Czego nie mogą jeść koty?

LinkedIn
Czego nie mogą jeść koty

Koty są pełnoprawnymi członkami rodziny i jako takie często wydają się naturalne, aby dzielić się z nimi wszystkim – w tym posiłkami. Ale w zależności od jedzenia, dzielenie się talerzem może zaszkodzić zdrowiu twojego kota. Zanim podzielimy się daną przekąską, należy upewnić się, że znamy różnicę między pokarmami toksycznymi dla kotów a tymi, które są bezpieczne.

Istnieje żywność dla ludzi, która jest niebezpieczna i nigdy nie powinna być podawana kotom. Oto kilka zakazanych produktów z listy pokarmów dla ludzi, których koty powinny unikać:

 

 1. Alkohol. Napoje i żywność zawierająca alkohol mogą powodować poważne problemy u zwierząt domowych, w tym wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu, śpiączkę i śmierć,

 2.  Ciasto zawierające drożdże. Ciasto drożdżowe może rosnąć i powodować gromadzenie się gazów w układzie pokarmowym kota. Może to prowadzić do wzdęć żołądka, a nawet skręcenia, co jest stanem potencjalnie śmiertelnym. Co więcej, drożdże wytwarzają alkohol jako produkt uboczny, który ma swój własny zestaw problemó Pieczony chleb jest jednak uważany za bezpieczny dla zdrowych kotów.

 3. Czekolada. Czekolada zawiera substancje zwane metyloksantynami (w szczególności teobrominą i kofeiną), które są toksyczne dla zwierząt domowych i mogą powodować wymioty, biegunkę, drgawki i śmierć. Stężenie metyloksantyn różni się w zależności od rodzaju czekolady. Najbardziej niebezpieczne jest kakao w proszku, a najmniej biała czekolada.
 4. Kawa. Podobnie jak czekolada, kawa zawiera kofeinę metyloksantynową i dlatego może mieć takie same efekty jak wymienione powyżej.
 5. Owoce cytrusowe. Owoce cytrusowe, takie jak cytryny, limonki, pomarańcze, klementynki i grejpfruty, zawierają kwas cytrynowy i olejki eteryczne, które mogą powodować problemy u kotó Należy unikać łodyg, liści, skórek, owoców i nasion. Podczas gdy małe ilości prawdopodobnie spowodują tylko rozstrój żołądka, duże ilości mogą prowadzić do biegunki, wymiotów i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
 6. Miąższ kokosowy i woda kokosowa. Świeże mleko kokosowe i miąższ mogą powodować problemy trawienne u zwierząt domowych, chociaż niewielkie ilości prawdopodobnie nie spowodują poważnych szkód. Woda kokosowa jest zbyt bogata w potas, aby była bezpieczna dla zwierząt domowych, chociaż olej kokosowy może być pomocny w przypadku niektórych problemów skórnych kotów. Warto wcześnie porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii, zanim włączysz się ten składnik do diety swojego kota.
 7. Produkty mleczne. Karmienie kota produktami mlecznymi może powodować problemy trawienne, ponieważ wiele kotów nie toleruje laktozy i nie może odpowiednio przetwarzać nabiału (mleka, sera, jogurtu). Najbezpieczniejszym podejściem jest ich całkowite unikanie, ale można zapytać swojego weterynarza, czy alternatywa bez laktozy jest akceptowalnym produktem dla kota.
 8. Winogrona i rodzynki. Chociaż dokładny powód, dla którego są one trujące dla zwierząt domowych, pozostaje nieznany, istnieją dowody na to, że karmienie kotów (i psów!) winogronami i rodzynkami może prowadzić do niewydolności nerek.
 9. Orzechy. Orzechy makadamia są toksyczne dla zwierząt domowych i podobnie jak winogrona, dokładny mechanizm toksyczności nie jest znany. Inne rodzaje orzechów, w tym migdały, orzechy pekan i orzechy włoskie, są bogate w oleje i tłuszcze, które mogą powodować zaburzenia trawienia, a nawet zapalenie trzustki u kotó
 10. Surowe jajka. Surowe jaja mogą być skażone bakteriami Salmonelli. Objawy zakażenia obejmują wymioty, biegunkę i gorączkę. Surowe jaja zawierają również awidynę, enzym, który utrudnia kotom wchłanianie biotyny, witaminy ważnej dla zdrowia skóry i sierści.
 11. Surowe lub niedogotowane mięso. Podobnie jak surowe jajka, surowe lub niedogotowane mięso może być skażone bakteriami Salmonella i E. coli.
 12. Surowa ryba. Podobnie jak surowe mięso i jajka, surowe ryby mogą przenosić bakterie powodujące zatrucie pokarmowe.
 13. Sól. W dużych ilościach sól i słone potrawy mogą powodować wymioty, biegunkę, drżenie, drgawki i śmierć u zwierząt domowych.
 14. Niektóre warzywa i zioła. Chociaż koty mogą jeść niektóre warzywa, cebula, czosnek, por, szalotka, szalotka i szczypiorek są szczególnie szkodliwe dla kotów, powodując problemy żołądkowo-jelitowe, a nawet uszkodzenie czerwonych krwinek. Należy również unikać pokarmów zawierających te warzywa i zioła, takich jak pieczywo czosnkowe.
 15. Ksylitol. Ksylitol jest powszechnym środkiem słodzącym w pakowanych towarach, takich jak guma do żucia i cukierki, który może prowadzić do wymiotów, letargu i niewydolności wątroby u zwierząt domowych.

Komentarze 3

 1. Ciekawy artykuł polecam przeczytać

 2. Bardzo ważny artykuł dla właścicieli kotów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *