Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

LinkedIn

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Psiaki wykazują naturalną potrzebę gryzienia, która jest tak silna, że mogą przez nią ucierpieć domowe sprzęty i ręce opiekuna. Nad problemem można jednak zapanować, pod warunkiem, że wiemy, jak to zrobić. Niestety nieumiejętne zachowanie wielu opiekunów, zamiast eliminować złe nawyki, doprowadza do ich utrwalenia. Niedopuszczalne jest tolerowanie tego, że szczeniak gryzie po rękach i nogach. Nawet jeśli jest to malutki piesek, od początku należy postawić mu wyraźne granice i nagradzać wyłącznie pożądane zachowanie.

Osobom, które nie rozumieją, jak istotna jest praca z psem i wzmacnianie jego odpowiednich nawyków, warto uzmysłowić, że mały szczeniak, który delikatnie gryzie ręce opiekuna, będzie kiedyś dużym pasem, a wtedy jego ugryzienia mogą być znacznie bardziej bolesne.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Powody, dla których szczeniak gryzie po rękach i nogach, mogą być różne. Wśród nich najczęściej wymienia się chęć zabawy, podobnej do tej, jaką psie dziecko praktykuje ze swoją mamą i rodzeństwem. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że przy okazji mogą ucierpieć ręce domowników oraz domowe sprzęty. Co więcej, u psiaka utrwalają się też negatywne przyzwyczajenia, które w przyszłości mogą być zdecydowanie trudniejsze do wyeliminowania niż za młodu. Potrzeba gryzienia jest też efektem wyrastających zębów, czemu może towarzyszyć ból i swędzenie dziąseł. Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk? Wystarczy w takiej sytuacji zaoferować mu specjalny gryzak, który nieco uśmierzy ból i będzie doskonałym substytutem dłoni opiekuna. A kiedy szczeniak przestaje gryźć, warto wynagrodzić go pochwałą albo oferując przysmaki dla psa.

Kiedy gryzienie jest dozwolone?

Całkowite wyeliminowanie z życia szczeniaka lub dorosłego psa odruchu gryzienia nie jest możliwe. Warto jednak popracować nad tym, by naturalna potrzeba pupila została zaspokojona bez szkody dla opiekuna, jego kapci, kanapy, listew podłogowych oraz innych elementów wyposażenia i rzeczy osobistych. Dopuszczalne jest natomiast gryzienie przez szczeniaka przedmiotów, które mają do tego celu służyć. Są to więc różnego rodzaju gryzaki, szarpaki i inne przeznaczone dla czworonogów zabawki. Można też zaoferować pupilowi starą koszulkę lub nieużywane przez domowników kapcie.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk?

Zanim rozpoczniemy szkolenie psa, niezależnie, czy jest to szczeniak, czy też dorosły osobnik, należy upewnić się, że zostały zaspokojone jego podstawowe potrzeby. Wśród nich niezbędna jest karma dla psa dostosowana do jego wieku oraz aktywności. Dopiero wtedy można mieć pewność, że gryzienie nie jest spowodowane głodem, ale innymi czynnikami. Warto też poznać kilka sposobów, które wskażą, jak oduczyć psa gryzienia. Przede wszystkim należy wzmacniać pożądane zachowanie pupila i to już od pierwszych miesięcy jego życia. Koniecznie należy zapewnić mu zabawki oraz gryzaki, które nie pozwolą na nudę. Jeśli jednak szczeniak nadal będzie gryzł inne przedmioty lub ręce opiekuna, należy go powstrzymać stanowczą komendą „stop” lub „nie wolno”. Kiedy szczeniak przestaje gryźć, warto pochwalić go i nagrodzić smaczkiem. Pozwoli to wzmocnić, a następnie utrwalić pożądany nawyk. Nagradzanie będzie w początkowym etapie szkolenia odgrywało bardzo ważną rolę. Jeśli jednak stanowcze „nie wolno” nie pomoże, należy zakończyć zabawę z pupilem, co będzie dla niego wyraźnym sygnałem, że takie zachowanie opiekunowi się nie podoba.

Jak oduczyć psa gryźć ubranie?

Małe psy potrzebują sporo uwagi ze strony opiekuna i często szukają zaczepki, która mogłaby się przerodzić w zabawę. Stąd takie zachowanie jak szarpanie za nogawkę spodni. Przychodzi to zdecydowanie łatwiej, jeśli nogawki są obszerne. Podobnie jest z długimi spódnicami, szalikami itp. Luźne elementy garderoby zdają się bardziej prowokować szczeniaka do gryzienia. Dlatego na czas szkolenia i wzmacniania prawidłowych nawyków warto zrezygnować z takiej odzieży. Kolejne etapy pracy z psem powinny przebiegać podobnie jak w przypadku oduczania gryzienia rąk. Warto przy tym pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma ton głosu opiekuna. Dlatego wszystkie pochwały powinny być wypowiadane łagodnie, a komendy stanowczo.

Szczeniak wprowadza do domu sporo radości, ale może być też przyczyną utrapienia. Sporym problemem dla domowników mogą stać się pogryzione rzeczy osobiste i domowe sprzęty. Niektóre szczenięta gryzą też opiekunów po rękach oraz ciągną za ubranie. Tolerowanie takiego zachowania może doprowadzić do utrwalenia złych nawyków, co często wiąże się z tym, że w kolejnych etapach życia psiaka ich wyeliminowanie będzie znacznie trudniejsze. Zaznaczamy jednak, że nie jest to niemożliwe. Pomimo wszystko odpowiednie szkolenie warto rozpocząć jak najwcześniej. Pomoże to w nawiązaniu poprawnych relacji pomiędzy czworonogiem i jego opiekunem i pozwoli prawdziwie cieszyć się z obecności szczeniaka w domu.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *