Jakie warzywa są wskazane dla czworonogów?

LinkedIn
Jakie warzywa są wskazane w psiej diecie

Dla kogo warzywa?

 

Warzywa są ważnym elementem diety naszych pupili. Niezależnie, czy myślimy o psie, kawii domowej, króliku czy chomiku. Są źródłem mikro i makroelementów, poprawiają procesy trawienne i zwyczajnie przyczyniają się do polepszenia zdrowia naszych podopiecznych. Przyglądając się bliżej dobrej jakości karmom chociażby psa czy kota, możemy zauważyć dodatek licznych warzyw. Są one nieodłącznym elementem gotowych posiłków zwierząt domowych. Również w diecie BARF ważny jest ich dodatek. W posiłkach przygotowywanych dla gryzoni i królików dość dużą część stanowią warzywa.

 

Koty i psy

 

Chociaż koty to bezwględni mięsożercy, to zauważono, że dodatek warzyw przyczynia się do lepszego trawienia u naszych domowych mruczków, ułatwia formowanie odpowiedniego stolca, poprawia trawienie oraz przepycha dalej złogi jelitowe. W niewielkich ilościach kotom można podawać: buraki, ziemniaki, marchew, groszek, korzeń i liść pietruszki, a jako lekkostrawną, niskokaloryczną przekąskę nawet ogórka. Pies nie tylko może, ale i potrzebuje w diecie warzyw, na przykład: batatów, marchwi, buraków, selera, pietruszki, pomidorów, dyni czy brokułów. Unikać należy podawania pora, cebuli, czosnku czy roślin kapustnych.

 

Króliki i gryzonie

 

Niewątpliwe wszyscy posiadacze kawii domowej (popularnie nazywanej świnką morską), chomika lub królika muszą wiedzieć, że duża część ich diety to po prostu warzywa. W ograniczonej części również szynszyli czy koszatniczek. Warto podawać warzywa świeże i suszone, natomiast te pierwsze w ograniczonej ilości, ponieważ mogą prowadzić do wzdęć. Do korzystnych dla zdrowia warzyw zaliczyć można: ogórka, marchew, seler, pietruszkę, buraka, brokuła, cykorię, fenkuł, kalafiora, pasternak, pomidora, rzodkiewkę i paprykę. Koszatniczkom i szynszylom podajemy tylko warzywa suszone, między innymi buraka, pietruszkę, marchew i brokuły. W diecie chomika możemy sobie pozwolić na bogatsze menu. W żywieniu gryzoni i królików zabronione są między innymi: awokado, cebula, czosnek, por, ostra papryka i ziemniaki.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *