choć ich reklamy często bardzo zachęcają do zakupu, po przeczytaniu składu często okazuje się, że zawierają one tyle wartościowych składników, co „kot napłakał”. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się karmić swoje zwierzę gotowymi karmami, bądź świadomym konsumentem i wybieraj z asortymentu firm, które oferują coś więcej, niż tylko piękne opakowanie czy rekomendacje rzekomego weterynarza z reklamy. Sprawdź ofertę takich producentów, jak np. Fitmin, Acana czy Eden. W ofercie tych marek znajdziesz wysokiej jakości, gotowe karmy, które pozwolą dostarczyć Twojemu zwierzęciu wszystkiego, co najlepsze.

Czego powinieneś oczekiwać od dobrej jakości karmy?

Wiesz już, że w przypadku karm dla zwierząt, niekoniecznie najważniejsze jest piękne opakowanie czy dobra reklama. To, co najbardziej istotne zawsze znajduje się w środku. Aby się jednak dowiedzieć, co tak właściwie w nim jest, trzeba po prostu przeczytać i przeanalizować skład produktu. Ważne, by zawierał on odpowiednio dobrane proporcje mikro i makroelementów i jak najwięcej naturalnych, dobrej jakości składników.

Dodatkowe kilogramy i związane z tym nadwaga oraz otyłość to w dzisiejszych czasach największy problem zwierząt domowych. To jednak nie wszystko, na co może zachorować nasz pupil. Notuje się również coraz więcej przypadków cukrzycy, alergii i chorób zębów. Trafne zdanie: „jesteś tym, co jesz” dotyczy nie tylko nas, ludzi, ale także zwierząt. Pamiętajmy o tym podczas zakupów pożywienia dla naszych czworonogów.

Komentarz 1

  1. Ciekawy wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *