Bokser – charakter, zdrowie i pielęgnacja

LinkedIn
Bokser – charakter, zdrowie i pielęgnacja

Lojalność, przywiązanie, inteligencja, etyka pracy i dobry wygląd: Bokserki to cały psi pakiet. Bystry i czujny, czasem głupiutki, ale zawsze odważny, bokser od bardzo dawna jest jedną z najpopularniejszych ras psów. Ciemnobrązowe oczy i pomarszczone czoło nadają twarzy czujny, zaciekawiony wygląd. Sierść może być płowa lub pręgowana, z białymi znaczeniami. Bokserki poruszają się jak sportowcy: płynnie i z gracją, z potężnym pchnięciem do przodu. Boksery są optymistyczne i wesołe. Ich cierpliwość i opiekuńczy charakter przyniosły im reputację wspaniałego psa z dziećmi. Poważnie traktują pracę psa stróżującego i opiekuna rodziny i bez strachu stawiają czoła zagrożeniom. Boksery radzą sobie najlepiej, gdy mają kontakt z wieloma ludźmi i innymi zwierzętami we wczesnym okresie szczenięcym.

Charakter rasy Bokser

Boksery to inteligentne, energiczne, wesołe psy, które lubią być zajęte. Ich temperament odzwierciedla ich hodowlę. Wolą przebywać w towarzystwie swoich właścicieli i są lojalnymi pupilami, które zaciekle strzegą swojej rodziny i domu przed obcymi.

Niewiele bokserów nadmiernie szczeka. Jeśli bokser szczeka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma ku temu dobry powód. Jednak wielu bokserów wydaje warczący dźwięk, który jest tak naprawdę sposobem mówienia psa.

Bokser ma dużą potrzebę towarzystwa i ćwiczeń. Jeśli te potrzeby nie zostaną zaspokojone, boksery  pozostawione same w domu mogą być destrukcyjne. Boksery są idealne dla osób, które przez większość czasu chcą mieć ze sobą psiego towarzysza. Mogą dobrze sobie radzić na wiejskiej posiadłości lub w miejskim mieszkaniu, o ile mają możliwość hasania i wyrzucania energii. Jeśli mieszka się w mieście, regularne spacery są niezbędne.

Pielęgnacja psów rasy Bokser

Boksery nie tolerują upałów i należy uważać, aby się nie przegrzały. Potrzebują również ochrony przed zimnem, ponieważ mają krótką sierść. Ich sierść jest jednak bardzo łatwa w pielęgnacji i będzie błyszcząca i jasna, o ile będą miały dobrą dietę, będą kąpane od czasu do czasu i będą regularnie wycierane rękawicą do pielęgnacji lub szczotkowania.

Niektóre boksery nadmiernie się ślinią, a niektórzy prychają i chrapią. Podobnie jak inne większe psy, boksery nie są szczególnie długowieczne. Ich oczekiwana długość życia waha się od około siedmiu do 10 lat.

Zdrowie psów rasy Bokser

Boksery są ogólnie zdrowe, ale jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia:

  1. Boksery są szczególnie podatne na rozwijające się guzy z komórek tucznych, chłoniaki i guzy mózgu. Białe boksery i boksery z nadmiernymi białymi znaczeniami mogą ulec oparzeniom słonecznym, a nawet mogą rozwinąć się w raka skóry.
  2. Zwężenie zastawki aortalnej/zwężenie podaortalne (AS/SAS). Jest to jedna z najczęstszych wad serca występujących u bokseró
  3. Kardiomiopatia boksera (BCM). BCM jest chorobą dziedziczną. Serce psa czasami bije nieregularnie (arytmia) z powodu zaburzeń przewodzenia elektrycznego. Może to spowodować osłabienie, zapaść lub nagłą śmierć.
  4. Dysplazja stawu biodrowego. Jest to dziedziczna choroba, w której kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawiznę na jednej lub obu tylnych łapach, ale u psa z dysplazją stawu biodrowego możesz nie zauważyć żadnych oznak dyskomfortu.
  5. Niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest spowodowana niedoborem hormonu tarczycy i może powodować objawy, które obejmują bezpłodność, otyłość, otępienie umysłowe i brak energii. Sierść psa może stać się szorstka i krucha oraz zacząć wypadać, a skóra staje się twarda i ciemna.
  6. Dystrofia rogówki Odnosi się do kilku chorób oka, które są niezapalne i dziedziczne. Zwykle dotyczy to jednej lub więcej warstw rogówki w obu oczach, chociaż niekoniecznie symetrycznie.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *