Jak pies z kotem? Niekoniecznie!

LinkedIn

Choć wielu z nas dzieli się na tych, którzy kochają psy i na tych, którzy zakochani są w kotach, przybywa osób, które uwielbiają i jedne, i drugie. Co zrobić, by zapobiec życiu „jak pies z kotem” Twojego Azora i Mruczka? Podpowiadamy, co wpływa na ich dobre relacje i jak można o nie zadbać z poziomu właściciela!

Życie w harmonii

Wbrew pozorom i powszechnym opiniom, dobre relacje psa i kota są możliwe. Choć dużo zależy od ich charakterów i wielu innych czynników, pocieszającym jest fakt, że jako właściciel masz duży wpływ na życie w harmonii tych dwóch gatunków. Aby jednak lepiej zrozumieć zależności pomiędzy nimi, poznaj kilka faktów:

  • koty to niezależni indywidualiści i zwierzęta ceniące sobie własną przestrzeń. Z kolei wszędobylskie i towarzyskie psy często przekraczają wszystkie ich granice. To często powoduje u tych pierwszych silny stres, a zachowanie psów jest przez nich niejednokrotnie nie do zaakceptowania,
  • dobra pamięć bywa przydatna. Ma też jednak swoje minusy. Jeśli pies lub kot mają na swoim koncie nieudane czy nawet bolesne doświadczenie z drugim gatunkiem – zapamiętują to na zawsze,
  • zwierzęta o podobnym usposobieniu i temperamencie prawdopodobnie lepiej się zrozumieją. Energiczne zwierzęta mogą drażnić i irytować swoim zachowaniem te spokojne, nieufne i wyważone,
  • psy i koty należą do dwóch różnych światów. Są od siebie zdecydowanie odmienne. Mówią zupełnie innymi językami i muszą odgadywać swoje zamiary. Jednak im dłużej będą ze sobą przebywały, tym bardziej prawdopodobne, że poznają swoje charaktery, poszczególne zachowania i nauczą się żyć w zgodzie.

Od małego razem

Na dobre relacje między zwierzakami może wpływać ich wiek. Jeśli szczeniak i małe kocię znajdą się w domu w tym samym czasie, wysoce prawdopodobne, że po prostu się polubią lub przynajmniej zaakceptują. Ilość spędzanego razem czasu, i to od małego, wpływa pozytywnie na przyzwyczajanie się do siebie i oswojenie się ze swoimi zachowaniami. Zdecydowanie łatwiej jest oswoić ze sobą kota i psa w podobnym wieku. Ruchliwy i wszędobylski szczeniak mógłby być zbyt dużym obciążeniem dla kota – seniora. I odwrotnie. Zwróć na to uwagę, jeśli rozważasz powiększenie zwierzęcej rodziny w swoim domu. Gdy szczeniak i mały kociak pojawią się w domu w tym samym momencie, nie będą się specjalnie zastanawiać nad tym, jak na siebie reagować. Wspólne życie szybko stanie się normalną i oczywista rzeczą.

Kto pierwszy? Kot czy pies?

Planujesz mieć w swoim domu zarówno psy, jak i koty? Jeśli zastanawiasz się, które z nich powinny pojawić się w nim jako pierwsze, odpowiedź jest dość jednoznaczna: pies. Psy, w przeciwieństwie do kotów, to zwierzęta stadne i zazwyczaj lepiej znoszą obecność nowych członków rodziny oraz szybciej ich akceptują.

Proces oswajania w pigułce

Jeśli planujesz proces oswajania ze sobą psa i kota, weź pod uwagę poniższe zasady, do których warto się zastosować, aby ułatwić ten proces:

  • zadbaj o bezpieczne schronienie dla kota. Takie, do którego nie dostanie się pies. Najlepiej, jeśli będzie gdzieś wysoko, by kot czuł się komfortowo i mógł się tam udać w każdej chwili,
  • przed zapoznaniem ze sobą zwierząt nakarm je, wyprowadź na spacer, pobaw się z nimi,
  • przygotowuj zwierzęta na nowego członka rodziny jeszcze przed jego pojawieniem się w domu. Włączaj odgłosy zwierząt w radio czy telefonie. Dawaj zwierzęciu
  • możliwość oswojenia się z zapachem nowego domownika (np. podsuwając mu koc, na którym leżał),
  • wydziel nowemu zwierzęciu osobne pomieszczenie, gdzie powoli będzie zaznajamiał się z nowym miejscem. Zadbaj o to, by na początku drugie ze zwierząt nie miało tam wstępu,
  • zwiedzanie reszty domu może nastąpić wtedy, kiedy drugie zwierzę będzie np. wyprowadzone na spacer,
  • w momencie poznania się ze sobą, poproś kogoś bliskiego o pomoc w kontroli sytuacji i – w razie potrzeby – odpowiedniej, szybkiej reakcji.

Przy pierwszym kontakcie psa i kota ważna jest spokojna atmosfera, odprężenie właściciela i nie wywieranie presji na zwierzętach. Pies powinien mieć zapiętą smycz, gdyby przyszło mu do głowy gonienie kota. Za spokojne zachowanie możesz nagrodzić zwierzęta smaczkami. Jednak w przypadku ich agresji, zareaguj spokojnie, lecz stanowczo i ponów próbę kiedy indziej.

To może się udać!

Dawka przydatnej wiedzy, dobre przygotowanie i nieco cierpliwości. Wszystko to może sprawić, że powiedzenie „żyć jak pies z kotem” nabierze innego znaczenia.

Faktem jest, że nie zawsze udaje się sprawić, że oba te gatunki będą żyć w przyjaźni. Jednak przy odrobinie zaangażowania i włożonej pracy, masz duży wpływ na to, że ich relacje będą poprawne. Taki stan rzeczy jest korzystny nie tylko dla samych zwierząt, ale również dla właściciela, jak i wszystkich domowników.

Warunkiem powodzenia oswojenia ze sobą obu pupili jest konsekwencja i cierpliwość. Nie pozwalaj psu na gonienie i męczenie kota, stanowczo mu tego zabraniając. Jeśli zachowanie zwierzaków jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami, koniecznie je nagradzaj. Pozytywne bodźce i spokojna atmosfera to klucz do sukcesu! Jedno jest pewne – bezkonfliktowe życie psa i kota zdecydowanie jest możliwe i warto dołożyć wszelkich starań, by tak właśnie było.

Komentarze 2

  1. Przydatny post! Ciekawe informacje dla wszystkich świadomych miłośników psów i kotów . 😉

    Jako psi rodzic serdecznie polecam portal, gdzie można znaleźć opiekuna dla swojego psa lub kota -> http://www.pethomer.com To miła alternatywa psich hoteli – opiekun bierze psiaka do swojego domu!

    To świetne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają i nie mają nikogo, kto by mógł zając się ich pupilem 🙂

  2. Super artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *