Kocie osobowości

LinkedIn

Co kot to inna historia…

Czy wiecie, że to jaką osobowość ma Wasz kot jest, wg brytyjskich naukowców, w dużej mierze wypadkową genów przekazanych przez jego rodziców? Do tej mieszanki należy także dodać doświadczenia, jakie kociak przeżywa w pierwszym roku życia oraz… temperament i nastawienie opiekunów. Coś Wam to przypomina? 

Badacze po analizie zachowania ponad 200 kotów doszli również do wniosku, że mruczki mają 5 typów wiodących zachowań: myśliwy, zdystansowany, ciekawski, najlepszy towarzysz człowieka i koci pobratyniec. Czy wiecie czym się one wyróżniają?

Myśliwy – jest najbardziej dziki, może dzielić z Tobą mieszkanie, ale często nie ma go kilka godzin. W tym czasie może polować, ale też obserwować ptaki czy zachowania ludzi. Lubi się bawić, ale preferuje raczej zabawki, na które może zapolować.

Zdystansowany – ten typ jest bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce z otoczenia. Nie przepada za nadmierną bliskością, noszeniem na rękach czy tuleniem. Głaskanie toleruje, byle nie trwało zbyt długo. Ten kociak zawsze potrzebuje kawałek miejsca, żeby się schować lub otwartą drogę do ucieczki.

Ciekawski – zajrzy wszędzie gdzie może i nie zawaha się niczego spróbować. Jest odważny i lubi wystawiać się na nowe bodźce. To niezwykle cenna informacja jeśli trzymacie na wierzchu leki lub środki czystości.

Towarzysz człowieka – idziesz do toalety? Hmm pójdzie tam z Tobą:) Ten typ nie zna pojęcia przestrzeni osobistej. Ty jesteś centrum jego świata i tego samego oczekuje od Ciebie:)

Koci pobratyniec – Preferuje towarzystwo innych kotów i za punkt honoru stawia sobie przyjazne i pozytywne kontakty z nimi. Nie lubi wdawać się w zatargi. Łatwo zaprzyjaźnia się z nowymi, kocimi mieszkańcami domu.

fot. Burst

W jakie cechy wykazuje Wasz mruczek? 🙂

——
Badanie przeprowadzone przez Dr Lauren Finka z Uniwersytetu Lincolna w Wielkiej Brytanii.

Komentarz 1

  1. ooo, fajnie jest się czegoś nowego dowiedzieć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *