Co musisz wiedzieć o Owczarku Szwajcarskim?

LinkedIn
Co musisz wiedzieć o Owczarku Szwajcarskim

Ten pies pasterski jest aktywnym i lojalnym zwierzakiem rodzinnym — a nawet dobrze radzi sobie z dziećmi — o ile są one odpowiednio wyszkolone i uspołecznione od najmłodszych lat. Ważne jest, aby wiedzieć, że mają silny popęd zdobyczy i instynkt ochronny, a także łatwo się nudzą; mogą stać się destrukcyjne, gdy nie są odpowiednio stymulowane ćwiczeniami. Biały owczarek szwajcarski został uznany przez The Kennel Club w październiku 2017 r., ale pierwotnie został uznany za odrębną rasę w Szwajcarii w 1991 r.

 

W rasie owczarków niemieckich białe psy zawsze istniały, ale kolor ten nie był mile widziany i wymieniony jako wada dyskwalifikująca we wzorcu rasy niemieckiej. Powszechnie przyjmuje się, że owczarek szwajcarski biały został wyhodowany z białej odmiany tej rasy. To właśnie w USA biała odmiana została po raz pierwszy zarejestrowana przez American Kennel Club w 1917 roku i to stąd na początku lat 70. przybył pierwszy import do Szwajcarii. Samiec o imieniu Lobo, urodzony w 1966 roku, jest tam uznawany za pierwowzór rasy. Dalszy import z USA rozszerzył pulę genów i w ten sposób wzór rasy został opracowany, ostatecznie uznany za odrębną rasę przez Szwajcarski Związek Kynologiczny w 1991 r., a później przez Fédération Cynologique Internationale.

 

Rasa ta cieszy się obecnie popularnością w wielu krajach, nie tylko jako pies wystawowy, ale także jako pies do towarzystwa, gdzie zwraca się uwagę przede wszystkim na jego oddanie właścicielom oraz inteligencja i łatwość trenowania. Biały owczarek szwajcarski występuje w dwóch rodzajach sierści – średniej sierści i długowłosej.

 

Biały owczarek szwajcarski jest ogólnie wszechstronny i czujny, żywy i przyjazny. Pies tej rasy, odpowiednio zsocjalizowany, powinien dobrze dogadywać się z innymi ludźmi i zwierzętami. Biały owczarek szwajcarski ma charakter ochronny, ale odpowiednio wyszkolony i socjalizowany od najmłodszych lat, jest żywym i przyjaznym psem, który dobrze dogaduje się z ludźmi i innymi psami. Mogą jednak łatwo się nudzić, dlatego ważne jest, aby były stymulowane zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

 

Białe owczarki szwajcarskie to inteligentne psy, chociaż czasami mogą być wrażliwe, więc najlepszym sposobem jest szkolenie oparte na nagrodach. Wczesne i odpowiednie szkolenie i socjalizacja są ważne dla tej rasy, która może być ostrożna w stosunku do obcych i szybko się nudzić. Odpowiednio wyszkolone są doskonałymi towarzyszami rodziny.

 

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *