Foksterier
Opis rasy
Psy tej rasy wyróżnia przede wszystkim mocny charakter i duży temperament. Mimo niewielkich rozmiarów są bardzo odważne i chętnie bronią swojego terytorium oraz opiekuna. Dowiedz się nieco więcej na temat tej rasy i przekonaj się, czy jest to pies dla Ciebie.
Wygląd i charakter
Foksteriery były pierwotnie używane do polowań, ale obecnie coraz częściej można spotkać je na ulicach. Są bardzo odważne oraz nieustępliwe, co może wywoływać nieco problemów dla ich opiekunów. Ze względu na to, że mają one charakter psów myśliwskich wymagają sporej dawki ruchu. Mimo ich niewątpliwego uroku są dość wymagające, dlatego powinni zdecydować się na nie wyłącznie doświadczeni opiekunowie, którzy będą wiedzieli jak z nimi postępować.
Psy te są bardzo ciekawskie i żywiołowe. Kochają ruch i zabawę. Potrzebują nie tylko zwykłych długich spacerów, ale i urozmaicenia w postaci psich sportów czy tropienia. Pozwoli im to zaspokoić najważniejsze potrzeby. Opiekunowie muszą jednak liczyć się z tym, że podczas wspólnych spacerów muszą kontrolować to, co robią ich czworonogi, gdyż mają one tendencję do ucieczek, gdy poczują coś interesującego. Znudzony foksterier może niszczyć wszystko, co znajdzie na swojej drodze.
Foksterier szorstkowłosy może i jest mały, ale z jego krótkogrzbietego, muskularnego ciała emanuje siła. Jego gęsta, szorstka sierść jest zwykle biała z domieszką czerni, podpalania albo obu tych dodatków. Dorosłe psy mają 39 cm wysokości (lub mniej) i ważą około 8 kg. Suki są nieco mniejsze.
Jak dbać?
Foksteriery są dość głośne, dlatego trzymanie ich w mieszkaniu może nie być najlepszym pomysłem, ze względu na to, że mogą przeszkadzać sąsiadom. Jednocześnie są doskonałymi stróżami, gdyż informują opiekunów o wszelkich niepokojących sytuacjach. Świetnie dogadują się z dziećmi, dlatego bez większego problemu mogą być doskonałymi pupilami rodzinnymi. Jeśli tylko będą miały zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu to mogą być również czworonogami dla seniorów.
Psy tej rasy występują w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. Zdecydowanie trudniejsza i bardziej wymagająca jest pielęgnacja tych z długą sierścią. Niezbędne jest regularne jej szczotkowanie, co pomoże uniknąć problemów z jej plątaniem czy powstawaniem kołtunów. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Poplątana sierść może powodować bowiem różnego rodzaju kłopoty ze skórą u tych psów. Na szczęście jednak nie są to czworonogi podatne na wiele chorób, dlatego z reguły cieszą się one dobrym zdrowiem. Są także silne oraz świetnie znoszą skrajne temperatury.