Co potrafi psi nos?

LinkedIn
psi nos

Mokry jak śnieg, czarny jak węgiel, o kształcie przypominającym serce – psi nos jest jedyny w swoim rodzaju. Od lat fascynuje naukowców, skrywa bowiem w sobie wiele nadzwyczajnych tajemnic. Człowiek poznaje świat przede wszystkim oczami. Tak jak my sprawnie poruszamy się wśród obrazów, tak dla naszych czworonożnych przyjaciół naturalnym środowiskiem jest świat zapachów. To za ich pomocą postrzegają świat. Zebraliśmy dla Ciebie 7 ciekawostek na temat węchu Twojego psa – przeczytaj, co czyni go tak wyjątkowym!

1. Psi węch jest 60 razy lepszy od ludzkiego

 

W organizmie człowieka znajduje się około 5 milionów komórek węchowych. U
psa jest ich nawet 60 razy więcej! Nasz czworonożny przyjaciel jest w stanie
wyczuć niedostrzegalne dla nas zapachy. Wystawieni na oddziaływanie nawet
bardzo intensywnej woni, potrafimy się do niej przyzwyczaić tak, że zaczynamy
ją całkowicie ignorować. Psy wręcz przeciwnie – czują wszystko, dla nich zapach
nigdy nie znika. Nasi przyjaciele mogą zapamiętać nawet 600 tysięcy rodzajów
woni i powiązać je z określoną osobą, sytuacją czy miejscem. My jesteśmy w
stanie rozpoznać tylko kilkaset.

2. Psi węch służy komunikacji

 

Dlaczego psy mają taki dobry węch? Posługując się nosem, zbierają informacje ze środowiska. W ten sposób mogą wyczuć niebezpieczeństwo i zareagować na zbliżające się zagrożenie. Węszenie pełni też funkcję komunikacyjną – za jego pomocą psy kontaktują się ze sobą nawzajem. Zapoznanie się z innymi stworzeniami odbywa się właśnie za pomocą nosa. Kiedy spotkasz psa i chcesz zdobyć jego sympatię, pozwól mu się obwąchać. Staraj się nie wykonywać wtedy gwałtownych ruchów, nie głaszcz czworonoga i daj mu czas na zebranie ważnych dla niego informacji.

3. Inne zapachy przyswajane są lewą częścią noska, a inne prawą

 

Udanemu węszeniu sprzyja psia anatomia. Ośrodek mózgu, odpowiedzialny za rozpoznawanie zapachów, jest u psa kilkakrotnie większy niż u człowieka. Pies ma możliwość ruszania każdym nozdrzem, co pozwala mu zlokalizować źródło zapachu znacznie lepiej niż za pomocą wzroku. Węch jest zresztą pierwszym zmysłem, za pomocą którego ślepe szczenięta poznają świat. To, jaką częścią noska rusza nasz przyjaciel, dużo mówi o charakterze zapachu. Prawe nozdrze odpowiada za analizę woni, które są nieznajome, nieprzyjemne i budzą strach. Kiedy zapach identyfikowany jest jako przyjazny i bezpieczny, przechodzi do lewego nozdrza.

 

4. Psi nosek jest mokry nie bez powodu

 

Psy węszą również wtedy, kiedy oddychają; na ich zdolność do rozpoznawania zapachów mają jednak wpływ wysokie temperatury. W trakcie upału pies dyszy, aby się ochłodzić. Wtedy jego zdolność do analizowania zapachów spada nawet o 40%. Dużym wsparciem jest to, że psi nosek jest mokry – wilgoć ułatwia wyłapywanie cząsteczek zapachowych, które rozpuszczają się i trafiają do receptorów węchowych. Oblizywanie nosa przez naszego pupila pomaga mu w węszeniu. Legenda mówi, że pies uratował przed zalaniem Arkę Noego – węsząc, znalazł dziurę w kadłubie i wsadził w nią nos, dzięki czemu mogła dopłynąć bezpiecznie do brzegu. Na pamiątkę tego wydarzenia pozostaje wilgotny.

5. Węszenie uspokaja psa i rozwija jego mózg

 

Zabawy węchowe często wykorzystywane są w sytuacjach, gdy pies znajduje się w nowym miejscu, jest wystraszony lub zestresowany. Węszenie obniża poziom kortyzolu we krwi i uspokaja naszego czworonoga. Sprzyja też rozwojowi mózgu, pomaga rozładować energię, wycisza, rozwija pamięć i koncentrację. Aby oswoić nowe miejsce, warto zaangażować psa do szukania przysmaków lub włączyć do zabawy intensywnie pachnące znaleziska ze spiżarni – goździki, laskę cynamonu. Z pomocą przyjdą też maty i kule węchowe.

6. Siła węchu różni się w zależności od rasy

 

Choć wszystkie psy mogą pochwalić się świetnym węchem, niektóre z ras obdarzone są wyjątkowymi zdolnościami. Dotyczy to szczególnie psów gończych im myśliwskich. Największą liczbę komórek węchowych mają bloodhoundy, które nie bez przyczyny są uznawane za świetnych tropicieli. Mogą wyczuć zapach człowieka nawet po kilku dniach. W węszeniu pomagają im uszy – długie i obwisłe, pomagają w zagarnianiu zapachów. Świetnymi tropicielami są też psy o długiej kufie – należą do nich m.in. owczarki niemieckie. Co ciekawe, nie ma dwóch identycznych nosków nawet wśród jednej rasy – ich odcisk jest jedyny i niepowtarzalny, jak linie papilarne u ludzi.

7. Psy rozpoznają nosem nasze nastroje

 

Pies ma niesamowitą zdolność rozpoznania emocji swojego opiekuna. Kiedy jesteśmy przestraszeni, zdenerwowani lub zestresowani, zmienia się zapach naszego ciała w związku z większą ilością wydzielanej adrenaliny. Psy są też w stanie wyczuć, czy żywimy do kogoś sympatię, czy antypatię. W towarzystwie osoby, którą lubimy, nasz organizm wydziela więcej dopaminy i serotoniny. Nasze (często nieuświadomione) animozje mają wpływ na zachowanie pupila wobec naszych znajomych. Psi nos rozpoznaje też feromony i zmiany w gospodarce hormonalnej, dlatego potrafi wyczuć choroby albo ciążę.

 

Kiedy Twój pies na spacerze zatrzyma się i zacznie węszyć, pozwól mu na to. Pamiętaj, że to dla niego potrzeba tak naturalna jak oddychanie. To tak, jakbyśmy my wybrali się na spacer w bardzo ciemnych okularach, które uniemożliwiałaby nam podziwianie widoków. Węszenie sprawia, że Twój pies jest szczęśliwy, a przecież nie ma nic ważniejszego.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *