Zrozumieć psi język czyli jak rozpoznać zachowanie psa?

LinkedIn

Pies to stworzenie niewerbalne, ale nie oznacza to, że nie da się dogadać ze swoim zwierzakiem:) Zachowanie psa często może wydawać się nam nielogiczne. Czworonóg oczywiście komunikuję się wewnątrz swojego gatunku, ale potrafi też nawiązać doskonały kontakt z człowiekiem. Jak rozpoznać nastrój i odczytać znaki, które daje nam nasz pupil? Postaramy się w kilku zdaniach nieco przybliżyć ten temat.

Okazywanie emocji

Psy okazują emocje i swój nastrój na kilka sposobów. Poprzez ułożenie ciała, czyli pozycję, mimikę, dźwięki oraz kontakt wzrokowy. Warto znać te podstawowe sposoby komunikacji, ponieważ pomogę one zrozumieć reakcje zwierzaka na konkretne sytuacje, a tym samym ułatwią nam jego wychowanie.
Zachowanie psa wyraża nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Obojętnie jakie są jego rozmiary zawsze chce on zaimponować nimi światu. Jeśli zmierza do nas z podniesionym ogonem, patrząc się prosto w oczy jest gotów stawić czoła każdej przeszkodzie! Pręży wtedy szyje, podnosi łeb i patrzy prosto w oczy. Czuje się bezpiecznie i pewnie. W sytuacji kiedy jest przestraszony zachowuje się całkowicie przeciwnie. Kuli się, kładzie uszy, spuszcza łeb i chowa ogon pod siebie. Sprawia wrażenie jakby był niewidzialny.

Różne nastroje

Psy potrafią także swoją mimiką wyrażać smutek, gniew, zachwyt oraz radość. Co ciekawe robią to podobnie jak my. Szczęśliwy pies ma najczęściej spokojnie położone uszy, odprężony i otwarty pysk oraz wzrok nie wyrażający napięcia. Zdenerwowany stawia uszy, marszy skórę na czole i rozgląda się niespokojnie. Gdy czuje strach spuszcza łeb i odwraca wzrok. Agresja może się przejawiać uszami na sztorc, wyszczerzonymi zębami, ale także zamkniętym oraz napiętym pyskiem. Ważne aby w takiej sytuacji obserwować zachowanie i wzrok psa.

fot. hopaj.pl

Dźwięki, które wydaje pies

Jeśli chodzi o dźwięki to dość ciężko je przypisać i uogólnić, bo każdy zwierzak jest inny. Wg autorów „Mój pies świadczy o mnie” można je jednak w pewien sposób sklasyfikować:
Wysokie, krótkie szczeknięcia, piski i skomlenie wyrażają podniecenie
– Dźwięki średniej wysokości oznaczają spokój i poczucie bezpieczeństwa
– Dźwięki niskie, takie jak warczenie, to ostrzeżenia i groźby, których nie wolno lekceważyć
– Poświęć czas aby nauczyć się rozpoznawać dźwięki wydawane przez swojego psa. Obserwuj w tym czasie jego zachowanie, mimikę oraz ułożenie ciała. Nawet zadowolonym psom zdarza się warczeć np. w trakcie zabawy, wtedy gdy są w ruchu, rozluźnione.

Każdy zwierzak upodabnia się także do swojego właściciela. Przejmuje i wyczuwa emocje, dzieli troski i radości.  Ma też swoje preferencje i ulubione zabawki. W naszym sklepie znajdziesz gryzaki KONG, mocno polecane i pozytywnie oceniane przez klientów i behawiorystów.

Wychodzi na to, że to jaką energię wysyłamy, taka do nas wraca – przynajmniej jeśli chodzi o zwierzęta. 🙂

——
W powyższej notatce wspieraliśmy się wyjątkową publikacją B. Kilcommons’a oraz S. Wilson – “Mój pies świadczy o mnie“. Serdecznie polecamy!

 

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *