W okresie wakacyjnym wielu właścicieli czworonogów decyduje się na zabranie swojego pupila na urlop. Podróż z psem może okazać się wyjątkową przygodą, jednak należy dobrze się do niej przygotować. Psie potrzeby są zupełnie inne niż ludzkie dlatego każdy wyjazd należy przemyśleć tak, aby pies dobrze się podczas niego czuł. Niezwykle ważne kwestie to dobrze spakowany bagaż ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami. Należy rozpatrzyć kwestię bezpiecznego transportu – szczególnie jeśli podróż z psem ma odbyć się samochodem. Podczas rezerwowania noclegu koniecznie trzeba wybrać miejsce przyjazne zwierzętom.
Sezon wyjazdowy już w pełni, to wraz z nim czas pomyśleć o tym w jakich warunkach i jak zabezpieczyć naszego zwierzaka w czasie podróży.
Podróż z psem – niezbędne wyposażenie walizki
Podróże z psem wymagają od właściciela doskonałych umiejętności planowania. Przed spakowaniem walizki dobrym pomysłem może okazać się zrobienie listy wszystkich niezbędnych przedmiotów. Co należy zabrać ze sobą? Książeczka zdrowia psa będzie niezbędna. Warto też sprawdzić adres i telefon najbliższego weterynarza – na wszelki wypadek. Drugą ważną rzeczą jest zapas karmy – należy wziąć większą ilość ponieważ nagła zmiana jedzenia może skończyć się poważnym rozstrojem żołądka, a niekoniecznie w miejscu planowanego urlopu uda się zakupić spożywany dotąd pokarm. Pies w podróży – szczególnie letniej – potrzebuje stałego dostępu do wody. Warto zaopatrzyć się w turystyczną składaną miseczkę bądź poidełko i zawsze mieć je przy sobie. Niezbędnym elementem wyposażenia są zabawki, smakołyki i ulubiony kocyk czy legowisko. Jeżeli pies nauczony jest korzystania z klatki kennelowej – również warto zabrać ją ze sobą. Te przedmioty pomogą na stworzenie spokojnego kącika w nowym miejscu. Obroża, smycz, szelki i kaganiec – czasem nawet w ilości większej niż 1. W przypadku wyjazdu gdzie zaplanowano aktywny wypoczynek warto mieć przynajmniej dwa komplety obroży i smyczy na wypadek pobrudzenia, czy zmoczenia. Ostatnim niezbędnym elementem psiej podróżnej wyprawki jest apteczka. Oprócz jej standardowego wyposażenia warto zaopatrzyć się w preparat łagodzący ugryzienia owadów oraz spray odstraszający kleszcze, który powinien być używany przed każdym spacerem do lasu.
Podróż ze szczeniakiem
Jeśli posiadasz szczeniaka to bardzo istotny jest sposób w jaki zaczniesz z nim podróżować. Młode psy często cierpią na chorobę lokomocyjną, którą jednak mija z czasem. Co zrobić aby nie martwić się o to czy nasz pupil dojedzie do celu bez przystanku na sprzątanie? 🙂 Po pierwsze nie karm psa na co najmniej 3-4h przed podróżą. Ominięcie jedno posiłku mu nie zaszkodzi. Nerwowe głaskanie w nadziei na uspokojenie psiaka również może zdać się na niewiele. Jeśli to możliwe zabierz szczeniaka na pierwszą przejażdżkę poza godzinami szczytu, wśród mało zmieniającego się krajobrazu. Utrzymuj stałą prędkość, tak aby nie wywoływać dodatkowych bodźców. Zabieraj psa na krótsze wypady. Do znajomych, po pieniądze do bankomatu czy na spacer do lasu. Radosne oczekiwanie nigdy nie idzie w parze ze strachem, a kiedy każde spotkanie z samochodem kończy się u weterynarza to na pewno nie będzie to wywoływać pozytywnych emocji.
Inne zwierzaki nie mają problemu z wymiotami, ale np nadmiernie się ślinią. Wyłóż siedzenie ręcznikami lub specjalną matą (możesz ją kupić tutaj —> MATA SAMOCHODOWA).
Ten problem również powinien zniknąć wraz z większą ilością odbytych podróży. Dobrą metodą jest również wożenie psa na dywaniku z tyłu samochodu, gdzie nie będzie widział zmieniającego się krajobrazu. Niektórym psom dobrze robi również zamykanie w klatce. Ta namiastka schronienia daje im poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu pies czuje się pewniej i spokojniej.
Psy z dużą energią, przemieszczające się po samochodzie lub szczekające należy przewozić na tylnym siedzeniu, nie spuszczając ich ze smyczy. Możesz to zrobić na kilka sposób. My polecamy smycz samochodową, którą wpinasz dokładnie tak samo jak pas dla człowieka. Drugą stronę smyczy wpinasz w obroże lub szelki zwierzaka. Smycz możesz również przeciągnąć pod przednim siedzeniem. Przy takim układzie masz nad psem dużą kontrolę. Kiedy zacznie szczekać, pociągasz smycz do góry. Czując znajomy uścisk na karku będzie wiedział, że jego zachowanie musi się zmienić. Jeśli to zrobi poluzuj smycz i nie zapomnij pochwalić go łagodnym tonem.
Bezpieczeństwo to podstawa
Podróż z psem samochodem powinna być przede wszystkim bezpieczna. Obecnie na rynku producenci dostępna jest szeroka oferta zabezpieczeń dla czworonogów. Najbardziej podstawowym rozwiązaniem jest zakup szelek samochodowych w komplecie ze specjalną smyczą. Zapobiegają one przemieszczaniu się psa po pojeździe. Należy pamiętać, aby smyczy samochodowej nigdy nie stosować z obrożą, gdyż pupil może się nawet udusić. W przypadku korzystania z szelek samochodowych, do zestawu warto dodać matę zabezpieczającą auto przed powstaniem zabrudzeń i zniszczeń. Alternatywą dla tego rozwiązania są klatki, transportery oraz siedziska dla psów. Istnieją takie, które przeznaczone są do przewozu zarówno w samochodzie, jak i w bagażniku. Należy dobrać je odpowiednio do rozmiaru i charakteru psa. Jeżeli zwierzak bezproblemowo znosi podróże samochodem nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeździł swobodnie w środku, przypięty do siedziska. Jeśli jednak istnieje ryzyko zaplątania się, szarpania i piszczenia – prostsze będzie przywyczajenie psa do podróżowania w transporterze zamkniętym.
Latem nie tylko samochód, ale także pies się przegrzewa. Nasz psiak się nie poci, a jedyne co może robić dla ochłody to wysunąć język i intensywnie dyszeć. Nie jest to jednak najefektywniejszą metodą wymiany ciepła, dlatego pies zamknięty w samochodzie szybko osiąga stan krytyczny! NIGDY nie zostawiaj psa samego w zamkniętym samochodzie!
Plan wakacji, czyli jak wybrać miejsca przyjazne zwierzętom?
Planując podróże z psem należy dokładnie przemyśleć, jakie miejsca warto odwiedzić. W obecnych czasach coraz większa liczba miejsc zezwala na wprowadzanie czworonogów. Z psem można odwiedzić już wiele galerii handlowych, czy restauracji. Co ciekawe – istnieją nawet muzea przyjazne psom. Większość obiektów posiada strony internetowe, na których znajduje się regulamin. Warto go dokładnie przeczytać. Jeśli nie umieszczono nigdzie informacji na temat zezwolenia wprowadzania psów – warto do obiektu po prostu zadzwonić i zapytać, aby uniknąć długiej podróży w miejsce, którego ostatecznie nie uda się odwiedzić.
——
W powyższej notatce wspieraliśmy się wyjątkową publikacją B. Kilcommons’a oraz S. Wilson – “Mój pies świadczy o mnie”. Serdecznie polecamy!
Komentarz 1
Bardzo ciekawy artykuł 😉