Zadzwoń i złóż zamówienie: +48 502 994 360

Darmowa wysyłka od 119 zł

W subskrypcji dostawa zawsze 0 zł!

Jamnik | Podstawowy Opis Rasy Psów - PetBox

Jamnik

Opis rasy

 

Są to małe psy myśliwskie o bardzo nietypowej budowie ciała. Ich charakterystyczną cechą jest długi tułów oraz krótkie nogi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo energiczne oraz żywiołowe. Warto nieco więcej dowiedzieć się o tej wyjątkowej rasie.

 


Wygląd i charakter

 

Wyróżnia się trzy rodzaje jamników, które klasyfikuje się biorąc pod uwagę długość sierści. Jamniki krótkowłose mają gęstą i krótką sierść oraz podszerstek. Szorstkowłose, jak sama ich nazwa wskazuje, wyróżniają się dość twardą i szorstką sierścią ze względu na to, że miesza się ona z podszerstkiem. Jamniki długowłose mogą natomiast pochwalić się długą i błyszczącą sierścią.

Psy te cechują się dość mocnym temperamentem oraz ogromną chęcią do zabawy oraz aktywności. Lubią długie spacery, ale ze względu na ich instynkt łowiecki powinny być zawsze trzymane na smyczy. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji, takich jak np. pogoń za ptakiem czy przypadkowo spotkanym królikiem. Są bardzo odważne, dlatego może zdarzyć się, że będą zaczepiały psy zdecydowanie większe od siebie. Odpowiednia socjalizacja i nauka właściwego traktowania innych czworonogów może skutecznie pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Przedstawiciele tej rasy są oddanymi towarzyszami, ale nie przywiązują się zbyt mocno do swoich opiekunów, jak ma to miejsce w przypadku niektórych ras. Są bardzo czujne, dlatego świetnie sprawdzają się w roli stróża, a głośnym ujadaniem powiadomią domowników o intruzie.


Jak dbać?

 

Ze względu na specyficzną budowę ciała tych psów bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić u nich do nadwagi. Zbyt dużo nadprogramowych kilogramów może powodować wiele kłopotów ze zdrowiem, a przede wszystkim z układem kostnym. Należy więc podawać im dobrej jakości karmę w proporcjach dostosowanych do wagi, wieku i poziomu aktywności.

Zakres pielęgnacji psów tej rasy zależy głównie od długości sierści. Krótko- oraz szorstkowłose nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów. Wystarczy wykąpać je kiedy zajdzie taka potrzeba i od czasu do czasu przeczesać sierść, aby pozbyć się wypadających włosów. Jamniki długowłose muszą być natomiast regularnie czesane, a dodatkowo dwa razy w roku strzyżone. To pomoże zachować ich sierść w doskonałym stanie. Opiekun musi pamiętać także o tym, aby regularnie oczyszczać zęby, gdyż psy te mają tendencję do tworzenia się kamienia.

Sklep stacjonarny i punkt odbioru paczek

ul. Serwisowa 3 lok. 1

05-082 Blizne ŁaszczyńskiegoZobacz numer

Sklep stacjonarny - Warszawa

Ul. Montwiłłowska 1/5

03-890 WarszawaZobacz numer

Copyright © 2023 PetBox – wszystkie prawa zastrzeżone

Realizacja: Gophery

Koszyk zamknij