Co musisz wiedzieć o samojedzie?

LinkedIn
Co musisz wiedzieć o samojedzie

Śnieżnobiała sierść, puchaty ogon, uniesione kąciki warg i oczy w kształcie migdałów. Wobec oryginalnej urody samojedów nie da się przejść obojętnie. Nazywa się je „uśmiechniętymi psami północy”, bo charakterystyczny wyraz pyska sprawia wrażenie, jakby ciągle się śmiały. To przyjacielska, łagodna i bardzo mądra rasa. Samojed jest świetnym kompanem, psem rodzinnym, towarzyszem dla dzieci.

Rodzinny pies północny

Samojed należy do ras północnych. Wywodzi się z terenów Rosji i dzisiejszej Syberii. Jego nazwa pochodzi od żyjącego tam plemienia Samojedów. Zżyte z ludźmi psy pomagały społeczności w jej funkcjonowaniu. Pilnowały dobytku i reniferów, uczestniczyły w polowaniach, ciągnęły zaprzęgi. Nocami ogrzewały opiekunów, zapewniając im ciepło w trakcie mroźnych nocy. O samojedach mówi się, że są najbardziej rodzinne ze wszystkich ras północnych.

Fan śniegu i sportu

Decydując się na przyjęcie samojeda do rodziny, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli nie jesteśmy fanami aktywności fizycznej, nie będziemy dobrymi opiekunami dla samojeda. To idealna rasa do trenowania psich sportów — świetnie nada się do psich zaprzęgów, dogtrekkingu, canicrossingu. Samojedy są bardzo odporne na niskie temperatury, uwielbiają zimę, dobrze tolerują wilgoć i deszcz. Zachwycają bujnym owłosieniem, ich śnieżnobiała, puszysta sierść wymaga jednak starannej pielęgnacji. Jeśli przeszkadza nam linienie psa lub nie mamy czasu na regularne czesanie, nie będzie to rasa dla nas.

Przyjaciel wszystkich

Samojedy to psy o łagodnym i przyjacielskim usposobieniu. Nie wykazują agresji, dobrze odnajdą się zatem w domu, w którym są inne zwierzęta i dzieci. Są bardzo zżyte z domownikami — przywiązują się tak bardzo, że czasami mogą być nawet zaborcze. Samojed to pies niezwykle inteligentny, skłonny do zabawy i nauki. Jest bardzo żywiołowy i hałaśliwy. Trzeba poświęcić mu sporo czasu — uczyć go komend, zabierać na treningi. Nie jest to rasa dla osób zabieganych, które rzadko wymagają w domu. Odpowiednio prowadzony i obdarzony uwagą, samojed stanie się jednak niesamowitym przyjacielem.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *