Yorkshire Terrier – fakty i mity

LinkedIn

yorkshire terrier

Yorkshire Terriery to jedne z najpopularniejszych ras psów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Niech Was nie zmyli jednak ich wielkość – w tym małym ciele ukryty jest ogromny wulkan energii. Niestety do tych psiaków przypisanych zostało wiele stereotypów i mitów. Zanim zdecydujesz się na zakup Yorkshire Terriera zapoznaj się z faktami i mitami na temat tej rasy.

  1. Yorkshire terrier jest psem – zabawką   Mit

Zgodnie z klasyfikacją FCI yorkshire terriery nie zostały przypisane do grupy 9. „Psy ozdobne i do towarzystwa”. Są to prawdziwe terriery – z zachowania i charakteru. Cechuje je pewność siebie, wigor oraz odwaga. Yorkshire Terriery bardzo dobrze sobie radzą w sportach, takich jak agility, wykorzystywane są w pracy terapeutycznej oraz policyjnej (tak, tak – przykładowo w Czechach można je spotkać, jako psy tropiące w jednostkach antynarkotykowych), a także są idealnymi psami do rodziny i podróży. Wiedzieliście, że te psy zostały wyhodowane w celu łapania szczurów? Dziś trudno wyobrazić sobie takie przeznaczenie tej rasy. Nie boją się psów większych ras, a trening wymaga dużej cierpliwości ze strony właściciela. W stosunku do Yorkshire Terrierów zalecany jest trening oparty na nagrodach.

  1. Yorkshire Terrier to rasa dla alergików       Fakt

Pamiętajmy, że tak naprawdę żadna rasa psów nie jest całkowicie hipoalergiczna. Jednak powszechnie uznaje się, że Yorki są idealnym rozwiązanie dla alergików. Dlaczego Yorkshire Terriery są dobrym rozwiązaniem dla osób z alergią? Wynika to przede wszystkim z faktu, że Yorki posiadają włos przypominający w strukturze włos ludzki. Nie mają podszerstka, nie linieją. Na ringach wystawowych znane są one z długich i jedwabistych płaszczy. W wersji domowej – ich włos jest krótki i łatwy w utrzymaniu.

  1. Yorkshire Terriery nie nadają się do życia w mieście    Mit

Wiele osób twierdzi, że York jest psem bardzo strachliwym, przez co nie nadaje się do życia w mieście. Każda rasa psów wymaga odpowiedniej socjalizacji i przyzwyczajenia do pewnych bodźców. Tak samo jest z Yorkshire Terrierami. Te psy są przecież jednymi z najpopularniejszych ras wybieranych przez mieszkańców Nowego Jorku! Dźwięk odpalanej ciężarówki, tłum ludzi idący obok psa, czy jadąca na sygnale straż pożarna – do tych wszystkich bodźców Yorkshire Terrier może zostać przyzwyczajony. Zasada jest prosta – im szybciej będzie on przyzwyczajany, tym szybciej odnajdzie się w każdym otoczeniu, w tym również w dużym mieście.

  1. Yorshire Terrier jest dobrym psem do życia z dzieckiem     Fakt

Yorkshire Terriery mogą być dobre dla dzieci, ale wymaga to treningu zarówno dla psa, jak i dla dzieci. Yorki powinny być uspołecznione, aby czuć się komfortowo w towarzystwie dzieci od najmłodszych lat. Dzieci powinny być również uczone łagodności wokół Yorków ze względu na ich mały rozmiar i zaciekłą osobowość.

  1. Yorkshire Terrier jest psem szczekliwym     Fakt/ Mit

Pomimo tego, że Yorkshire Terriery są małymi pieskami, są to terriery. Mają instynkt myśliwski, są żywiołowe a przy tym – mogą być szczekliwe. W ich naturalnym instynkcie leżą wskazane cechy. Nie można ich do końca oduczyć szczekliwości, jednak zachowując w codziennym postępowaniu pewne zasady, można ją ograniczyć.

  1. Yorkshire Terrier jest rasą psów narażonych na choroby     Fałsz

Każda rasa psów ma skłonności do określonych chorób. Nie inaczej jest w przypadku Yorkshire Terrierów. Yorki mogą mieć problemy z takimi sprawami jak:

  1. wypadające rzepki;
  2. kamienie w pęcherzu moczowym;
  3. zapadająca się tchawica;
  4. nadmierny kamień nazębny;
  5. atopia skórna;
  6. cukrzyca;
  7. choroba Legg-Perthesa.

Wiele schorzeń ma podłoże dziedziczne. Dlatego też, wybierając psa z zarejestrowanej hodowli można zapoznać się z historią chorobową przodków (rodziców, dziadków), pod kątem wymienionych wyżej schorzeń.

  1. Yorkshire Terriery są psami wybrednymi    Fakt

Yorkshire Terriery są psami wybrednymi, jeśli chodzi o jedzenie. Wpływ na to może mieć rodzaj jedzenia, jego tekstura i inne czynniki z tym związane. W związku z tym, że mają małe zęby, często nie lubią dużych krokietów. Zamiast tego preferują mokre jedzenie, lub mniejsze krokiety, przeznaczone dla psów małych ras. Jeśli Yorkshire Terrier nie je warto sprawdzić, czy nie ma chorób zębów, które uniemożliwiają im jedzenie z powodu bólu.

Czasami problem polega na tym, że Yorki nie są głodne w chwili karmienia Jeśli nie były aktywne w ciągu dnia, na dworze jest gorąco lub dostawały dużo smakołyków podczas treningu w domu, to możliwe, że York nie będzie na tyle głodny, aby chcieć w ogóle jeść. Znajomość swojego Yorka to jeden z najlepszych sposobów, aby powiedzieć, co się z nimi dzieje. Jeśli co do zasady dobrze jedzą, a potem nagle przestają i stają się wybredne, może to oznaczać, że coś się zmieniło i powinno dowiedzieć się, co to jest. Z drugiej strony, niektóre Yorki są po prostu wybredne przez cały czas, więc w tym momencie należy wprowadzić poprawki w ich jadłospisie – zmieniając smak karmy czy też jej rodzaj.

Dodatkowo pokarmy o wysokiej zawartości białka często wypełniają Yorki szybciej niż normalnie. Jeśli ostatnio zmieniony został rodzaj karmy dla psów i wydaje się, że nasz Przyjaciel nie je tak dużo, warto sprawdzić jaka jest zawartość białka i zobaczyć, czy nie jest to część „problemu”.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *