Basenji to mała rasa psów gończych z Afryki Środkowej o krótkiej, gładkiej sierści, którą nie gubi często, a przy tym jest bezzapachowa. Te psy mają stojące uszy, oczy w kształcie migdałów, pomarszczone czoło i ogon zawijający się nad grzbietem. Ogólnie rzecz biorąc, mają kwadratową, atletyczną budowę.
Basenji są nazywane „nieszczekającymi psami”. Zamiast typowego psiego szczekania, wydają dźwięk przypominający jodłowanie — między innymi — ze względu na kształt ich strun głosowych. Ale mimo że są stosunkowo ciche, nadal wymagają dużo ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Najlepiej czują się z aktywnymi właścicielami.
Charakter przedstawicieli rasy Basenji
Basenji mają kocią osobowość. Mogą być dość niezależni i powściągliwi, zwłaszcza w stosunku do obcych, i mają tendencję do wybierania ulubionych członków rodziny. Będą też dbać o siebie jak kot. Wysoka energia i inteligencja kształtują jego osobowość i szybko się nudzą.
Pielęgnacja Basenji
Potrzeby pielęgnacyjne basenji są minimalne. Co tydzień należy szczotkować sierść basenji za pomocą szczotki z miękkim włosiem lub rękawicy do pielęgnacji, aby usunąć luźne futro i rozprowadzić olejki skórne. Pomoże to utrzymać sierść w czystości. Basenji na ogół nie potrzebują częstych kąpieli, chyba że się zabrudzą. Ale przynajmniej raz w tygodniu należy sprawdzać uszy psa pod kątem brudu, woskowiny i innych nieprawidłowości. Ponadto co miesiąc warto sprawdzać jego paznokcie, aby zobaczyć, czy wymagają przycięcia. Ponadto właściciela powinni starać się codziennie myć zęby.
Trening i szkolenie Basenji
Wczesne i konsekwentne szkolenie i socjalizacja są ważne dla dobrze wychowanego psa. W tym celu należy zaplanować spędzanie znacznej ilości czasu każdego dnia na ćwiczeniu pupila – przedstawiciela tej rasy.
Basenji powinny mieć co najmniej kilka godzin ćwiczeń dziennie. Kiedy nie spalają wysokiego poziomu energii psychicznej i fizycznej, mogą angażować się w destrukcyjne zachowania. Długie spacery, bieganie, piesze wędrówki i żywiołowe zabawy to idealne sposoby na ćwiczenie basenji. Ponadto mogą przodować w sportach dla psów.
Zawsze należy trzymać basenji na smyczy lub w bezpiecznie ogrodzonym terenie na zewnątrz. Te psy mają duży popęd zdobyczy i mogą szybko uciekać w pogoni za małymi zwierzętami i innymi zdobyczami, gdy tylko nadarzy się okazja. Są również biegli we wspinaniu się na płoty – zwłaszcza na ogrodzenia, w których mogą się oprzeć, takie jak ogniwo łańcucha. Upewnij się więc, że twoje ogrodzenie jest wystarczająco wysokie i solidne, aby je pomieścić.
Mimo że są bardzo inteligentne, basenji mogą być uparte, jeśli chodzi o trening. Wynika to w dużej mierze z ich niezależnej osobowości, a czasem psotnej natury. Mogą doskonale rozumieć polecenia, ale po prostu ich nie wykonywać. Rozpocząć należy szkolenie od najmłodszych lat, aby zapewnić swojemu psu dobre wychowanie i zapobiec powstawaniu złych nawyków. Zawsze warto stosować trening z pozytywnym wzmocnieniem i być przy tym konsekwentnym w wydawaniu poleceń, nie dopuszczając do złych zachowań. Ponadto, sesje treningowe powinny być krótkie i urozmaicone, aby pies nie stracił zainteresowania.
Zdrowie Basenji
Ogólnie rzecz biorąc, jest to zdrowa rasa psów. Ale basenji są podatne na pewne dziedziczne problemy zdrowotne, w tym związane z:
- a) niedoczynnością tarczycy
- b) IPSID, chorobą zapalną jelit
- c) dysplazją stawu biodrowego
- d) zespołem Fanconiego, chorobą nerek
- e) postępującym zanikiem siatkówki
Komentarz 1
Mamy psiego sąsiada Basenji i trzeba przyznać, że pięknie jodłuje (trochę jak wilk) 😉