Basenji

LinkedIn
Basenji

Basenji to mała rasa psów gończych z Afryki Środkowej o krótkiej, gładkiej sierści, którą nie gubi często, a przy tym jest bezzapachowa. Te psy mają stojące uszy, oczy w kształcie migdałów, pomarszczone czoło i ogon zawijający się nad grzbietem. Ogólnie rzecz biorąc, mają kwadratową, atletyczną budowę.

Basenji są nazywane „nieszczekającymi psami”. Zamiast typowego psiego szczekania, wydają dźwięk przypominający jodłowanie — między innymi — ze względu na kształt ich strun głosowych. Ale mimo że są stosunkowo ciche, nadal wymagają dużo ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Najlepiej czują się z aktywnymi właścicielami.

Charakter przedstawicieli rasy Basenji

Basenji mają kocią osobowość. Mogą być dość niezależni i powściągliwi, zwłaszcza w stosunku do obcych, i mają tendencję do wybierania ulubionych członków rodziny. Będą też dbać o siebie jak kot. Wysoka energia i inteligencja kształtują jego osobowość i szybko się nudzą.

Pielęgnacja Basenji

Potrzeby pielęgnacyjne basenji są minimalne. Co tydzień należy szczotkować sierść basenji za pomocą szczotki z miękkim włosiem lub rękawicy do pielęgnacji, aby usunąć luźne futro i rozprowadzić olejki skórne. Pomoże to utrzymać sierść w czystości. Basenji na ogół nie potrzebują częstych kąpieli, chyba że się zabrudzą. Ale przynajmniej raz w tygodniu należy sprawdzać uszy psa pod kątem brudu, woskowiny i innych nieprawidłowości. Ponadto co miesiąc warto sprawdzać jego paznokcie, aby zobaczyć, czy wymagają przycięcia. Ponadto właściciela powinni starać się codziennie myć zęby.

Trening i szkolenie Basenji

Wczesne i konsekwentne szkolenie i socjalizacja są ważne dla dobrze wychowanego psa. W tym celu należy zaplanować spędzanie znacznej ilości czasu każdego dnia na ćwiczeniu pupila – przedstawiciela tej rasy.

Basenji powinny mieć co najmniej kilka godzin ćwiczeń dziennie. Kiedy nie spalają wysokiego poziomu energii psychicznej i fizycznej, mogą angażować się w destrukcyjne zachowania. Długie spacery, bieganie, piesze wędrówki i żywiołowe zabawy to idealne sposoby na ćwiczenie basenji. Ponadto mogą przodować w sportach dla psów.

Zawsze należy trzymać basenji na smyczy lub w bezpiecznie ogrodzonym terenie na zewnątrz. Te psy mają duży popęd zdobyczy i mogą szybko uciekać w pogoni za małymi zwierzętami i innymi zdobyczami, gdy tylko nadarzy się okazja. Są również biegli we wspinaniu się na płoty – zwłaszcza na ogrodzenia, w których mogą się oprzeć, takie jak ogniwo łańcucha. Upewnij się więc, że twoje ogrodzenie jest wystarczająco wysokie i solidne, aby je pomieścić.

Mimo że są bardzo inteligentne, basenji mogą być uparte, jeśli chodzi o trening. Wynika to w dużej mierze z ich niezależnej osobowości, a czasem psotnej natury. Mogą doskonale rozumieć polecenia, ale po prostu ich nie wykonywać. Rozpocząć należy szkolenie od najmłodszych lat, aby zapewnić swojemu psu dobre wychowanie i zapobiec powstawaniu złych nawyków. Zawsze warto stosować trening z pozytywnym wzmocnieniem i być przy tym konsekwentnym w wydawaniu poleceń, nie dopuszczając do złych zachowań. Ponadto, sesje treningowe powinny być krótkie i urozmaicone, aby pies nie stracił zainteresowania.

Zdrowie Basenji

Ogólnie rzecz biorąc, jest to zdrowa rasa psów. Ale basenji są podatne na pewne dziedziczne problemy zdrowotne, w tym związane z:

  1. a) niedoczynnością tarczycy
  2. b) IPSID, chorobą zapalną jelit
  3. c) dysplazją stawu biodrowego
  4. d) zespołem Fanconiego, chorobą nerek
  5. e) postępującym zanikiem siatkówki

 

Komentarz 1

  1. Mamy psiego sąsiada Basenji i trzeba przyznać, że pięknie jodłuje (trochę jak wilk) 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *