Owoce jagodowe w diecie psa. 5 powodów, dla których powinieneś je wprowadzić

LinkedIn

Owoce jagodowe w diecie psa …

Szukając pomysłów na urozmaicenie diety psa, z całą pewnością, prędzej czy później trafisz na informacje na temat owoców jagodowych. Już na samym początku tego artykułu zapewniamy, że Twój czworonożny przyjaciel nie tylko może, ale też powinien (w małych i kontrolowanych ilościach) je jeść. Dlaczego? Czytaj dalej i poznaj 5 powodów, dla których warto wzbogacić psią dietę o owoce jagodowe.

Owoce w diecie psa

Psy są zwierzętami wszystkożernymi. Podstawę ich diety powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego, które zawierają właściwą ilość tłuszczu i białka, dzięki czemu są źródłem niezbędnych aminokwasów. Warto, by w posiłkach Twojego pupila znajdował się także błonnik. Reguluje on pracę układu pokarmowego i wspiera mikroflorę jelitową.

Czy w diecie psa jest miejsce na dodatki roślinne? Jak najbardziej! Owoce i warzywa, zawierają wiele niezbędnych składników mineralnych, witamin i cennych antyoksydantów. Powinny one natomiast stanowić jedynie dodatek, ponieważ zbyt duża ilość bogatych w cukry owoców, może przyczyniać się do rozwoju nadwagi, otyłości i cukrzycy. Zbyt wiele włókien pokarmowych w diecie psa może być także przyczyną biegunek i niestrawności.

Pamiętaj jednak, że psy nie mogą jeść wszystkich owoców i warzyw. Na pewno nie podawaj im czosnku, cebuli, pora, szpinaku, pomidorów, awokado, winogron, cytrusów, ani owoców pestkowych (śliwek, brzoskwiń czy czereśni). Na jakie roślinne dodatki w takim razie się zdecydować? Odpowiedź jest prosta, ale nieoczywista – wybierz owoce jagodowe.

Jagody i spółka

Wbrew nazwie, do grupy owoców jagodowych zalicza się znacznie więcej gatunków niż swojskie leśne jagody. To także borówki, maliny, jeżyny, poziomki, truskawki i żurawina. Większość z nich jest łatwo dostępna, smaczna i zawiera cenne substancje odżywcze, które nie występują w innych pokarmach, a pozytywnie wpływają na psi organizm. Pomimo tych wszystkich zalet, należy pamiętać, że owoce w diecie czworonoga powinny stanowić jedynie 5% wszystkich spożywanych przez niego produktów. Decydując się na włączenie ich do jadłospisu zwierzaka, powinno się zaczynać od małych porcji, obserwując reakcję organizmu. Poznaj 5 powodów, dla których warto wprowadzić owoce jagodowe do diety Twojego pupila.

Powód nr 1 – bogate źródło istotnych substancji odżywczych i minerałów

Owoce jagodowe są niezwykle bogatym źródłem wielu witamin i minerałów cennych dla organizmu psa. Maliny zawierają mnóstwo żelaza, magnezu, manganu, potasu, wapnia i miedzi oraz witamin – C, E, K oraz tych z grupy B. Z kolei żurawina dostarcza składników takich jak potas, selen i sód oraz witaminy A, C i E. Zawiera również luteinę i β-karoten. Niezwykle lubiane przez psy truskawki dostarczają natomiast witaminy D, C, cynku i kwasów tłuszczowych Omega-3. Warto skorzystać z ich bogactwa!

Powód nr 2 – bardzo wysoka zawartość cennych antyoksydantów

Antyoksydanty, znane również jako przeciwutleniacze, mają zdolność do neutralizowania toksycznych wolnych rodników, powstających podczas procesów metabolicznych. Ich zbyt duża ilość w organizmie może skutkować stresem oksydacyjnym, co w efekcie prowadzi do uszkodzeń zawartych w komórkach cząsteczek DNA, białek oraz tłuszczy. Co to oznacza w praktyce? Szybsze procesy starzenia, zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby nowotworowe. O profilaktyce dotyczącej tych ostatnich oraz jej powiązaniu z owocami jagodowymi opowiemy później, teraz trochę więcej o szerokim działaniu tych substancji. Występujące w roślinach naturalne antyoksydanty mogą neutralizować wolne rodniki jeszcze zanim dojdzie do uszkodzenia komórek, a co za tym idzie – przeciwdziałać ich szkodliwemu działaniu. Do grona przeciwutleniaczy zalicza się m.in.: witaminy C i E, selen, cynk i luteinę.

I właśnie to wszystko zawierają owoce jagodowe. Jeżyny przodują pod względem zawartości witaminy E. Są także bogatym źródłem witaminy C. Takim składem może pochwalić się również żurawina, która zawiera także sporo luteiny. Warto wspomnieć także o uwielbianych przez psy borówkach. One są z kolei cennym źródłem wszystkich wspomnianych wcześniej witamin, a ponadto są prawdziwymi rekordzistami, jeśli chodzi o zawartość polifenoli. Związki te poza silnym działaniem antynowotworowym, istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego.

Powód nr 3 – wsparcie dla układu moczowego i nerek

Witamina C jest niezwykle istotna przy zwalczaniu i profilaktyce zakażeń układu moczowego. Z takimi dolegliwościami boryka się coraz więcej czworonogów, szczególnie psich seniorów. Aby zapobiegać rozwojowi takich schorzeń, warto wprowadzić do diety psa żurawinę, znaną z wyjątkowo wysokiej zawartości witaminy C. Te niewielkie czerwone owoce mają działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w walce z takimi dolegliwościami. Większość psów nie przepada za nimi na surowo, ale w postaci gotowanej… to już co innego! Ugotuj żurawinę w niewielkiej ilości wody i dodawaj łyżeczkę do każdego posiłku swojego pupila.

Powód nr 4 – korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Pozytywny wpływ owoców jagodowych na układ sercowo-naczyniowy jest związany nie tylko z wysoką zawartością antyoksydantów. Wszystkie one są bogatym źródłem związków polifenolowych, które przeciwdziałają chorobom układu krążenia. To kolejny powód dla którego – w małych ilościach – warto włączyć je do codziennej diety psa.

Powód nr 5 – dobry sposób na profilaktykę nowotworową

Wcześniej wspomnieliśmy o bogatej zawartości antyoksydantów w owocach jagodowych i ich wpływie na profilaktykę chorób układu krwionośnego i spowalnianie procesów starzenia. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o ich istotnym znaczeniu w profilaktyce nowotworowej. Borówki, dzięki rekordowej zawartości przeciwutleniaczy, wspierają redukowanie stresu oksydacyjnego, uważanego za jedną z bezpośrednich przyczyn powstawania takich chorób. Z kolei jeżyny przyśpieszają przemianę materii oraz są świetnym źródłem błonnika pokarmowego. Właśnie dlatego doskonale sprawdzają się w profilaktyce nowotworów narządów układu trawiennego.

Owoce jagodowe w diecie psa – podsumowanie

Każda dieta, także ta psia, wymaga rozsądnego podejścia i kontroli. Włączając do żywienia czworonoga owoce, pamiętaj o kilku rzeczach. Są one bogatym źródłem wielu substancji odżywczych – składników mineralnych, witamin czy związków polifenolowych. Wiele z nich nie występuje w innych pokarmach, a może bardzo pozytywnie wpływać na organizm zwierzaka. Owoce powinny stanowić maksymalnie 5% diety psa, dlatego podawaj mu je rozsądnie. Dla swojego pupila wybieraj w szczególności owoce jagodowe, które nie tylko mają wiele wartościowych składników, ale są też w pełni bezpieczne.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *