Jak oduczyć psa gryzienia? Kilka sprawdzonych sposobów.

LinkedIn

Gryzienie i podgryzanie leży w naturze każdego psa. W ten sposób poznaje on swoje możliwości i uczy się wpływu swojego zachowania na otoczenie. Może być to jednak uciążliwe dla właściciela. Jak oduczyć psa gryzienia?

Gryzienie psa – jak reagować?

Jak oduczyć psa gryzienia ludzi? Kiedy zwierzak zaczyna gryźć właściciela lub innych w sposób delikatny, może być to rozczulające i śmieszne. Jeżeli jednak zaczyna podgryzać mocniej, a jego ugryzienia powodują ból, zabawa się kończy. Jak oduczyć psa gryzienia rąk? Przede wszystkim za każdym razem należy reagować. Może być to ignorowanie czworonoga albo odejście od niego w momencie, gdy zaczynać gryźć. Można także okazywać niezadowolenie i wydawać z siebie dźwięki, np. ała. To powinno zaskoczyć psa i wprowadzić go w zdumienie, a także przerwać gryzienie. W chwili kiedy przestanie, warto pochwalić go łagodnym tonem, co pozwoli zrozumieć mu, że gryzienie nie jest przyjemne dla właściciela. Zatem jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk? Poprzez przerywanie zabawy i chwalenie w chwili, gdy zaprzestanie gryzienia.

Wiadomo już jak oduczyć psa gryzienia po rękach, a jak oduczyć szczeniaka gryzienia po nogach? Zasada jest taka sama, należy okazywać swoją dezaprobatę i kończyć zabawę w chwili, kiedy zwierzę zaczyna gryźć. Trzeba pamiętać o tym, aby nie prowokować zabawy nogami. Zaczepianie stopami powoduje, że pies nabiera ochoty na zabawę. Zarówno nogi, jak i dłonie nie powinny kojarzyć mu się z zabawą, a dawaniem jedzenia czy głaskaniem. 

Szkolenie psów – dobre rady

Jeśli zdecydujesz, że szkolenie dla psa, to coś, z czym potrafisz poradzić sobie sam, warto stosować się do kilku zasad. Tresura szczeniaka powinna odbywać się już od pierwszych dni nowego pupila w domu. Powinno dać się mu czas na oswojenie się z nowymi osobami i miejscem. Ważne, aby pies sam obwąchał wszelkie kąty i mógł zaadoptować się w nowym miejscu. Warto pamiętać, aby nie karcić psa już na samym początku naszej znajomości, nawet jeśli zdarzy mu się załatwić swoje potrzeby w domu. Relację z psem buduje się od pierwszych wspólnych chwil. Podstawą jest nauczenie zwierzaka chodzenia na smyczy i radzenia sobie ze wszystkimi niezbędnymi czynnościami na zewnątrz, a nie w mieszkaniu. Jeśli wybierzemy imię dla naszego pupila, warto być stanowczym i stosować je jak najczęściej i go nie zmieniać, aby przyzwyczaić zwierzę. Podczas nauki warto nagradzać psa smakołykiem. Szkolenie psow powinno polegać na ustnych pochwałach połączonych z łakociami, to pozwoli zwierzęciu na zapamiętanie komendy. Zatem jakie polecenia głosowe są najważniejsze? Warto zacząć od tych najprostszych, dlatego pierwszą powinno nauczenie psa reagowania np. na „siad” lub „zostań”, później można wprowadzić bardziej zaawansowane komendy typu „daj głos” lub „daj łapkę” czy „waruj”. Tak właśnie powinna wyglądać tresura szczeniaków od podstaw. Na inne sztuczki i umiejętności przyjdzie czas w późniejszych etapach jego rozwoju, początkowo warto skupić się na tym, co jest dla nas najbardziej przydatne. Szkolenie psa myśliwskiego powinno być nieco prostsze, gdyż na przykład aportowanie leży w jego naturze i instynkcie, przez co łatwiej go tego nauczyć.

Pies gryzie meble – co robić?

Jak oduczyć psa gryzienia mebli? W momencie, gdy właściciel zauważy, że jego psi przyjaciel zaczyna podgryzać meble, należy wydawać mu zdecydowane komendy. Zwierzak szybko nauczy się, że „nie” oznacza zaprzestanie gryzienia mebli. Trzeba jednak poświęcić na to trochę czasu, a także być konsekwentnym w działaniu. 

Jak oduczyć szczeniaka gryźć? Warto także skierować uwagę na inne przedmioty, które zajmą pieska na dłuższy czas. W takim przypadku świetnie sprawdzą się zabawki, w których środku można schować smakołyki albo zabawki edukacyjne, które stymulują umysł zwierzaka. Jak oduczyć psa gryźć? Należy zapewniać mu także codzienny spacer, który pozwoli spożytkować jego energię.

Pies gryzie przedmioty – co robić?

Szczeniak może być zainteresowany różnymi przedmiotami w domu, co jest normalne i związane z jego naturą. Może je gryźć albo drapać. Jak oduczyć psa gryzienia butów? Warto oferować psiakowi różnego rodzaju kolorowe gryzaki o intensywnych barwach albo ciekawych kształtach. Za każdym razem, kiedy pies zajmie się zabawką zamiast przedmiotami w domu, warto zwierzę nagradzać i wykazywać swoje zadowolenie, np. przez głaskanie go. Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy? Warto również wykorzystać specjalne szarpaki, które zaspokoją jego naturalną potrzebę mocowania się i gryzienia. 

Bardzo często pies gryzie różne przedmioty z powodu nudy. Dotyka to te zwierzaki w szczególności, które mają ograniczone możliwości wybiegania się. Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Na spacerze najlepiej, aby piesek się odrobinę zmęczył. Dzięki temu w domu będzie więcej odpoczywał.

Warto również ustalić harmonogram zabaw, co nauczy psiaka, kiedy jest pora na zabawę. Zwierzak będzie wiedział, że każdego dnia właściciel znajduje na to czas, dzięki czemu ryzyko zachowań niepożądanych ograniczone zostanie do minimum. Opiekunowie psów muszą jednak pamiętać, że niewłaściwie wybrane zabawy, mogą spowodować skutek odwrotny do zamierzonego i jeszcze bardziej pobudzić psiaka.

Jak oduczyć psa gryźć? Dorosłe osobniki bardzo często niszczą przedmioty z powodu frustracji oraz samotności. Aby ograniczyć te uczucia, pod nieobecność właściciela pomoże zostawienie zwierzakowi przedmiotu albo kocyka, który przesiąknięty będzie zapachem opiekuna. Warto również zaopatrzyć psa w smaczne „czekadełko”. Dobrym rozwiązaniem mogą być suszone uszy albo skórzane gryzaki. 

Jeżeli piesek niszczy rzeczy pod nieobecność opiekuna, warto także zorientować się, czy nie cierpi na lęk separacyjny. W takim przypadku konieczna może okazać się wizyta u specjalisty.

Pies gryzie smycz – co robić?

Gryzienie smyczy przez psa w żadnym wypadku nie ma na celu denerwowania opiekuna. Zachowanie to wynika z nudy oraz braków edukacyjnych. Możliwe jednak, że smycz jest nieprawidłowo używana i budzi frustrację. Jak oduczyć psa gryzienia smyczy? Przede wszystkim nie należy wyrywać smyczy momencie, gdy pies ją gryzie. Pupil może odebrać to jako formę zabawy i zacząć jeszcze mocniej gryźć i szarpać. Jak oduczyć szczeniaka gryźć? Można spróbować następujących sposobów:

  • przyczepienie metalowego wisiorka do zaczepu, który łączy obrożę ze smyczą – gryzienie metalu nie będzie tak łatwe, jak miękkiej smyczy i pies może stracić zainteresowanie,
  • zabranie na spacer kilku maskotek, które odwrócą uwagę pupila od smyczy,
  • konsekwentne komendy „nie” lub „nie wolno” za każdym razem, gdy piesek zacznie gryźć smycz. 

Warto także dodać, że większość psów wyrasta z gryzienia smyczy. Kiedy są starsze, same przestają się nią interesować. Ważne jednak, aby odpowiednio się zachowywać i unikać błędów, które mogłyby spowodować to, że nawyk pozostanie. 

Kiedy żadne z powyższych metod nie daje oczekiwanego skutku, warto zaopatrzyć się w specjalne, odstraszające preparaty. Należy jednak wybierać te z naturalnym składem, dzięki czemu nie będą szkodliwe ani dla psa, ani dla domowników.

Wiedząc już, jak oduczyć gryzienia szczeniaka, pozostaje przejść do praktyki i zastosować powyższe sposoby. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest konsekwencja. Trzeba także dać czas psiakowi na naukę. Choć większość psów wyrasta z tego typu zachowań, warto już od małego uczyć je co wolno, a czego nie. 

[woo_product_slider id=”30572″]

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *