Czego nie mogą jeść psy?

LinkedIn

czego nie mogą

Każdy opiekun czworonoga powinien znać produkty szkodliwe dla psa, dlatego zachęcamy do zapoznania się z listą produktów spożywczych, które są szczególnie toksyczne dla pupili i które należy bezwzględnie wyeliminować z psiej diety.

Winogrona i rodzynki

Wśród szkodliwych produktów dla psów mamy też świeże winogrona oraz rodzynki. Choć do tej pory nie udało się ustalić, która substancja zawarta w winogronach czy rodzynkach jest dla psów toksyczna, niemniej jednak może spowodować niewydolność nerek i poważnie uszkodzić wątrobę. W ciągu doby lub kilku dni od zjedzenia przez psa 8-12 winogron mogą wystąpić objawy zatrucia. Początkowo pies staje się apatyczny i ospały. Mogą temu towarzyszyć brak apetytu, tkliwość brzucha, problemy z poruszaniem się, biegunka, wymioty, a nawet ślinotok i drgawki. Przy ciężkich zatruciach może dojść do niewydolności nerek u psa.

Pestki owoców

Pestki owoców, szczególnie brzoskwiń, moreli, czereśni, jabłek, wiśni i śliwek mogą być przyczyną zatrucia u psa. Pestki wspomnianych owoców zawierają substancję heterozyd cyjanogenny, z którego w organizmie psa powstaje cyjanowodór. Zjedzone w całości nie są dla psów trujące. Ryzyko zatrucia jest możliwe tylko po połknięciu pękniętych lub rozgryzionych pestek. Wówczas może dojść do wymiotów, ślinotoku, drgawek, utraty przytomności, zapaści, a nawet śmierci psa.

Awokado

W naszym zestawieniu znalazło się także awokado. Mimo, że sam owoc awokado oraz jego pestka nie stanowią zagrożenia dla psów, to używany w czasie uprawy awokado fungicyd (persin) jest wyjątkowo toksyczny dla psów. Persin to środek grzybobójczy, który jest raczej nieszkodliwy dla ludzi, natomiast dla ptaków, psów i kotów, koni, królików i ryb to śmiertelnie niebezpieczna toksyna. W przypadku spożycia tego owocu przez psa możemy zaobserwować wymioty i biegunkę. Może on powodować także trudności z usuwaniem wody z organizmu, w wyniku czego może dojść do obrzęku płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet zaburzeń krążenia i oddychania

Ksylitol

Do szkodliwych produktów dla psów zaliczamy ksylitol. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) FDA wydała oficjalny komunikat, ostrzegając, że ksylitol (obecny w wielu produktach spożywczych, od gum do żucia po masło orzechowe) może być śmiertelnie niebezpieczny dla psów. Spożycie nawet niewielkiej ilości tego słodzika może spowodować uszkodzenie wątroby. Już po 30 minutach od spożycia ksylitolu można zaobserwować pierwsze objawy, takie jak wymioty, drżenie, napady padaczkowe, nadmierny ślinotok oraz apatia. W takiej sytuacji interwencja lekarza weterynarii jest niezbędna. Pamiętajmy, że o ile sproszkowana postać ksylitolu nie wygląda zachęcająco dla naszego psa, to już zawarty w ciastach, cukierkach czy gumach do żucia może stanowić łakomy kąsek dla pupila.

Cebula, szczypior i czosnek

Zarówno cebula, jak i szczypior oraz czosnek to bardzo toksyczne dla psów produkty ze względu na zawarty w nich dwusiarczek propylu i tiosiarczany. Są niebezpieczne w formie surowej, ale nawet poddane obróbce termicznej podczas gotowania czy pieczenia nie tracą toksyn. Szkodliwe działanie dwusiarczku propylu polega na niszczeniu erytrocytów (czerwonych krwinek) u czworonogów, co może doprowadzić do anemii, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pupila. Objawy, takie jak wymioty, biegunka, osłabienie czy ospałość można zaobserwować już kilka dni po zjedzeniu cebuli, szczypiorku lub czosnku. Do zatrucia może dojść już po pożyciu 5-10 g świeżej cebuli/kg masy ciała psa. W przypadku zjedzenia przez psa większej ilości konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Orzechy macadamia

Orzechy macadamia, zarówno surowe, jak i prażone są toksyczne dla psów. Objawy zatrucia to wymioty, osłabienie, podwyższona temperatura ciała oraz drgawki, które mogą wystąpić w ciągu 12 godzin po podaniu 2,4 g na kilogram masy ciała (kilkanaście łuskanych orzechów dla 10-kilogramowego psa. Zwykle niepokojące objawy mijają samoistnie w ciągu 2 dni.

Grzyby

Grzyby są bardzo ciężkostrawne zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Grzyby, które są powszechnie uznawane za jadalne, zwykle nie są przyczyną zatruć pokarmowych u czworonogów, choć spożyte w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na pracę żołądka, serca i nerek oraz oddziaływać na system nerwowy. Szczególną uwagę należy zwrócic na pupila podczas leśnych wędrówek, aby nie skusił się na skosztowanie jakiegoś trującego grzyba. Spożycie grzybów nieznanego pochodzenia moze skutkować zatruciem. W zależności od substancji zawartej w grzybie, może wystąpić ślinotok, drgawki, tkliwość i bolesność brzucha, wymioty, brak apetytu, niewydolność narządowa, która prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Kakao i czekolada

Kakao i czekolada ze względu na obecność ttrującej dla psów teobrominy są wyjątkowo szkodliwe. Niebezpieczne jest jednorazowe podanie dużej porcji czekolady, ale także częste podawanie mniejszych ilości. Im więcej kakao znajduje się w czekoladzie, tym czekolada jest bardziej toksyczna dla naszego pupila. Największe stężenie teobrominy znajduje się w czekoladzie gorzkiej oraz ciemnym kakao, a najmniej w czekoladzie białej. Dawką śmiertelną teobrominy dla psa jest już 250-500 mg na kilogram masy ciała czworonoga. Już po 1h od spożycia czekolady czy kakao mogą pojawić się objawy zatrucia teobrominą. Substancja ta powoduje przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych czy rozluźnienie mięśni gładkich. Niekiedy może dojść do uszkodzenia nerek, śpiączki i ostatecznie nawet do śmierci psa.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *