Ciąża urojona. Jakie są objawy?  Co zrobić aby pomóc suczce?

LinkedIn
Ciąża urojona. Jakie są objawy Co zrobić aby pomóc suczce

Ciąża urojona u psa – pojęcie

Ciąża urojona czy też ciąża rzekoma to termin odnoszący się do zachowania matczynego w połączeniu z fizycznymi oznakami ciąży po rui u niewykastrowanej suki, która w rzeczywistości nie jest w ciąży. Ciąża fałszywa może wystąpić u suczki, niezależnie od tego, czy została wcześniej pokryta, czy nie. Większość niepokrytych samic psów wykazuje pewne oznaki fałszywej ciąży po cyklu rui.

Objawy ciąży urojonej u psa

Oznaki ciąży urojonej zwykle pojawiają się od czterech do dziewięciu tygodni po poprzedniej rui i naśladują objawy prawdziwej ciąży. Do częstszych objawów ciąży rzekomej należy powiększenie gruczołu sutkowego z produkcją mleka lub bez, osowiałość, okresowe wymioty i zatrzymanie płynów w organizmie. Psy z urojoną ciążą często mają zmniejszony apetyt, ale rzadko tracą na wadze, prawdopodobnie z powodu nadmiaru zatrzymywanych płynów. Objawy te mogą wystąpić w każdym wieku i niekoniecznie następują po każdej rui. Nasilenie objawów klinicznych różni się u poszczególnych osób i może różnić się w zależności od cyklu u tego samego psa.

Zmiany behawioralne związane z ciążą rzekomą obejmują tak zwane „gniazdowanie”, aktywność macierzyńską, niepokój, zmniejszone zainteresowanie aktywnością fizyczną, a czasami nawet agresję. Można również zauważyć nadmierne chronienie zabawek lub innych małych przedmiotów.

Przyczyny psiej ciąży urojonej

Po cyklu rujowym suki jej jajniki zaczynają wytwarzać hormony, niezależnie od tego, czy jest w ciąży, czy nie. Hormony te przygotowują macicę do przyjęcia płodu i utrzymania ciąży. Jeśli pies jest w ciąży, hormony będą nadal produkowane na krótko przed narodzinami szczeniąt. Jeśli nie jest w ciąży, poziom hormonów zaczyna spadać po 4-6 tygodniach.

We wczesnych stadiach podwyższony poziom krążących hormonów powoduje zmiany imitujące ciążę. Gdy poziom hormonów spada u psa niebędącego w ciąży, wysyłają one sygnały do organizmu, które stymulują fałszywy poród i rozwój gruczołu sutkowego. Powód, dla którego te zmiany hormonalne występują u psa niebędącego w ciąży, pozostaje tajemnicą.

Leczenie psiej ciąży urojonej

Łagodne przypadki ciąży urojonej nie wymagają leczenia, ponieważ objawy ustąpią po około 14-21 dniach. Jeśli pies wydaje się fizycznie chory lub zmiany w zachowaniu są na tyle poważne, że budzą niepokój, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Leczenie jest objawowe i może obejmować uspokojenie w celu złagodzenia niepokoju oraz podawanie leków moczopędnych w celu zmniejszenia produkcji mleka lub złagodzenia zatrzymywania płynów. Nie należy masować ani naciskać sutków podczas ciąży urojonej, ponieważ to tylko zachęci do większej produkcji mleka. W rzadkich przypadkach może być wymagane leczenie hormonalne.

Zalecana jest owariohisterektomia, aby zapobiec przyszłym epizodom, zwłaszcza jeśli suczka nie jest suczką hodowlaną. Chirurgiczna sterylizacja powinna być przeprowadzona po ustąpieniu wszystkich objawów. Jeśli zostanie wysterylizowana chirurgicznie, gdy wystąpią objawy ciąży rzekomej, objawy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, pomimo faktu, że została wysterylizowana.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *