Badania profilaktyczne psa – co, dlaczego i jak często badać?

LinkedIn

Początek roku i wiosna to dobry moment na to, by szczególnie zadbać o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela. Właśnie w tym okresie warto zrobić serię ogólnych profilaktycznych badań. O tym dlaczego warto je robić i co wchodzi w ich skład, opowiadamy w poniższym artykule.

Badania profilaktyczne, czyli „przegląd psa”

Coroczne badania czworonoga, nazywane przez niektórych „przeglądem psa” to po prostu zbiór badań pozwalających ocenić ogólny stan jego zdrowia. Pozwalają na sprawdzenie, czy w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego, czy nie potrzeba dokonać zmian w sposobie żywienia lub suplementacji, czy też uzupełnić szczepień.

Co wchodzi w skład „przeglądu psa”?

Jeśli jesteś opiekunem psiaka, warto byś raz w roku skontrolował przede wszystkim morfologię z rozmazem, podstawowe parametry wątrobowe i nerkowe, elektrolity czy glukozę. Jednak to nie wszystko! W skład takiej wizyty poza badaniem krwi, moczu oraz kału wchodzi jeszcze kilka innych istotnych elementów, o których bez wątpienia należy pamiętać.

Oględziny psa na dobry początek

Regularna kontrola stanu zdrowia czworonoga powinna zaczynać się od sprawdzenia zewnętrznego stanu psa – jego oczu, zębów wraz z całą jamą ustną, okrywy włosowej i skóry. W ten sposób lekarz może ocenić, czy wszystko wygląda prawidłowo. Już na tym etapie może on dostrzec jakieś niepokojące symptomy, które wymagają dalszej diagnostyki, a których właściciel mógł nie zauważyć.

Kontrola uzębienia jest szczególnie istotnym elementem badania, o którym nie wolno zapominać. W szczególności u ras małych, u których występują częste problemy z kamieniem nazębnym. Poza tym, pozwoli na wykrycie ubytków lub innych problemów wymagających interwencji.

Kolejną istotną, lecz niekoniecznie oczywistą, rzeczą wymagającą kontroli jest sprawdzanie stanu gruczołów okołoodbytowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia do czasu wystąpienia pierwszych problemów. Zaalarmować powinna Cię przede wszystkim nieprzyjemna woń oraz saneczkowanie. U większości psów wydzielina zbierająca się w gruczołach jest uwalniana na zewnątrz podczas defekacji w wyniku nacisku ze strony stolca. Jeśli jednak tak się nie dzieje, mogą one pozostawać zapchane, a to prowadzić w konsekwencji do stanów zapalnych, a nawet powstania przetoki. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to opiekunowie małych ras, które mają tendencję do niewystarczającego samooczyszczania się gruczołów. Warto jednak poprosić weterynarza o kontrolę ich stanu za każdym razem przy okazji corocznego „przeglądu”.

Kontrola wagi i ogólnej kondycji psa

To niezwykle ważny element profilaktyki. Bardzo często, ku zdziwieniu opiekunów, okazuje się, że psu przybyło kilka, niewidocznych w zasadzie na pierwszy rzut oka, kilogramów. To dobry moment, by wdrożyć więcej aktywności czy zmienić karmę na taką o większej zawartości błonnika albo mniejszej kaloryczności.

Pamiętaj, że zbyt wysoka waga to przede wszystkim duże obciążenie dla stawów, ale też podwyższone ryzyko zachorowania na choroby serca i układu oddechowego (nadciśnienie, wtórne choroby serca czy zaburzenie rytmu jego pracy). W razie wątpliwości zapytaj weterynarza o pożądaną wagę Twojego pupila.

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u psów

Kolejnym bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej u psa jest osłuchanie jego serca oraz kontrola tętna. Najlepiej, by zwierzę znajdowała się wówczas w pozycji stojącej lub siedzącej. Regularne osłuchiwanie tonów serca, jest szczególnie istotne u ras obciążonych problemami kardiologicznymi (są to przede wszystkim rasy małe i miniaturowe). Ważna jest również kontrola tętna oraz ciśnienia. Im wcześniej uda się wykryć ewentualną chorobę kardiologiczną, tym lepsze będą prognozy dla czworonożnego pacjenta.

USG jamy brzusznej u psa

U dorosłego psa powyżej 5 roku życia, raz w roku powinno się również wykonywać USG jamy brzusznej. Takie badanie pozwala lekarzowi na bardzo dokładne obejrzenie wewnętrznych struktur wątroby, nerek, trzustki, żołądka, jelit, dróg żółciowych i wielu innych organów. Na jego podstawie można ocenić wszelkie ewentualne zmiany, takie jak powiększenie lub zmniejszenie narządu, obecność guzów lub stanów zapalnych.

Badania profilaktyczne psa – checklista

Podsumowując, jeśli jesteś opiekunem psa, warto pamiętać o regularnych, corocznych badaniach profilaktycznych. Należą do nich:

– badanie krwi, kału i moczu,

– ogólna kontrola stanu zdrowia psa (zębów, skóry i okrywy włosowej, oczu),

– pomiar wagi,

– kontrola tętna i osłuchanie tonów serca,

–  USG jamy brzusznej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto omówić je z lekarzem i szczegółowo zaplanować indywidualnie przebieg „przeglądu psa”. Jedno jest pewne – badania profilaktyczne psa powinny być wykonywane regularnie, najlepiej raz w roku.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *