Choroby zakaźne u kotów

LinkedIn
Choroby zakaźne u kotów

Najpoważniejsze kocie choroby zakaźne przenoszone są z kota na kota, często z matki kotki na jej kocięta. Niewiele chorób jest przenoszonych między kotami a innymi zwierzętami, a te, które są zwykle łatwe do wyleczenia. Poniżej opisano kilka najgroźniejszych i najczęstszych chorób.

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP)

FIP to rzadka, ale nieuleczalna i zwykle śmiertelna choroba, która dotyka mniej niż jeden procent wszystkich kotów. Schorzenie to najczęściej występuje w gospodarstwach domowych z wieloma kotami, schroniskach dla zwierząt i hodowlach. FIP jest spowodowany zakażeniem wirusem zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów (FIPV), zmutowaną formą koronawirusa kotów (FCoV). Objawy obejmują gorączkę niereagującą na antybiotyki, utratę wagi, letarg i anoreksję.

Wirus niedoboru immunologicznego kotów (FIV)

FIV wpływa na układ odpornościowy i może pozostawać uśpiony przez lata, zanim wywoła widoczne objawy. Określany jest on mianem kociego AIDS. Kiedy atakuje, zwykle nieszkodliwe bakterie, wirusy i grzyby powodują ciężkie choroby. Większość kotów nie przeżywa dłużej niż pięć lat po postawieniu diagnozy. Objawy obejmują powiększone węzły chłonne, gorączkę, niedokrwistość, utratę wagi, rozczochraną sierść, słaby apetyt, zapalenie spojówek i biegunkę.

Panleukopenia kotów (FP)

FP infekuje i zabija szybko rosnące i dzielące się komórki, takie jak te znajdujące się w szpiku kostnym i jelitach. Zakażony może być również rozwijający się płód. FP najpoważniej dotyka kocięta. Jest obecny wszędzie w środowisku i stosunkowo wszystkie koty są narażone w pewnym momencie swojego życia. Objawy obejmują utratę apetytu, wysoką gorączkę, letarg, wymioty, ciężką biegunkę, wydzielinę z nosa i odwodnienie.

Wirus białaczki kotów (FeLV)

FeLV jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych kotów i dotyka około 3% wszystkich kotów. Na szczęście odkryto skuteczną szczepionkę, a dokładne procedury badawcze pozwalają na wcześniejsze diagnozy. FeLV może powodować raka, a objawy kliniczne obejmują utratę apetytu, utratę wagi, pogarszającą się kondycję sierści, powiększone węzły chłonne, gorączkę, bladość dziąseł oraz infekcje skóry, pęcherza moczowego i górnych dróg oddechowych.

Kaliciwiroza (FCV)

FCV powoduje infekcje górnych dróg oddechowych i choroby jamy ustnej u domowych i egzotycznych gatunków kotów. Objawy są typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych, w tym kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek oraz wydzielina z nosa i oczu. FCV jest wysoce zaraźliwy.

Bartoneloza

Pchły są wektorami, które pozwalają wirusowi przenosić się między kotami. Istnieje kilka gatunków Bartonella, a około 35% kotów uzyska pozytywny wynik testu. Objawy kliniczne obejmują zapalenie błony naczyniowej oka, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie dziąseł i choroby neurologiczne.

Komentarz 1

  1. Zdrowie pupili najważniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *