Cocker spaniel – co musisz wiedzieć o rasie?

LinkedIn
Cocker spaniel – co musisz wiedzieć o rasie

Cocker Spaniel to rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jest psem myśliwskim ofensywnym i aportującym. Obecnie najczęściej występuje jako pies do towarzystwa. Cocker spaniel to żywy i energiczny pies. Z natury cocker spaniel jest niestrudzony, aktywny i chętny do współpracy, ale także bardzo przytulaśny i czuły. Chce być gotowy i jest dość łatwy do nauczenia. Ale wiadomo też, że jest uparty i wymaga zaangażowanego, zaradnego, zdeterminowanego i co najmniej równie upartego właściciela.

Typowe problemy zdrowotne u Cocker Spanieli

Cocker Spaniele mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi dla odpowiednich właścicieli, bez względu na to, gdzie mieszkają i są znane z tego, że są bardzo towarzyskie. Niestety, podobnie jak wiele innych psów rasowych, są one narażone na pewne problemy zdrowotne związane z ich rasą:

  1. Dysplazja stawu biodrowego – gdy staw biodrowy nie pasuje idealnie do siebie, co ostatecznie prowadzi do zapalenia stawów,
  2. Atopia – alergie powodujące świąd skóry i infekcje uszu,
  3. Problemy z uszami,
  4. Problemy z oczami, w tym choroby dziedziczne,
  5. Niektóre choroby autoimmunologiczne,
  6. Choroby dziedziczne, w tym rodzinna nefropatia, neuropatia u dorosłych i zespół okaleczenia kości krzyżowej.

Opieka nad Cocker Spanielem

Cocker Spaniele są żywymi psami i pasują do dość aktywnych rodzin z dużą ilością czasu na zabawę. To sprytne psy, które uwielbiają sprawiać przyjemność i dlatego łatwo je wyszkolić we właściwych rękach. Są znane z tego, że są przyjaźni, jeśli są odpowiednio uspołecznieni z innymi psami i ludźmi. Są popularną rasą dla właścicieli, którzy nigdy wcześniej nie mieli psiaka ze względu na ich łagodny charakter.

Bez odpowiedniej ilości stymulacji i towarzystwa  Cocker Spaniel prawdopodobnie będzie próbował się zabawić – co może oznaczać, że niektóre meble i rzeczy padają ofiarą gryzienia.

Pielęgnacja

Cocker spaniele są bardzo wymagające pod względem pielęgnacji. Potrzebują codziennego szczotkowania, aby usunąć martwe włosy i zapobiec plątaniu się futra. Cocker Spaniel może potrzebować okazjonalnej kąpieli, jeśli podczas spacerów bardzo się ubrudzi (zwłaszcza zimą, jeśli zdecyduje się „zbadać” błotnistą kałużę).

Komentarze 2

  1. fajny artykuł

  2. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *