Właściciele psów mających problem z apetytem i wybrzydzających przy jedzeniu, zadają sobie pytanie, jak sprawić, żeby ich niejadek zaczął wreszcie z chęcią konsumować to, co mu podają. Przede wszystkim, zanim przejdziemy do ćwiczeń na motywację, ruszymy na zakupy i zaczniemy zmieniać psu rodzaj pożywienia, zabierzmy go do lekarza weterynarii i porządnie zbadajmy. Problemy z jedzeniem mogą wynikać z przyczyn zdrowotnych, a nie wszystkie są widoczne gołym okiem, a pies, który nie chce jeść może cierpieć na różne choroby.
Jeśli Twój pies:
- Nagle odmówił swojego ulubionego jedzenia
- Nie chce jeść smakołyków na spacerze i treningu
- Głodzi się więcej niż 2 dni
- Nie zje, dopóki nie polejemy mu jedzenia olejem, rosołkiem, jogurtem (tu wpisz ulubione)
- Trzeba zmieniać mu jedzenie co miesiąc… tydzień… codziennie, a najlepiej to jadłby przy stole z rodziną
- Wybrzydza, mimo dogadzania mu samymi frykasami, dawania mięska, gotowania mięska, smażenia mięska…
- Trzeba go karmić z ręki lub widelczykiem, a i tak wygląda, jakby robił nam łaskę, że w ogóle je
Wtedy, zanim rozważysz szukanie przyczyny poza zdrowotnej, udaj się koniecznie do lekarza weterynarii! Twój pies może cierpieć na przewlekłą chorobę niedającą oczywistych objawów, a utrudniającą mu normalne jedzenie.
Trudność z pobraniem pokarmu czy pies niejadek
Będąc właścicielem psa niejadka, należy rozróżnić, czy tak naprawdę nie jest głodny lub nie ma ochoty na jedzenie, czy może ma trudności z pobieraniem pokarmu. Podając psu do miski karmę, zwróć uwagę na to, jak się zachowuje i jak pobiera pokarm. Czy próbuje brać je do pyska, ale wypluwa, a może przeżuwa bardzo powoli i przekłada sobie jedzenie na jedną stronę szczęki? Czy ma problem z samym przełknięciem? Jeśli dodatkowo cieszy się na posiłek i wykazuje dużo entuzjazmu, a nawet się ślini, ale w czasie pobierania pokarmu traci powoli chęci i męczy się, to może oznaczać problemy z jamą ustną. Często pies, który nie chce jeść cierpi na choroby jamy ustnej. Udaj się do lekarza weterynarii, który być może pokieruje was w dalszej kolejności do psiego stomatologa.
Pies, który nie chce jeść, może mieć problemy stomatologiczne takie jak:
- Urazy jamy ustnej
- Stany zapalne jamy ustnej
- Zapalenie przyzębia
- Nowotwór jamy ustnej
- Ropień okołowierzchołkowy
- Odsłonięte szyjki zębowe
Pies nagle przestał jeść i stracił apetyt
Pies, który chętnie je każdą swoją porcję karmy to dla nas same korzyści. Przede wszystkim nie musimy kombinować z kupnem coraz to nowej karmy i martwić się, czy nie wyrzucamy pieniędzy w błoto. Dodatkowo motywacja na jedzenie jest niezwykle pomocna w szkoleniu i sporcie z psem, czy psim fitnessie. Najważniejszy jednak jest fakt, że mając psa, który chętnie je widzimy, że brak apetytu to możliwy objaw choroby. Przy psie, który na co dzień wybrzydza, nie możemy stwierdzić czy źle się czuje, a może rozwija się mu w organizmie choroba. Pies, który chętnie je, gdy odmówi swojej porcji jedzenia, od razu daje nam sygnał, że coś jest na rzeczy. Możemy wtedy szybko udać się do weterynarza, by wcześniej wykryć, co mu dolega.
Dlatego, jeśli posiadasz psa, który lubi jeść, a nagle przestaje, to może być chory na:
- Choroby od kleszczowe jak babesia, anaplasma, erlichia
- Zapalenie trzustki
- Problemy z układem wydalniczym
- Pies mógł zostać otruty lub zjeść coś, co mu zaszkodziło
- Ciało obce w przewodzie pokarmowym
- Choroby przebiegające z gorączką
I wiele innych, gdyż brak apetytu jest tylko jednym możliwym objawem.
Zwykle przy takich chorobach towarzyszyć psu może gorączka, ale także osowiałość, ciemny mocz, biegunka, wzdęty brzuch. Jednak to właśnie brak apetytu jest zwykle pierwszym objawem, więc jeśli od razu udamy się do lekarza weterynarii, możemy wykryć chorobę na dużo wcześniejszym etapie.
Pies od zawsze wybrzydza przy jedzeniu, czy może być chory?
Właściciele psów niejadków, które od zawsze miały problem z motywacją do jedzenia swojego posiłku, często nie udają się z nimi do weterynarza z tym problemem, bo nie wiedzą, że może on wynikać z długotrwałej choroby lub dyskomfortu. Skoro pies zachowuje się normalnie, nie ma gorączki lub biegunki, to wygląda, jakby nic mu nie dolegało. Często tak właśnie jest i będziemy mogli się cieszyć, jeśli wykluczymy choroby u naszego pupila. Jednak często psy nie pokazują nam objawów bólu i dyskomfortu. Skoro psy pasterskie potrafią zaganiać owce ze złamaną łapą, to wszystko jest możliwe. Znane są też przypadki psów, które przez 3 miesiące miały zapalenie żołądka a na treningu z behawiorystą nazywane były niejadkami. Po wykonaniu badań i podaniu leków okazało się, że tak naprawdę motywacja na jedzenie jest duża.
Jeśli Twój pies jest niejadkiem od zawsze, to nadal może być chory na:
- Niewydolność nerek i wątroby
- Kamice nerek
- Zapalenie żołądka
- Mocznice
- Nowotwory, które rozwijają się powoli
- Pasożyty np. lamblie, kokcydia
- Dirofilarioze
- Guzy
- Zapalenie trzustki
- Refluks
I wiele innych.
Suczka nie chce jeść
Jeżeli jesteś właścicielem suczki, która straciła apetyt, może to oznaczać, że ma ciążę urojoną (tym bardziej, jeśli ma inne objawy takie jak gromadzenie rzeczy w jednym miejscu i nabrzmiałe sutki), a nawet ropomacicze czy nowotwory układu rozrodczego. Dorastające psy, zarówno samce, jak i suczki, którym “szaleją” hormony, również mogą odmawiać jedzenia.
Jakie badania wykonać, kiedy pies nie chce jeść
Kiedy Twój pies niejadek, niezależnie czy stracił apetyt nagle, czy po prostu wybrzydza, udaj się do lekarza weterynarii, ten powinien wykonać USG jamy brzusznej oraz pobrać jego krew do badań, zwykle na tzw. panel podstawowy z oznaczeniem lipazy, by sprawdzić również funkcjonowanie trzustki. Pobrać można również kał do badania na pasożyty. Dodatkowo sprawdzone zostaną jego zęby, by wykluczyć problemy jamy ustnej.
Pamiętajmy, że badania takie należy wykonywać profilaktycznie raz, a najlepiej dwa razy do roku, niezależnie czy pies chce jeść, czy nie. Często choroby nie dają żadnych objawów, a rozwijają się w ciele psa powoli i wczesne ich wykrycie może uratować mu życie. Badajmy swoje psy, tak samo, jak profilaktycznie badamy siebie.
Jeśli okaże się, że Twój pies jest zdrowy, a nadal wybrzydza przy jedzeniu, to następny artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości co do przyczyn takiej sytuacji. Behawiorystka opowie w nim o najczęstszych przyczynach wybrzydzania przy jedzeniu przez psy.
Komentarze 2
Bardzo ciekawy artykuł 😉
Dziękuję za ten artykuł bo wiele mi rozjaśnił a behawiorysta właśnie uważa że może coś dolegać psu bo po tak długim okresie ćwiczeń z jedzeniem powinien on reagować.