Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii, nie pozostawiają złudzeń – najbardziej agresywne są…psy małych ras. Niepozornie wyglądające jamniki czy niewielkie chihuahua statystycznie najczęściej atakują obcych, warczą na właścicieli czy też wchodzą w konflikty z innymi zwierzętami. Agresywne lub dziwne zachowania psa nie zawsze wynikają jednak z natury pupila. Duży wpływ na usposobienie czworonoga ma bowiem sposób jego wychowania. O czym zatem pamiętać, decydując się na adopcję małego psa?
Czy małe psy są agresywne?
Badania amerykańskich naukowców wskazują, że niektóre czworonogi mogą mieć genetyczne predyspozycje do agresywnych lub osobliwych zachowań. Na ten problem w największym stopniu narażone są małe rasy psów – to właśnie one najczęściej wykazują stany lękowe, których skutkiem jest atakowanie ludzi i zwierząt. Warto jednak wiedzieć, że agresja pupila często jest reakcją na sytuację lub konsekwencją zaniedbań w socjalizacji czworonoga. Zwierzę przeważnie atakuje wówczas, gdy czuje lęk, a także po to, aby się bronić. Niektóre zachowania mogą jednak wynikać z tzw. syndromu małego psa. Na czym dokładnie on polega?
Czym jest syndrom małego psa?
Przywołanym wyżej terminem opisuje się wszystkie te zachowania psa, które mają rekompensować jego niewielki wzrost. Ich przejawy mogą być różne. Pupil, którego dotyczy ten problem, bywa agresywny, hałaśliwy, uparty, a także natarczywy i nachalny. Warto jednak pamiętać, że takimi zachowaniami mogą odznaczać się nie tylko małe rasy psów. Gryzienie, nadmierne szczekanie czy szukanie uwagi, to również domena szczeniąt średnich i dużych ras, które w pierwszym okresie życia próbują w ten sposób zdominować otoczenie.
Najczęstsze błędy w wychowaniu popełniane przez właścicieli psów małych ras
Zachowanie psów wynika z różnych czynników, a w tym cech charakteru, doświadczeń z przeszłości oraz sposobu traktowania przez właściciela. Szczególnie istotny wydaje się ten ostatni problem. Opiekunowie często akceptują agresywne lub dziwne zachowania psa, tłumacząc, że przecież tak słodko wyglądający pupil nikomu nie zrobi krzywdy. Dla czworonoga taka postawa właściciela jest z kolei informacją, że dane zachowanie jest akceptowalne. Zdaniem amerykańskich naukowców psy małych ras są również rzadziej szkolone. Tymczasem odpowiedni trening może bardzo pomóc w socjalizacji pupila.
Częstym błędem jest również ignorowanie problemu. Zaburzenia zachowania psów mogą wynikać z tego, że pupil nie radzi sobie z emocjami, lub też zmaga się z traumatycznymi przeżyciami, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Dlatego z czworonogami, które cierpią na zaburzenia lękowe, wykazują zachowania reaktywne, lub też mają duże braki w socjalizacji, warto udać się do behawiorysty. Specjalista dokona interpretacji zachowań psa oraz dobierze odpowiednią terapię.
Pies to nie zabawka!
Psy małych ras, ze względu na swój niepozorny wygląd, często traktowane są w sposób przedmiotowy. To również może wyzwalać agresję. Noszenie czworonoga na rękach czy w torebce, natarczywe przytulanie, czy wreszcie przebieranie pieska w rozmaite ubranka, może skutkować tym, że pupil poczuje się zdominowany i nieszczęśliwy. Pamiętaj zatem, że pies to żywa istota. Tak jak człowiek potrzebuje własnej przestrzeni i odrobiny niezależności. Przekraczanie granic psa również może skutkować agresją z jego strony.
Co zrobić, aby zmienić dziwne zachowanie psa?
Zastanawiasz się co zrobić, aby mały pies przestał być agresywny? W pierwszej kolejności pomyśl o szkoleniu i socjalizacji. Pamiętaj, aby już od chwili, gdy pupil pojawi się w Twoim domu, uczyć go odpowiednich zachowań. Postępuj przy tym konsekwentnie, ale łagodnie. Małe psy są doskonałymi obserwatorami i szybko wyczują, że właściciel „przymyka oko” na pewne zachowania, które w przyszłości mogą stwarzać duży problem.
W socjalizacji psów małych ras dużą rolę odgrywają spacery. Są one dla czworonoga doskonałą okazją do poznania otoczenia oraz kontaktu z innymi zwierzętami. Zadbaj jednak o to, by pies podczas przechadzki czuł się komfortowo. Mniejszego pupila zapnij w szelki dla psów, które nie będą krępowały jego ruchów. Gdy zwierzę nieco podrośnie, bardziej praktyczna okaże się obroża oraz smycz dla psa, najlepiej taka z możliwością regulacji długości taśmy.
Interpretacja zachowań psa może przysparzać wiele trudności, dlatego, jeśli coś szczególnie Cię niepokoi, udaj się z pupilem do psiego behawiorysty. Specjalista ustali, gdzie leży przyczyna problemu oraz zaproponuje taki program treningowy, który pozwoli psu szybciej dostosować się do życia w nowym otoczeniu.
Jak się bawić z małym psem?
Każdy pies, niezależnie od rasy, potrzebuje jakiejś rozrywki. Tego rodzaju aktywność pozwala zwierzęciu nie tylko rozładować emocje, lecz również zaspokoić potrzeby, ograniczając ryzyko niepożądanych zachowań, jak np. gryzienie butów czy niszczenie mebli. Warto przy tym wykorzystać zabawki dla psów, takie jak piłki czy sznurki. Wymienione wyżej akcesoria z pewnością zainteresują każdego pupila. Pamiętaj, że wspólna zabawa może także wpływać na rozwój psiego intelektu. Węszenie czy gry strategiczne to również doskonała okazja, aby nauczyć czworonoga nowych komend. Aby nauka przebiegała szybciej, postaraj się wzmacniać pozytywne zachowania pupila. Przytulenie czy przysmaki dla psa z pewnością okażą się atrakcyjną formą nagrody.
-
Kong SoftSeas Crab RSF31E S39,90 zł
-
Baltic Training Snacks z Jabłkiem 150g9,90 zł
Komentarz 1
Ciekawy artykuł 😉